X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Są Herodami naszych czasów". Papież Franciszek potępił działania mafii

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 14:10
"Mafie negują Ewangelię mimo ostentacyjnej religijności. Livatino jest wzorem nie tylko dla sędziów, ale dla wszystkich, którzy działają na polu prawodawstwa" - napisał papież Franciszek w przedmowie do książki, której bohaterem jest zamordowany w 1990 r. przez sycylijską mafię sędzia Rosario Livatino. Jego beatyfikacja odbędzie się 9 maja w Agrigento na Sycylii, gdzie zginął.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: shutterstock.com/GYG Studio
papiez en 1200 .jpg
Włoski sędzia zamordowany przez sycylijską mafię zostanie beatyfikowany. Papież uznał jego męczeństwo

Na datę beatyfikacji pierwszego sędziego uznanego za męczennika wybrano 28. rocznicę pamiętnego przemówienia św. Jana Pawła II w Agrigento, wymierzonego w mafię.

Czytaj także:

Sędzia Livatino, prowadzący sprawy przeciwko mafii, został zastrzelony 21 września 1990 r. w Agrigento w chwili, gdy jechał do sądu. Miał 37 lat. Zamachu na niego dokonała mafijna organizacja Stidda, działająca w tym rejonie Sycylii.

W grudniu 2020 r. Franciszek zaaprobował dekret o jego męczeństwie.

Przed zbliżającą się beatyfikacją papież napisał wstęp do książki włoskiego arcybiskupa Vincenzo Bertolone. Rozpowszechniły go watykańskie media oraz dziennik "La Repubblica".

Franciszek przytoczył słowa ciężko rannego sędziego Livatino do zamachowców: "Dzieciaki, co ja wam zrobiłem?". "To były słowa wykrzyczane do Herodów naszych czasów, tych, którzy nie patrzą prosto w twarz niewinności, którzy werbują nawet nastolatków, by zrobić z nich bezlitosnych zabójców na misjach śmierci" - napisał papież.

"To wołanie z bólu i jednocześnie okrzyk prawdy, która swoją siłą niweczy mafijne działania" - dodał.

Profanacje świętych

Franciszek stwierdził, że mafie "negują Ewangelię" mimo "ostentacyjnej religijności". Nawiązał do procesji, w których trakcie dochodzi do pokłonów przed mafiosami z wykorzystaniem figur świętych.

Papież podkreślił, że "Livatino jest wzorem nie tylko dla sędziów, ale dla wszystkich, którzy działają na polu prawodawstwa" i punktem odniesienia "przede wszystkim dla młodych ludzi, którzy są usidlani przez mafijne syreny, by wieść życie w przemocy, korupcji, ucisku i śmierci".

"Niech jego świadectwo męczeństwa, wiary i sprawiedliwości będzie ziarnem zgody i pokoju społecznego oraz symbolem potrzeby, by czuć się jak bracia, a nie rywale czy wrogowie" - dodał Franciszek.

Przesłanie Jana Pawła II

Przywołał także pamiętną wizytę św. Jana Pawła II w Agrigento w 1993 r. W jej trakcie polski papież spotkał się z rodzicami sędziego Livatino.

W czasie tamtej wizyty św. Jan Paweł II mówił w Dolinie Świątyń do mieszkańców miasta: "Po tylu cierpieniach macie prawo do życia w pokoju. Ci, którzy zakłócają ten pokój, mają na sumieniu wiele ofiar. Oni muszą zrozumieć, że nie wolno zabijać niewinnych".

- Bóg powiedział: "Nie zabijaj". Żaden człowiek, żadne ugrupowanie, żadna mafia nie może zmienić ani podeptać tego świętego prawa Boskiego. Ten sycylijski lud, tak przywiązany do życia, który kocha życie i daje życie, nie może żyć uciskany pod presją przeciwnej cywilizacji, cywilizacji śmierci - podkreślił św. Jan Paweł II.

- W imię Chrystusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, zwracam się do odpowiedzialnych: nawróćcie się, pewnego dnia przyjdzie sąd Boży - zaapelował do mafiosów.

pb

Czytaj także

"Grzeszne struktury". Papież piętnuje mafie i domaga się dostępu do wody dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 14:44
Papież napiętnował organizacje mafijne, które wzbogacają się wykorzystując pandemię. Południowa modlitwa Anioł Pański bez udziału wiernych była transmitowana z papieskiej biblioteki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież do kapłanów: klerykalizm to perwersja, nie lekceważcie pokus światowego życia

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 18:39
"Klerykalizm to perwersja", a światowe życie prowadzi do zepsucia - ostrzegł w poniedziałek papież Franciszek podczas audiencji dla seminarzystów i księży z kolegium meksykańskiego w Rzymie. Apelował o postawę miłosierdzia i braterstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: pamiętajcie o ukrzyżowanych współcześnie - ofiarach wojen, dyktatur, przemocy i aborcji

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 12:48
Papież poświęcił katechezę podczas audiencji generalnej Triduum Paschalnemu. Powiedział, że w Wielki Piątek będziemy polecać Bogu ukrzyżowanych współcześnie, w tym ofiary aborcji.
rozwiń zwiń