X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA i NATO rozmawiają o konieczności zaprzestania przez Rosję koncentracji sił na granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 21:24
Sekretarz stanu USA Anthony Blinken i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg omówili w poniedziałek problem gromadzenia przez Rosję wojsk przy granicy z Ukrainą i inne kwestie przed podróżą najwyższego rangą amerykańskiego dyplomaty do Brukseli w tym tygodniu – podał Departament Stanu USA.
Transport rosyjskiego sprzętu wojskowego
Transport rosyjskiego sprzętu wojskowegoFoto: Maksim Safaniuk/ Shutterstock

Blinken i Stoltenberg rozmawiali przez telefon o "potrzebie natychmiastowego zaprzestania przez Rosję agresywnego gromadzenia sił zbrojnych wzdłuż granic Ukrainy i na okupowanym Krymie", a także o perspektywach osiągnięcia pokoju w Afganistanie – przekazał Departament Stanu.

Czytaj także:
rosja wojsko 1200 shutterstock.jpg
"Kluczowe jest przeciwstawianie się agresywnym działaniom Rosji". Wiceszef MSZ o sytuacji na Ukrainie

Blinken i minister obrony USA Lloyd Austin udają się we wtorek do Brukseli, gdzie wezmą udział w konsultacjach z innymi krajami NATO - poinformował wcześniej Departament Stanu. Tematem rozmów mają być obecne priorytety Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rzecznik resortu Ned Price sprecyzował w komunikacie, że Blinken do czwartku odbędzie dwustronne spotkania z europejskimi sojusznikami i będzie chciał je wykorzystać do "potwierdzenia zaangażowania USA w sojusz transatlantycki jako partnerstwo o kluczowym znaczeniu dla osiągnięcia naszych wspólnych celów".

Czytaj także:

Rosyjska interwencja

Czytaj także:
jepsaki mid-epa09131312 1200.jpg
Rzecznik prezydenta USA zapewnia: monitorujemy narastającą agresję rosyjskich wojsk

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańską stacją CNN powiedział, że rosyjska interwencja jest bardzo prawdopodobna i może do niej dojść każdego dnia. Zapewnił, że Ukraina jest na nią gotowa i uznał, że prezydent USA Joe Biden "powinien robić więcej", by pomóc w zakończeniu tego konfliktu: posyłać więcej broni, więcej pieniędzy na walkę i - w szczególności - więcej wsparcia na rzecz wstąpienia do NATO - sojuszu, w którym atak na jednego członka zobowiązuje pozostałych do odpowiedzi.

W Donbasie na wschodzie Ukrainy, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest eskalacja konfliktu. Według strony ukraińskiej Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą; wzrosła również przemoc na linii kontaktu, oddzielającej w Donbasie ukraińskich żołnierzy od wspieranych przez Rosję separatystów.

Konflikt zbrojny w Donbasie

Czytaj także:
wołodymyr zełenski 1200 free
Prezydent Ukrainy: do rosyjskiej interwencji może dojść każdego dnia, jesteśmy gotowi

Rosja przerzuciła już do granic z Ukrainą i na zaanektowany Krym 16 batalionowych grup taktycznych - poinformował BBC Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. BBC szacuje, że może być to ok. 11-14 tys. żołnierzy. Zarząd wywiadu twierdzi, że proces koncentracji rosyjskich sił ma trwać do końca kwietnia.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 r. ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską. Trwające od 2014 r. walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

jbt

Czytaj także

Coraz gorsza sytuacja w Donbasie. "Moskwa prowokuje napięcia i straszy Zachód wojną"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 10:26
Jak donoszą niezależne rosyjskie media, Rosja nie zaprzestała koncentracji wojsk na granicy z Ukrainą. W ocenie analityka wojskowego Aleksandra Golca, Moskwa nie szykuje się do wojny, a jedynie próbuje nastraszyć Kijów i państwa NATO.
rozwiń zwiń