X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Stanisław Żaryn: "zachodofobia" Rosji ma ukryć jej rosnące problemy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 16:26
- Władze Rosji od początku tego roku prowadzą - ustami rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Marii Zacharowej - "zachodofobiczną" narrację, co ma na celu odwrócenie uwagi od problemów kraju - pisze na łamach brytyjskiego magazynu "The Critic" Stanisław Żaryn.
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych - Stanisław Żaryn
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych - Stanisław Żaryn Foto: PAP/Tomasz Gzell

Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, cytując kilka autentycznych, wygłoszonych podczas konferencji prasowych twierdzeń Zacharowej, wskazuje, że rosyjska dyplomacja działa inaczej niż dyplomacje krajów demokratycznych i jej celem wcale nie jest utrzymywanie dobrych stosunków z partnerami zagranicznymi.

ukraina żołnierz free twitter tt 1200.jpg
Zaostrzenie sytuacji w Donbasie. Kolejne straty ukraińskiej armii w dniu wizyty szefa polskiego MSZ

"Cotygodniowe konferencje prasowe Zacharowej to festiwale niechęci, wrogości czy wręcz nienawiści wobec krajów, które znalazły się na celowniku Kremla. Świat jest zły, Zachód jest zdeprawowany i skorumpowany, stanowi zagrożenie dla Rosji - takie są główne przesłania Zacharowej. Jej konferencje prasowe wpisują się w dobrze zaplanowaną politykę zagraniczną, którą Moskwa prowadzi od lat" - pisze Żaryn.

Jak wyjaśnia, elity Kremla chcą, by rosyjska opinia publiczna czuła się zagrożona przez wyimaginowanego obcego wroga, co pomaga konsolidować społeczeństwo wokół politycznego przywództwa kraju. "Zatem, jak się uważa, im trudniejsza sytuacja (elit kremlowskich), tym bardziej rażące i bezwstydne będą te kłamstwa. W obecnej sytuacji to założenie może być właśnie prawdziwe" - wskazuje.

"Niepokojąca sytuacja wewnętrzna"

Według niego, sytuacja wewnętrzna w Rosji staje się coraz bardziej niepokojąca dla elit politycznych tego kraju, bo choć masowe ruchy protestu w Rosji wydają się w najbliższym czasie mało prawdopodobne, to sytuacja na Białorusi z pewnością jest postrzegana przez rosyjski establishment jako coś, z czym być może będzie on musiał się kiedyś zmierzyć. Rosyjskie społeczeństwo jest coraz bardziej zmęczone i sfrustrowane, a to oznacza, że może pojawić się impuls do powszechnych protestów, dodaje.

Czytaj także: 

Wskazuje, że rosyjski model gospodarczy jest coraz bardziej nieefektywny, społeczeństwo wciąż pozostaje daleko w tyle za Zachodem, a Kremlowi coraz trudniej jest je przekonać do opowieści o możliwościach i dobrobycie, tym bardziej że do głosu zaczyna dochodzić nowe pokolenie - pokolenie młodych ludzi, którzy wiedzą o świecie i chcą mieć korzystne warunki dla swojego rozwoju. Przekonuje, że to pokolenie w końcu zacznie głośno pytać o swoje warunki życia i interesy, a dodatkowym paliwem dla niezadowolenia społecznego będzie brak skuteczności rosyjskich władz w innych dziedzinach, który widać wyraźnie w czasie pandemii COVID-19.

Jak pisze Żaryn, kryzys związany z koronawirusem ujawnił prawdziwe oblicze rosyjskiej administracji publicznej, w której panują korupcja i inne patologiczne zachowania, a obecne wydarzenia w Rosji mogą mieć poważne konsekwencje polityczne i społeczne w ciągu najbliższych kilku lat.

"W obliczu narastających problemów elit politycznych w Rosji jest bardzo prawdopodobne, że Zacharowa będzie coraz bardziej agresywna i chętna do krytykowania całego świata. Nienawiść wyrażana przez najwyższych urzędników rosyjskich jest istotna z jeszcze jednego powodu - pomaga im ukryć prawdę o agresji samej Rosji, wojnie prowadzonej na Ukrainie i wojnie informacyjnej prowadzonej przeciwko NATO. Forsowanie agresywnej antyzachodniej agendy ma sprawić, że rosyjskie społeczeństwo - poddane manipulacji i karmione strachem - będzie domagało się od swoich przywódców reakcji na +wrogie prowokacje Zachodu+. Tak właśnie toczy się rosyjska propaganda, zbierając przy tym żniwo wśród własnych obywateli. Jednak tym Kreml się nie przejmuje" - konkluduje Żaryn.

dn

Czytaj także

Rosyjska dezinformacja wymierzona w Polskę. Stanisław Żaryn obnaża mechanizm manipulacji

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 21:45
Portal zaangażowany w rosyjską dezinformację przeciw Zachodowi publikuje artykuł insynuując, że w Polsce "coraz większą popularność" zyskują "ruchy nacjonalistyczne i neonazistowskie" - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Nagłaśniane tezy wpisują się w walkę informacyjną przeciw Polsce - ocenił.
rozwiń zwiń