X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Antyszczepionkowa propaganda w sieci. Opublikowano raport o "dezinformacyjnej dwunastce"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 23:35
Grupa dwunastu wpływowych aktywistów antyszczepionkowych jest odpowiedzialna za 65 proc. szkodliwych i niebezpiecznych materiałów dezinformujących o szczepionkach, które ukazują się w sieciach społecznościowych - wynika z raportu amerykańskiej organizacji CCDH.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/chainarong06
shutterstock_638642296-12.jpg
Naukowcy porównują fake newsy do epidemii. Wskazują, jak walczyć z dezinformacją

W opublikowanym raporcie śledzącej dezinformację w internecie organizacji Centrum Przeciwdziałania Nienawiści w Sieci (CCDH) opisano aktywność "dezinformacyjnej dwunastki" i bierność internetowych gigantów - Facebooka, Google'a i Twittera - wobec ich działalności.

Czytaj także:

"Dezinformacyjna dwunastka" to niezwiązana ze sobą grupa antyszczepionkowych aktywistów, którzy są odpowiedzialni za rozpowszechnienie 65 proc. z ponad 800 tys. szerzących dezinformację na ten temat postów, które ukazały się na Facebooku i Twitterze od lutego do połowy marca br. - informuje CCDH. Dodano, że zbadano tylko część ukazujących się na serwisach społecznościowych antyszczepionkowych materiałów. Do grupy należy m.in. bratanek byłego prezydenta USA, Robert F. Kennedy Jr.

Twitter free shutt-1200.jpg
Twitter będzie blokował użytkowników za dezinformacje o koronawirusie

"To największe serwisy antyszczepionkowców"

Według analizy konta antyszczepionkowych aktywistów, na Facebooku i należącym do niego Instagramie, Twitterze i będącym własnością Google'a YouTubie mają 59 mln obserwatorów. "To największe i najważniejsze serwisy społecznościowe antyszczepionkowców" - podkreśla CCDH.

W raporcie podkreślono, że działania podejmowane przez Facebooka, Google'a i Twittera w celu usuwania dezinformacyjnych materiałów są wysoce niezadowalające. Konta tylko trzech osób z tej grupy zostały zawieszone na którejś z platform, ale żaden z "dwunastki" nie został pozbawiony dostępu do wszystkich tych serwisów, chociaż ich profile wielokrotnie naruszały warunki i standardy platform - podkreśla raport.

Z analizy CCDH wynika, że antyszczepionkowi aktywiści używają mediów społecznościowych do kierowania swojego przekazu szczególnie do grupy Afroamerykanów, wśród których niechęć do szczepień jest szczególnie wysoka. Dokument podkreśla, że rozprzestrzenianie spiskowych i kłamliwych teorii może zwiększyć niechęć do szczepienia się przeciwko COVID-19 i zwiększyć liczbę ofiar epidemii, która w samym USA pochłonęła ponad pół miliona ofiar.

Bierność koncernów

Podczas czwartkowego przesłuchania przed komisją Kongresu szefów Facebooka, Google'a i Twittera - Marka Zuckerberga, Sundara Pinchai i Jacka Dorseya kongresmen Mike Doyle zażądał natychmiastowego usunięcia profili "dezinformacyjnej dwunastki". Jak dotąd koncerny nie odpowiedziały na to wezwanie - zauważa BBC.

pb

Czytaj także

Szczepionki przeciw SARS-CoV-2. Chronią lepiej przed nowymi wariantami, ale słabiej przed "klasycznym" koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 10:57
Jak wynika z danych przedstawionych w "New England Medical Journal" obecnie stosowane szczepionki chronią także przed niektórymi nowymi wariantami wirusa SARS-CoV-2, ale słabiej. Słabsza ochrona dotyczy w szczególności szczepionki firmy AstraZeneca wobec tzw. wariantu południowoafrykańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19 w Niemczech. System opieki zdrowotnej może osiągnąć punkt krytyczny w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 13:42
Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn ostrzegł w piątek, że w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem krajowy system opieki zdrowotnej może w kwietniu osiągnąć punkt krytyczny. Szef służb epidemiologicznych ocenił, że możliwy jest drastyczny wzrost nowych infekcji, do nawet 100 000 dziennie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka szczepionkowa UE. Szefowa EMA: priorytetem jest bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 14:00
- Bezpieczeństwo szczepionek przeciw COVID-19 jest priorytetem dla Europejskiej Agencji Leków - powiedziała jej przewodnicząca Emer Cooke. Podkreśliła, że wszystkie cztery szczepionki dopuszczone na unijny rynek gwarantują ochronę przed koronawirusem, a korzyści przewyższają ewentualne ryzyka.
rozwiń zwiń