X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

NASA przesuwa pierwszy lot helikopterem na Marsie. Powodem usterka techniczna

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 04:00
NASA poinformowała o konieczności przesunięcia pierwszego lotu mini-helikoptera Ingenuity na Marsie o co najmniej kilka dni. Powodem jest prawdopodobna usterka techniczna, którą wykryto podczas testu wirników maszyny.
Łazik Perseverance
Łazik PerseveranceFoto: NASA.gov

Próba lotu helikopterem na Czerwonej Planecie ma zostać odłożona przynajmniej do 14 kwietnia. Będzie to pierwszy kierowany lot na innej planecie.

- Zespół analizuje i przegląda dane telemetryczne, by zdiagnozować i zrozumieć usterkę - przekazała NASA. Agencja zapewniła, że poza tym problemem technicznym maszyna jest w dobrym stanie.

shutterstock_statek kosmiczny kosmos 1200.jpg
Gagarin znów w kosmosie. W ciągu trzech godzin ma dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

"Pionierski charakter lot mini-helikoptera"

Według pierwotnych planów mini-helikopter miał dziś odbyć 30-sekundowy lot i zrobić zdjęcie marsjańskiemu łazikowi Perseverance, który jest jego bazą i platformą startową. W dalszej kolejności maszyna ma wykonać zdjęcia powierzchni planety.

W ciągu miesiąca helikopter ma wykonać kilka takich lotów. Wyzwanie jest duże, bo atmosfera Marsa jest dużo bardziej rozrzedzona niż ziemska, przez co wirniki maszyny muszą poruszać się ze zdecydowanie większą prędkością, by w ogóle móc oderwać się od powierzchni.

Ze względu na swój pionierski charakter lot mini-helikoptera Ingenuity często jest porównywany do wyczynu z 1903 roku, kiedy bracia Wright dokonali pierwszego w historii lotu samolotem z silnikiem spalinowym. Aby upamiętnić tamto wydarzenie, wewnątrz marsjańskiego helikoptera umieszczony został fragment poszycia z samolotu braci Wright.

ks

Czytaj także

Załogowa misja na Księżyc coraz bliżej. Testy silników zakończone powodzeniem

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 12:42
NASA ukończyła testy silników rakietowych, które mogłyby ostatecznie pomóc w powrocie ludzi na Księżyc w ramach misji kosmicznej Artemis 1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA przygotowuje pierwszy lot drona na Marsie. To część misji łazika Perseverance

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 09:05
Amerykańska agencja kosmiczna NASA planuje lot drona Ingenuity na Marsie. Dojdzie do niego nie wcześniej niż 8 kwietnia. Będzie to pierwsza w historii próba lotu sterowalnego statku powietrznego z własnym silnikiem w atmosferze innej planety niż Ziemia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Loty Ingenuity już w czwartek. Pierwsza misja marsjańskiego drona szybciej niż planowano

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 17:09
Od jutra możliwe będą loty minihelikoptera Ingenuity, który dotarł na Marsa wraz z łazikiem Perseverance. Pierwszy historyczny lot rozpocznie się po zakończeniu niezbędnych testów. Następnie rozpocznie się właściwa misja pierwszego ziemskiego pojazdu latającego na obcej planecie.
rozwiń zwiń