X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Presja ma sens. "New Yorker" zmienia fragmenty artykułu o zagładzie Żydów

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 23:15
Gazeta "The New Yorker" naniosła zmiany w opublikowanym na jej portalu artykule Mashy Gessen. Ambasada RP w Waszyngtonie uznaje to za otwarcie się redakcji na dialog i zapowiada dalsze działania mające na celu usunięcie tekstu lub dokonanie kolejnych korekt.
Pod tekstem Gessen zamieszczono specjalny dopisek
Pod tekstem Gessen zamieszczono specjalny dopisekFoto: Zrzut ekranu ze strony newyorker.com
1200_Auschwitz_shutterstock.png
"Monstrualne kłamstwo wobec narodu polskiego". Forum Żydów Polskich o publikacji "New Yorkera"

Pod tekstem Gessen zamieszczono dopisek: "Ten artykuł został zaktualizowany, by doprecyzować śledztwo Jana Tomasza Grossa. Podtytuł został zaktualizowany, by uwzględnić odniesienie do nazistowskiej okupacji Polski i dokładniejszy opis potencjalnych zagrożeń prawnych dla naukowców".

Czytaj także:

W nowej wersji podtytuł brzmi: "Naukowcy mierzą się z pozwami o zniesławienie oraz potencjalnymi zarzutami karnymi w ramach wysiłków polskiego rządu, by oczyścić naród z zarzutów jakiejkolwiek roli w zamordowaniu trzech milionów Żydów podczas okupacji hitlerowskiej".

W sobotę ambasada RP w Waszyngtonie zwróciła się do redakcji "New Yorkera" z prośbą o wycofanie tekstu. Do poniedziałkowego popołudnia czasu miejscowego nie otrzymała jednak informacji zwrotnej od nowojorskiej gazety.

Żydzi holokaust grupa ładosia paszporty paragwaju.JPG
Jedna z największych akcji podczas II wojny. Niemiecka gazeta pisze o polskich dyplomatach ratujących Żydów

Po naniesieniu zmian przez "New Yorkera" rzecznik ambasady Nikodem Rachoń wyraził zadowolenie, że "wspólne wysiłki różnych organizacji przyniosły efekt otwarcia się redakcji na argumenty". Jednocześnie podkreślił, że tekst wciąż "jest pełen innych błędów".

Całkowite wycofanie tekstu

Nikodem Rachoń zapowiedział, że placówka "dalej będzie namawiać redakcję do całkowitego wycofania tekstu" lub skorygowania fragmentów, które "budzą poważne wątpliwości".

W pierwszej wersji artykułu Gessen napisała m.in., że "aby oczyścić naród z zarzutu zamordowania trzech milionów Żydów, polski rząd posuwa się do ścigania za zniesławienie dwojga naukowców" prof. Jana Grabowskiego i prof. Barbary Engelking. Chodzi o sprawę historyków, którym warszawski Sąd Okręgowy nakazał przeprosić za jedną z informacji umieszczonych w książce "Dalej jest noc".

Fałszywe pomówienie

Współautorów pozwała Filomena Leszczyńska - bratanica jednej z opisywanych w książce osób. Według niej jej stryj, sołtys wsi Malinowo, Edward Malinowski, został fałszywie pomówiony w spornej książce o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Leszczyńska domagała się 100 tys. zadośćuczynienia i przeprosin. Sąd nakazał przeprosiny i oddalił żądanie zadośćuczynienia. Podczas procesu Leszczyńską wspierała Reduta Dobrego Imienia.

Zdecydowana reakcja MSZ

Wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że "publikacja »New Yorkera« jest skandaliczna", "próbuje kreować obraz, w którym odpowiedzialność za zagładę 3 mln Żydów w trakcie II wojny światowej ponoszą Polacy".

W sprawie w sobotę oświadczenie wydał także Komitet Żydów Amerykańskich na Europę Środkową (AJC Central Europe). "Skrytykowaliśmy polski rząd za lukrowanie prawdy o postawach Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej. [...] Twierdzenie, że Polska rozumiana jako wspólnota etnicznych Polaków i państwo polskie są winne śmierci 3 milionów Żydów, jest wypaczeniem Holokaustu" - oświadczyła organizacja na Twitterze.

"Tysiące Polaków szantażowało, denuncjowało, a nawet mordowało Żydów własnymi rękami. Tysiące Polaków pomagało Żydom, ryzykując życie swoich rodzin. Czy my zaryzykujemy nasze? Nie, Polska okupowana przez Niemców nie była zarządzana przez państwo polskie. Obarczanie Polski zbiorową winą za Holokaust jest błędem" - napisano w drugim tweecie.

pb

Czytaj także

"Ryzykowali, by ocalić tych, którzy nie mieli prawa żyć". Piotr Gliński oddał hołd Polakom ratującym Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 18:00
W Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej odsłonięto tablice poświęcone Polakom ratującym Żydów. W liście na uroczystość wicepremier, minister kultury profesor Piotr Gliński napisał, że Muzeum jest symbolem bohaterskiej postawy Polaków, którzy ryzykowali życie swoje i swoich najbliższych, "by ocalić życie tych, którzy według nazistowskiej filozofii nie mieli prawa żyć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Historyk: dawali więcej niż wszystko

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 22:02
- Dziś możemy mieć satysfakcję, gdy wspomożemy kogoś dając pieniądze. Tamci ludzie dawali wszystko, byli jak biblijna wdowa. Dawali wszystko, a często nawet więcej - mówił o Polakach ratujących Żydów przed Niemcami historyk prof. Tomasz Panfil.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgłobiś: to na terenie Polski za pomoc Żydom groziła kara śmierci

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 15:50
- Skala pomocy Żydom przez Polaków, mimo zagrożenia karą śmierci, była ogromna - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Zgłobiś z Muzeum Polaków Ratujących Żydów.
rozwiń zwiń