X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Sądy nie powinny decydować o historii". "Spiegel" o wyroku w sprawie niemieckiego serialu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 17:40
Niemieckie media odnotowały wyrok krakowskiego sądu w sprawie serialu "Nasze matki, nasi ojcowie". Portal tygodnika "Spiegel" opublikował komentarz w tej sprawie. Publicysta Jan Puhl pisze, że "bojownik ruchu oporu Zbigniew Radłowski ma chyba rację", ale "sądy nie powinny decydować o historii".
Kadr z serialu
Kadr z serialuFoto: Materiały prasowe

"Spiegel" informuje: "Osiem lat po emisji miniserialu ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie" w niemieckiej telewizji, twórcy muszą "przeprosić". Przynajmniej tak orzekł teraz krakowski sąd w drugiej instancji. Przeprosiny skierowane do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej mają być wygłoszone w telewizji, a następnie udostępnione przez trzy miesiące na stronie internetowej ZDF, ZDFneo i 3sat. Sąd uznał, że film, który opowiada historię pięciu fikcyjnych młodych Niemców w czasie II wojny światowej, narusza dobra osobiste polskich partyzantów, przedstawiając ich związek jako organizację antysemicką".

Jan Puhl przekonuje w swoim tekście, że "sądy nie powinny decydować o historii". 

mid-21323091 (1).jpg
ZDF ma przeprosić za serial "Nasze matki, nasi ojcowie". Twórcy chcą odwołać się od wyroku

"Wśród katolickich Polaków panował antysemityzm"

Serial "Nasze matki, nasi ojcowie" od dawna budzi w Polsce kontrowersje, odnotowuje autor. "Ostatecznie (twórców) pozwał Zbigniew Radłowski, lat 96. (...) Radłowski ukrywał Żydów, przebywał w osławionym więzieniu gestapo na warszawskim Pawiaku, był w Auschwitz i walczył w szeregach Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim".

"Oczywiście musi boleć, że Polacy w filmie przedstawiani są prawie wyłącznie jako antysemici" - zauważa Puhl.

"Oczywiście wśród katolickich Polaków panował antysemityzm, nawet wtedy, gdy nazistowscy okupanci wprawiali w ruch Holokaust na ziemiach polskich. Byli zdrajcy, którzy wydawali Żydów Niemcom. Były antysemickie oddziały AK" - pisze Jan Puhl - "Ale były też oddziały AK, które ratowały Żydów. Byli tacy ludzie jak Zbigniew Radłowski. Wiele wskazuje na to, że stanowili większość. To, że Żyd Wiktor spotyka w filmie głęboko antysemicką jednostkę AK, jest co najmniej dziwne, a historycznie niesłusznie oskarża Armię Krajową (...) - i musi zranić takich ludzi jak Radłowski".

"Ale, czy to może być powód, aby zwrócić się do sądu?" - zastanawia się publicysta.

Większość Polaków, zdaniem Puhla "już dawno zdała sobie sprawę, że od dawna pielęgnowanej opowieści, że Polacy byli wyłącznie ofiarami, nie da się utrzymać (...). Jest to obecnie w Polsce "kwestią ożywionej debaty".

"I tak musi być. W społeczeństwie demokratycznym wypaczenia historii należy zwalczać za pomocą krytyki i kontr krytyki. Musi nastąpić proces samorozumienia. Obraz historii nie może być określany - pozornie obiektywnie - przez sądy" - uważa publicysta.

"Bojownik ruchu oporu Zbigniew Radłowski ma chyba rację co do zarzutów do serialu, ale to, że sąd orzeka w tej sprawie", zdaniem autora, "budzi strach".

Krakowski sąd apelacyjny orzekł we wtorek, że producenci serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" mają zamieścić przeprosiny w telewizji polskiej i niemieckiej, ponieważ naruszyli oni dobra osobiste Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wyrok jest prawomocny.

ks

Czytaj także

"Nord Stream 2 to zły pomysł". Stany Zjednoczone mówią o sankcjach i ostrzegają Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 16:40
- Stany Zjednoczone nie wykluczają sankcji wobec niemieckich firm, które biorą udział w budowie gazociągu Nord Stream 2 - poinformował nowy amerykański sekretarz stanu Antony Blinken podczas rozmowy ze swoim niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie zrobię tego". Merkel odrzuca apele o głosowanie nad wotum zaufania dla jej rządu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 22:50
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w środę, że nie podda się głosowaniu nad wotum zaufania dla jej gabinetu, wbrew apelom opozycji związanym z krytyką rządowej polityki wobec epidemii koronawirusa. - Nie, nie zrobię tego - powiedziała w telewizji publicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosnąca fala antysemityzmu w Niemczech. Departament Stanu USA wyraził "głębokie zaniepokojenie"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 10:48
"Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone ciągłymi incydentami na tle antysemickim" – odpowiedział Departamentu Stanu USA na pytanie PAP o komentarz do wzrostu przestępstw przeciwko Żydom jakie odnotowano w 2020 roku w Niemczech. Średnio w RFN w zeszłym roku miało miejsce aż sześć antysemickich przestępstw dziennie.
rozwiń zwiń