X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

COVID-19 w Niemczech. System opieki zdrowotnej może osiągnąć punkt krytyczny w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 13:42
Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn ostrzegł w piątek, że w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem krajowy system opieki zdrowotnej może w kwietniu osiągnąć punkt krytyczny. Szef służb epidemiologicznych ocenił, że możliwy jest drastyczny wzrost nowych infekcji, do nawet 100 000 dziennie.
Podróżujący samolotami będą od wtorku zobowiązani do wykazania się negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa przed powrotem do Niemiec
Podróżujący samolotami będą od wtorku zobowiązani do wykazania się negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa przed powrotem do NiemiecFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

- Musimy spodziewać się, że będziemy mieć podobnie wysoką liczbę przypadków, jak zimą - powiedział Spahn podczas wspólnej konferencji prasowej w Berlinie z szefem Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) Lotharem Wielerem.

koronawirus lotnisko 1200 shutterstock.jpg
"Potrójny mutant". Nowy wariant koronawirusa wykryty na lotnisku w Niemczech

W związku z tym wezwał kraje związkowe, aby wprowadzały tzw. hamulec bezpieczeństwa zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, tj. przywracały ograniczenia, jeśli liczba nowych infekcji przekroczy wartości progowe (100 infekcji na 100 000 tysięcy mieszkańców w ciągu 7 dni).

- Jesteśmy w ostatniej części maratonu pandemicznego - powiedział Spahn, podkreślając, że jest to najtrudniejsza część. - Cel jest w zasięgu wzroku, ale jego osiągnięcie zajmie trochę czasu - dodał.

Czytaj także:

Ostrzegł, że wkrótce dojdzie do przeciążenia krajowego systemu opieki zdrowotnej, jeśli liczba zakażeń będzie nadal rosła. - W tej chwili liczba zachorowań rośnie zbyt szybko, a warianty koronawirusa sprawiają, że sytuacja jest szczególnie niebezpieczna - powiedział. - Jeśli to się nie zmieni, ryzykujemy, że nasz system opieki zdrowotnej osiągnie swój punkt krytyczny w kwietniu - zaznaczył.

Nawet 100 tys. nowych zakażeń dziennie?

- Przed nami bardzo trudne tygodnie. Musimy być przygotowani na to, że liczba przypadków gwałtownie wzrośnie - potwierdził szef RKI, dodając, że "jeśli nie podejmiemy natychmiast środków zaradczych, sytuacja będzie katastrofalna". - Osoby pracujące, ale także dzieci i młodzież są szczególnie dotknięte brytyjskim wariantem koronawirusa. Do zakażeń dochodzi głównie w domach, ale także w żłobkach, szkołach i miejscach pracy - powiedział Wieler.

niemcy protest w niemczech free shutt 1200 .jpg
Niemcy: przeciwnicy obostrzeń wyszli na ulice. Doszło do niewielkich starć z policją

Szef RKI ocenił, że liczba nowych infekcji może drastycznie się zwiększyć. - To może być 100 000 (zakażeń) dziennie - powiedział.

Czytaj także:

Spahn wyraził nadzieję, że kampania szczepień znacznie przyspieszy w kwietniu. - Spodziewamy się 15 mln dawek szczepionki - powiedział Spahn. Jednak rosnąca liczba infekcji osłabia efekt szczepienia. Spahn podkreślił, że kraj polega również na szybkich testach na koronawirusa. Jego zdaniem Niemcy w bardzo krótkim czasie stworzyły niemal ogólnokrajową ofertę testowania.

Minister zdrowia zapowiedział też, że nowe rozporządzenie w sprawie wjazdu do Niemiec wejdzie w życie dopiero we wtorek rano. Podróżujący samolotami będą od tego dnia zobowiązani do wykazania się negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa przed powrotem do Niemiec. Pierwotnie rozporządzenie miało obowiązywać od niedzieli, ale "niektóre linie lotnicze poprosiły nas, abyśmy dali im więcej czasu na zorganizowanie ofert testowania na lotniskach" - powiedział Spahn. Wniosek ten został spełniony z uwagi na wysokie koszty ponoszone przez linie lotnicze.

Lockdown do 18 kwietnia

W Niemczech zapadalność siedmiodniowa wzrosła w piątek do 119,1 nowych infekcji na 100 000 mieszkańców, dzień wcześniej wynosiła 113,3. Po spadku do wartości poniżej 60 w lutym wskaźnik ten przekroczył poziom 100 infekcji w ostatni weekend.

pap_20210226_0IN (1).jpg
Pandemia COVID-19. 40 proc. zgonów w Niemczech dotyczy mieszkańców domów opieki

RKI poinformował w piątek o 21 573 nowych przypadkach koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin. To o prawie 1100 przypadków mniej niż dzień wcześniej, ale o około 4000 więcej niż w piątek w zeszłym tygodniu. Instytut zgłosił również 183 zgony związane z COVID-19. Całkowita liczba przypadków koronawirusa odnotowanych w Niemczech od początku pandemii wzrosła do 2 734 753. W sumie zmarły 75 623 zakażone osoby.

Czytaj także:

W związku z rosnącą liczbą zakażeń kanclerz Angela Merkel i premierzy krajów związkowych uzgodnili w poniedziałek przedłużenie lockdownu do 18 kwietnia.

st