X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Łamanie praw człowieka w chińskiej prowincji Sinciang. Pekin sprzeciwia się śledztwu i nasila kampanię propagandową

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:00
Komunistyczne władze Chińskiej Republiki Ludowej mierzą się z narastającą krytyką międzynarodową w związku z doniesieniami o łamaniu praw człowieka Ujgurów w Sinciangu. ONZ negocjuje z Chinami możliwość wizyty w tym regionie, ale Pekin sprzeciwia się śledztwu i nasila kampanię propagandową.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Chalermpon Poungpeth

Zaniepokojenie losem Ujgurów i innych muzułmanów w Sinciangu wyraża coraz więcej krajów świata. W poniedziałek o odpowiedź na obawy o sytuację praw człowieka w tym regionie zaapelował szef japońskiego MSZ Toshimitsu Motegi w rozmowie telefonicznej ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ogłosił pod koniec marca, że jego organizacja prowadzi z Pekinem rozmowy na temat możliwości wizyty w Sinciangu. Trwające rozmowy potwierdziła również strona chińska.

chiny pandemia wirus koronawirus free shut 1200 .jpg
Unia Europejska nałożyła sankcje na Chiny za łamanie praw człowieka

- Trwają obecnie poważne negocjacje pomiędzy biurem komisarz (ds. praw człowieka ONZ Michelle Bachelet) a chińskimi władzami - powiedział Guterres. Wyraził przy tym nadzieję, że wkrótce uda się osiągnąć porozumienie, a wizyta będzie mogła się odbyć "bez restrykcji lub ograniczeń".

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian oświadczył w kontekście doniesień o tych negocjacjach, że Chiny są otwarte na wizytę komisarz ds. praw człowieka ONZ. Zaznaczył jednak, że celem wizyty ma być "kontakt i współpraca", a nie "tak zwane dochodzenie oparte o domniemanie winy".

Totalitarne zarządzanie w maoistowskim stylu

Oenzetowscy eksperci zwracali w ostatnich latach uwagę na wiarygodne doniesienia o nawet ponad milionie Ujgurów i innych muzułmanów zatrzymanych w pozaprawnych obozach internowania. Administracja USA oraz parlamenty Kanady i Holandii zarzuciły władzom Chin, że dopuszczają się w Sinciangu ludobójstwa.

W raportach międzynarodowych badaczy pojawiały się oskarżenia o przymusowe sterylizacje i aborcje dokonywane na muzułmankach, a także o zmuszanie Ujgurów zatrzymanych w "obozach reedukacji" do ciężkiej pracy w fabrykach i na polach bawełny, która jest jednym z głównych towarów eksportowych Sinciangu.

Władze ChRL stanowczo zaprzeczają tym zarzutom. Nasilają też krajową i międzynarodową kampanię propagandową, która przekonuje, że przedstawiciele mniejszości etnicznych wiodą w Sinciangu szczęśliwe życie i sami wybierają sobie zajęcie, a dzięki rządowemu programowi edukacyjnemu wyzwolili się z okowów islamskiego fundamentalizmu.

Dla publiczności w Chinach wyprodukowano natomiast musical pt. "Gesheng de Chibang" ("Skrzydła Śpiewu"), który wszedł do krajowych kin w ubiegłym tygodniu. Film przedstawia roztańczonych i rozśpiewanych Ujgurów i sielankowy obraz Sinciangu – bez represji, obozów reedukacji, pracy przymusowej, kontroli policyjnych i wszechobecnego nadzoru elektronicznego.

1200_Ujgurzy_shutterstock.png
Chińscy hakerzy szpiegowali Ujgurów. Zdecydowana reakcja Facebooka

Taką wizję Sinciangu Pekin stara się przekazywać społeczności międzynarodowej między innymi za pomocą reklam na Facebooku, mimo że w samych Chinach serwis ten od lat jest zablokowany przez cenzurę. Według amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" część pracowników Facebooka wyraża obawy, że firma stała się narzędziem chińskiej propagandy.

Tymczasem w chińskich sieciach społecznościowych trwa podsycana przez państwową prasę nagonka na zachodnie marki odzieżowe, które po doniesieniach o pracy przymusowej deklarowały odejście od bawełny z Sinciangu. Internet zalały nacjonalistyczne hasła i wezwania do bojkotu firm, które wyrażały zaniepokojenie.

Według części komentatorów stanowcza reakcja Pekinu stawia globalne marki odzieżowe przed niewygodnym wyborem: albo zignorują doniesienia o pracy przymusowej, narażając się na potępienie aktywistów na Zachodzie, albo opowiedzą się przeciwko chińskim władzom, ryzykując swoje miejsce na rynku najludniejszego kraju świata.

nw

Czytaj także

Świat przeciw łamaniu praw człowieka w Chinach. Ponad 320 organizacji wzywa ONZ do działania

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 12:56
ONZ powinna pilnie stworzyć niezależny międzynarodowy mechanizm zajmujący się łamaniem praw człowieka przez rząd ChRL – poinformowała w środę w liście otwartym globalna koalicja 321 organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE nałożyła na Chiny sankcje za łamanie praw człowieka. To pierwsza taka kara od 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 10:25
Unia Europejska nałożyła sankcje na 11 osób odpowiedzialnych za zamach stanu w Mjanmie i represje wobec demonstrantów - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Zdecydowali o tym ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Londyn nakłada sankcje na Chiny. Powodem prześladowania Ujgurów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 00:30
Wielka Brytania po raz pierwszy w ramach własnego reżimu sankcji nałożyła je na przedstawicieli władz chińskich. Objęto nimi jeden urząd oraz czterech urzędników z Sinciangu, których uznano za odpowiedzialnych za prześladowania wobec muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pekin 2022: USA mogą zbojkotować igrzyska. W Chinach dochodzi do ludobójstwa?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 08:26
Stany Zjednoczone rozważają bojkot zimowych igrzysk olimpijskich - poinformował rzecznik amerykańskiego departamentu stanu Ned Price. Waszyngton rozmawia też na ten temat ze swoimi sojusznikami. Tymczasem Chiny ostrzegały wcześniej przed konsekwencjami takiego kroku.
rozwiń zwiń