X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kogo szczepić najpierw? Naukowcy wskazują, jak skutecznie wyhamować pandemię

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 07:20
Ustalanie priorytetów odnośnie tego, kto w pierwszej kolejności powinien otrzymać szczepionkę przeciwko COVID-19 - w sytuacji, gdy liczba dawek jest ograniczona - ratuje życie i ogranicza rozprzestrzenianie się infekcji - czytamy w najnowszym "PNAS".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EPA/HENNING BAGGER DENMARK OUT

Czekanie na swoją kolej może być frustrujące, zwłaszcza jeśli chodzi o tak naglącą kwestię, jak szczepienie w czasie pandemii COVID-19. I chociaż panuje powszechna zgoda co do tego, że osoby starsze powinny być traktowane priorytetowo, to coraz głośniej mówi się o tym, aby równie priorytetowo traktować także kilka innych grup społecznych.

johnson johnson szczepionka free shutter 1200 .jpg
Do Polski trafi około 120 tys. dawek szczepionki Johnson & Johnson. Prezes RARS podał termin dostawy

Tematem tym zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

Ryzyko infekcji i przebieg choroby

- Priorytetyzacja w przypadku COVID-19 przynosi korzyści. Przy czym mamy tu do czynienia z co najmniej dwiema ważnymi kwestiami, które trzeba rozważyć: ryzyko infekcji i prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby - tłumaczy jeden z autorów badania prof. Michael Springborn. - O ile wiadomo, że najpoważniejsze konsekwencje infekcji dotykają seniorów, to największe ryzyko zarażenia panuje wśród tzw. pracowników pierwszej linii, którzy nie mają możliwości dystansowania się społecznego. Uwzględnienie tego faktu znacznie zwiększy korzyści ze szczepień populacyjnych - wskazał.Mianem pracowników pierwszej linii określa się osoby pracujące w bezpośrednim kontakcie z wieloma innymi ludźmi, wykonujące takie zawody jak: pracownicy medyczni, nauczyciele, pracownicy dużych fabryk, osoby pracujące w handlu detalicznym i w niektórych usługach, kierowcy transportu publicznego, służb publicznych itp.

Mniej infekcji i zgonów

Na potrzeby badania naukowcy tworzyli model uwzględniający współczynnik transmisji COVID-19 i optymalne rozdysponowanie ograniczonej puli szczepionek. Rozpatrywali różne scenariusze. Okazało się, że zgony i infekcje były od 17 do 44 proc. niższe, gdy szczepienia były skierowane do grup wrażliwych - zwłaszcza seniorów i pracowników pierwszej linii - zamiast alternatywnego podejścia, w którym każdy jest traktowany na równi.

Czytaj także:- Odkryliśmy również, że w regionach, w których nastąpił szybszy wzrost infekcji, i w których mniej przestrzega się obowiązku noszenia maseczek oraz dystansowania społecznego, wyszczepianie grup priorytetowych miało jeszcze większe znaczenie dla unikania poważnych konsekwencji COVID-19 - wyjaśnia główny autor publikacji dr Jack Buckner.

Nie tylko wiek

pap punkt szczepień 1200.jpg
Punkty Szczepień Powszechnych. Opublikowano wytyczne i wymogi dotyczące sposobu organizacji

Omawiane badanie jest pierwszym, w ramach którego pracowników pierwszej linii potraktowano jako odrębną kategorię społeczną. Dzięki takiemu podejściu udało się ustalić, że właśnie te osoby powinny być szczepione priorytetowo, wraz z seniorami.

- Polityka, w której o kolejności szczepień decyduje nie tylko wiek, ale też rodzaj wykonywanej pracy, znacznie przewyższa tę uwzględniającą jedynie wiek - podkreślają badacze.

Różne strategie

Jak dodają, priorytetyzacja pracowników pierwszej linii w stosunku do seniorów powinna zależeć od aktualnych warunków. Na przykład: gdy istnieje duża podaż skutecznych szczepionek, a epidemia jest stosunkowo dobrze kontrolowana, idealnym wyjściem byłoby skierowanie na szczepienia w pierwszej kolejności właśnie takich kluczowych pracowników, aby przyhamować ogólne rozprzestrzenianie się wirusa w społeczeństwie. Ale jeśli podaż szczepionek jest ograniczona, a liczba przypadków i zgonów rośnie, lepszą strategią jest wyszczepienie najpierw seniorów i osób najbardziej narażonych.

- Wcześniejsze badania zakładały, że strategia ustalania priorytetów pozostaje niezmienna w czasie. My pokazujemy, że powinna ona ewoluować wraz ze zmianą warunków. Odpowiednie ustalanie priorytetów ma duże znaczenie, przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy po wprowadzeniu szczepionki. Po zaszczepieniu dużej części osób najbardziej narażonych staje się mniej ważne, kto w dalszej kolejności otrzyma szczepionkę - mówi dr Buckner.

fc

Czytaj także

"Na pewno przed wakacjami". Kraska o powszechnej rejestracji na szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 09:28
- Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy to będzie maj, czy czerwiec, ale na pewno przed wakacjami, kiedy ktoś będzie chciał, będzie mógł się zaszczepić - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaapelował też, by nie "zaprzepaścić" szansy na normalne wakacje przez majówkowe wyjazdy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będzie to tematem dyskusji". Dworczyk o szczepieniach dzieci przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 15:07
- Na razie trzeba zakończyć szczepienia przeciw COVID-19 osób powyżej 18. roku życia, ale szczepienie dzieci będzie wśród tematów dyskusji - zaznaczył pełnomocnik rządu ds. szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń