X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Stworzy to większą swobodę działania". KE przedłuży zawieszenie taryf w handlu z USA

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 16:17
Komisja Europejska jest gotowa zawiesić na dodatkowe 6 miesięcy wszystkie taryfy w handlu z USA, które wynikają ze sporu wokół subsydiowania koncernów Airbus i Boeing - zadeklarował w sobotnim wywiadzie dla "Der Spiegel" komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Quinta

Decyzję o obustronnym zawieszeniu na cztery miesiące taryf w wymianie handlowej na linia USA-Unia Europejską podjęto 5 marca. Chodzi o 7,5 mld ceł na towary pochodzące z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego w USA i 4 mld ceł na produkty amerykańskie nakładane przez Unię. Zawieszenie taryf zostało ogłoszone po rozmowach prezydenta USA Joe Bidena z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen "jako symbol nowego początku" w relacjach handlowych.

Turcja PAP 1200.jpg
Dr Konrad Zasztowt: Turcja jest zależna gospodarczo od UE

- Zgodziliśmy się zawiesić wszystkie nasze taryfy nałożone w kontekście sporów wokół Airbus-Boeing, zarówno na samoloty, jak i produkty inne niż lotnicze, na początkowy okres czterech miesięcy. (...) To doskonała wiadomość dla biznesu i przemysłu po obu stronach Atlantyku oraz bardzo pozytywny sygnał dla naszej współpracy gospodarczej w nadchodzących latach - podkreślała wówczas von der Leyen.

Sposób na większą swobodę działania dla przemysłu i pracowników

W rozmowie z tygodnikiem "Der Spiegel", komisarz Valdis Dombrovskis, który w Komisji Europejskiej kieruje grupą "Gospodarką Służąca Ludziom" i zajmuje się zagadnieniami gospodarczymi oraz monetarnymi, zaznaczył, że przedłużenie zawieszenia taryf o kolejne sześć miesięcy, czyli do końca 2021 r., "jest sposobem na stworzenie przestrzeni dającej większą swobodę działania dla przemysłu i pracowników po obu stronach Atlantyku", zanim uda się "wynegocjować kompromis".

Dombrovskis, 49-letni ekonomista pochodzący z Łotwy, zapowiedział też w rozmowie z niemieckim tygodnikiem, że kolegium komisarzy zamierza bardzo uważnie przyglądać się zmianom prawnym w USA wynikającym z lansowanej przez Joe Bidena strategii "Kupuj to, co amerykańskie" (Buy American), które nakazują amerykańskim urzędom realizację zamówień publicznych z dawaniem pierwszeństwa producentom z USA.

- Naszym celem jest, by rynek zamówień publicznych stał się otwartym rynkiem w wymiarze globalnym - podkreślił europejski komisarz.

Czytaj także:

Spór handlowy między USA i UE trwa od ponad 16 lat. Obie strony oskarżają się o stosowanie niedozwolonej pomocy publicznej dla gigantów branży lotniczej - Airbusa w UE i Boeinga w USA. Obie wygrały też swoje sprawy w ramach Światowej Organizacji Handlu, która zezwoliła na wprowadzenie dodatkowych ceł. 

nt

Czytaj także

"Wzywamy do wycofania zarzutów wobec członków Związku Polaków na Białorusi". Jest apel KE

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 14:59
Wzywamy białoruskie władze do wycofania zarzutów postawionych członkom Związku Polaków na Białorusi, w tym Andżelice Borys, Andrzejowi Poczobutowi i Irenie Biernackiej, oraz o niezwłoczne i bezwarunkowe uwolnienie ich - poinformowała Komisja Europejska.
rozwiń zwiń