X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polacy w białoruskiej niewoli. Mija tydzień od zatrzymania polskich działaczy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 04:00
Dokładnie przed tygodniem zostali zatrzymani liderzy polskiej mniejszości na Białorusi. Do aresztu w Mińsku została przewieziona Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, oraz troje członków Zarządu Głównego Związku Polaków: Andrzej Poczobut z Grodna, Maria Tiszkowska z Wołkowyska i Irena Biernacka z Lidy.
Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys
Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika BorysFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio
  • Andżelika Borys ma usłyszeć zarzuty w piątek, Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska - w czwartek. Nie wiadomo, czy będą mogli opuścić areszt na czas Wielkanocy
  • Na całej Białorusi mają miejsce kontrole w ośrodkach uczących języka polskiego, zbierane są dane kursantów
  • "Władze zrobiły już prawie wszystko, co można, by zamanifestować niechęć wobec polskiej mniejszości"

Polscy działacze zostali zatrzymani 25 marca w związku z zarzutami białoruskiej Prokuratury Generalnej, dotyczącymi obchodów upamiętniających polskie podziemie niepodległościowe, w tym Żołnierzy Wyklętych.

Posłuchaj
00:56 10991248_1.mp3 Białoruś: tydzień od zatrzymania polskich działaczy (IAR)

Wcześniej - dwa tygodnie temu - na Białorusi przeprowadzono kontrole w polskich szkołach. Przedstawiciele prokuratury oraz urzędnicy do spraw ideologii sprawdzali, w jaki sposób przebiega nauczanie języka polskiego i jak są obchodzone polskie święta.

białoruś 1200 Protest Mińsk free białoruś
"Reżim czuje zwierzęcy strach, wie, że ryzykuje". Białoruski publicysta o akcji antypolskiej

W szkole nigdy nie zabrzmiały treści antybiałoruskie"

Danuta Karpowicz, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej imienia Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie mówi, że po takich kontrolach istnieje obawa, czy możliwe będzie dalsze nauczanie dzieci. - W naszej szkole nigdy nie zabrzmiały treści antybiałoruskie - podkreśla dyrektor.

Czytaj także:

- W szkole najważniejsi są uczniowie i nikt nigdy nie ucierpiał u nas z powodu narodowości. My nie pytamy dzieci o narodowość ani gdzie pracują ich rodzice. My pracujemy z szacunkiem dla każdej narodowości i każdego ucznia - mówi Danuta Karpowicz.

Z medialnych informacji wynika, ze kontrole przeprowadzono w polskich szkołach społecznych między innymi w Brześciu, Wołkowysku, Grodnie, Baranowiczach i Lidzie.

ks

Czytaj także

Represje Polaków na Białorusi. Ekspert: to jak dotąd najbardziej agresywny autorytaryzm w wydaniu Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 16:46
 - Z takim autorytaryzmem na Białorusi jak teraz nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Autorytaryzm, podobnie jak inne ustroje, ma różne odcienie. Teraz mamy, jak dotąd, jego najbardziej agresywną odmianę - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łukaszenka to mentalny Sowiet, szuka wrogów na zewnątrz". "Politico" o grze kartą Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 15:35
Aleksander Łukaszenka gra na Białorusi kartą Polski i zaostrza napięcia z Warszawą - pisze "Politico", wskazując, że jest to strategia tworzenia "zewnętrznego wroga". Portal wskazuje, że autorytarny przywódca Białorusi wykorzystuje organy ścigania przeciwko przywódcom niewielkiej mniejszości etnicznej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawa mniejszości muszą być przestrzegane". Apel komisarza UE ws. Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 18:43
Unijny komisarz do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia zaapelował o uwolnienie działaczy Związku Polaków na Białorusi, aresztowanych przez reżim w Mińsku. Wskazał na "niedopuszczalne traktowanie przedstawicieli mniejszości polskiej przez białoruskie władze".
rozwiń zwiń