X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

KE chce negocjować nowy kontrakt z Pfizerem. Chodzi o prawie 2 mld dawek szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 19:10
KE zwróciła się do państw członkowskich o zgodę na rozpoczęcie rozmów z firmami Pfizer i BioNtech. Chodzi o zakup nawet 1,8 miliarda dawek szczepionki przeciwko COVID-19 - podaje agencja Reutera. Szczepionki mają być dostarczone w 2022 i 2023 roku. Źródła informacyjne Reutera podają, że państwa członkowskie miały już się zgodzić na propozycję Komisji Europejskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Carlos l Vives

Rzecznik komisji potwierdził plany zakupu dodatkowych dawek.

Czytaj także:
szczepionka_pap_1200 (14).jpg
"Wątpliwa skuteczność". Andrzej Duda skomentował działania KE ws. zakupu szczepionek

Z kolei urzędnik UE, który poprosił, aby nie podawać jego nazwiska ze względu na poufność sprawy, powiedział, że organ wykonawczy UE już zdecydował zwrócić się do Pfizer-BioNTech i że rządy państw unijnych poparły ten plan, chociaż nie ma jeszcze jego ostatecznego zatwierdzenia.

Pfizer i BioNtech są w stanie wyprodukować ponad 3 miliardy dawek szczepionki w 2022 roku - poinformował rzecznik firmy. Dodał, że "jeśli nadarzy się okazja, Pfizer i BioNTech są przygotowane do dostarczenia Europie setek milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 w 2022 i 2023 roku, wyprodukowanych w zakładach produkcyjnych w Europie".

Reuter podaje, że szczepionki mają być dostarczane w miesięcznych harmonogramach i z klauzulami zobowiązującymi dostawcę do dotrzymania planu dostaw.

Czytaj także:

Cel UE

Czytaj także:
PAP koronawirus 1200.jpg
Kiedy spadek zachorowań na COVID-19? Prof. Jankowski o możliwym scenariuszu

Komisja Europejska przekonuje, że jest w stanie osiągnąć cel, jakim jest zaszczepienie do lata 70 proc. dorosłej populacji Wspólnoty. "Jeśli do dostaw z pierwszego kwartału, które wyniosły około 107 mln dawek, doda się spodziewaną ilość szczepionki z drugiego kwartału - 360 mln dawek - to (...) będziemy mieli dość dawek, żeby osiągnąć nasz cel" - przekazała KE w ostatnich dniach.

Ze statystyk opublikowanych w ubiegłym tygodniu przez Europejskie Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) Unii nie udało się do końca marca osiągnąć wyznaczonego celu, jakim było zaszczepienie 80 proc. pracowników służby zdrowia i 80 proc. osób w wieku powyżej 80 lat.

Uproszczone procedury

Ponadto KE obawia się nowych wariantów koronawirusa. Dlatego pod koniec marca uprościła procedury dopuszczania do użytku szczepionek dostosowanych do nowych wariantów. Dzięki mniejszemu zestawowi wymaganych danych proces dopuszczania preparatów do obrotu przez Europejską Agencję Leków (EMA) ma być szybszy.

Czytaj także:
shutterstock who free światowa organizacja zdrowia free 1200.jpg
Czy będzie możliwość mieszania szczepionek różnych producentów? Ekspert WHO odpowiada

Zdaniem komisarz ds. zdrowia Stelli Kyriakides UE musi być przygotowana do jak najszybszego dostosowania szczepionek oraz do reagowania na nowe i potencjalnie odporne na szczepionki warianty. Aby dopuszczona szczepionka przeciw COVID-19 była skuteczna przeciwko mutacjom lub wariantom wirusa, konieczne może być dostosowanie zawartych w niej substancji czynnych.

Nowelizacja przepisów pozwoli na przeprowadzenie szybszych zmian w pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu. Dotyczy ona zatem tylko tych szczepionek, które takie pozwolenie już uzyskały, a ich producenci jedynie modyfikują ich skład. Europejska Agencja Leków wydaje opinie w sprawie dopuszczenia szczepionki do obrotu, a ostateczna zgoda należy do Komisji Europejskiej.

jbt

Czytaj także

Problemy z dostawami szczepionek do UE. Dr Zajączkowski: to efekt braku odpowiednich mechanizmów

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 13:33
- USA i Wielka Brytania nie pozwalają eksportować szczepionek, które produkowane są w tych krajach. Tutaj UE ma problem, bo nie ma odpowiednich mechanizmów. Wspólnota musi być przygotowana do tego, żeby odpowiednio traktować przedsiębiorstwa - powiedział o problemie z dostawami szczepionek do UE dr hab. Kamil Zajączkowski z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Karczewski: ludzie chcą się szczepić, to optymistyczne zjawisko

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 17:20
 - Wiem, że samorządy, spółki skarbu państwa i zakłady pracy, które mają ponad 500 pracowników, się przygotowują. Mam nadzieję, że kwiecień-maj to będzie okres narodowego wielkiego szczepienia  - powiedział Stanisław Karczewski, senator Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń