X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Loty Ingenuity już w czwartek. Pierwsza misja marsjańskiego drona szybciej niż planowano

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 17:09
Od jutra możliwe będą loty minihelikoptera Ingenuity, który dotarł na Marsa wraz z łazikiem Perseverance. Pierwszy historyczny lot rozpocznie się po zakończeniu niezbędnych testów. Następnie rozpocznie się właściwa misja pierwszego ziemskiego pojazdu latającego na obcej planecie.
Dron Ingenuity, który poleciał na Marsa z misją łazika NASA Perseverance
Dron Ingenuity, który poleciał na Marsa z misją łazika NASA PerseveranceFoto: PAP/EPA/NASA/JPL-Caltech/HANDOUT

Minihelikopter Ingenuity przechodzi szereg testów. Te są szczególnie ważne, ponieważ nie do końca wiadomo, jak będzie zachowywała się częściowo autonomiczna jednostka.

- Jej start będzie wyjątkowym wydarzeniem, dzięki tej maszynie jeszcze dokładnie będziemy mogli przyjrzeć się powierzchni Marsa - powiedział ekspert z Polskiej Agencji Kosmicznej Jakub Stelmachowski. - To przede wszystkim pierwsza próba pojazdu latającego na innej planecie. To demonstracja technologii, która pozwoli nam odkryć obce fragmenty Marsa - dodał.

Posłuchaj
00:21 11004491_2.mp3 Jakub Stelmachowski: To pierwsza próba pojazdu latającego na jakiejkolwiek innej planecie niż Ziemia. To demonstracja technologii i możliwości przyszłych misji (IAR)

 

Samodzielna misja drona

Dron Ingenuity został odłączony od łazika Perseverance i spędził już samodzielnie pierwszą noc na Marsie. W momencie, gdy temperatura spadła do minus 90 stopni Celsjusza, odbyła się próba systemu ładowania i ogrzewania drona. To bardzo istotne elementy maszyny, ponieważ ich sprawność będzie warunkiem działania drona, który działa dzięki energii słonecznej. - Sam jest w stanie naładować się mocą paneli słonecznych. Sam jest w stanie dzięki tej energii się ogrzewać. Jeden lot o długości 90 sekund będzie wymagał całodziennego ładowania - zaznaczył Jakub Stelmachowski.

Posłuchaj
00:28 11004491_1.mp3 Jakub Stelmachowski: jeden samodzielny, 90-sekundowy lot dron może sobie zapewnić poprzez całodzienne ładowanie (IAR)

 

Czytaj także:

Misja Perseverance rozpoczęła się 18 lutego tego roku, gdy nowoczesny łazik wylądował na powierzchni Marsa. Celem maszyny jest zbadanie rejonu krateru Jezero i poszukiwania śladów życia, które kiedyś mogło istnieć na Marsie. W badaniach łazik będzie wspierany przez minihelikoper Ingenuity.

st

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT kosmos NASA Mars

Czytaj także

"Poszło niewiarygodnie dobrze". Pierwsza przejażdżka łazika Perseverance po powierzchni Marsa

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 03:50
Amerykański łazik Perseverance wykonał swoją pierwszą jazdę po powierzchni Marsa: 6,5 metra w ciągu 33 minut - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Perseverance wylądował na Czerwonej Planecie przed dwoma tygodniami.
rozwiń zwiń