X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosja: opozycyjna partia PARNAS nie poprze strategii Nawalnego w wyborach do Dumy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 00:13
Partia Wolności Narodowej (PARNAS), reprezentująca opozycję antykremlowską w Rosji, nie wystartuje samodzielnie w wyborach do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) we wrześniu br. Nie poprze też strategii "inteligentnego głosowania" Aleksieja Nawalnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FotograFFF / Shutterstock.com

Poinformował o tym w sobotę na zjeździe partii w Moskwie jej przywódca, były reformatorski premier Rosji Michaił Kasjanow.

Lista zaufania

Zadeklarował, że PARNAS jest gotów poprzeć "listę zaufania", na której znajdą się kandydaci podzielający zasady Partii Wolności Narodowej. Nie jest jednak jasne, czy kandydaci ci mogą być reprezentantami również innych partii politycznych.

Nawalny tt 1200.jpg
"Obóz koncentracyjny 100 km od Moskwy". Aleksiej Nawalny potwierdza, że jest w kolonii karnej

W poprzednich wyborach do Dumy, w 2016 roku, PARNAS miała prawo wystawiania kandydatów bez zbierania podpisów poparcia. Partia utworzyła koalicję wyborczą z udziałem różnych sił, m.in. zwolenników Nawalnego. Niemniej, koalicja rozpadła się krótko przed wyborami i PARNAS nie zdołał uzyskać nawet 1 proc. głosów. Nie wprowadził nikogo ze swych przedstawicieli do parlamentu i stracił prawo wystawiania kandydatów w kolejnych wyborach bez zbierania podpisów.

Strategia głosowania

Kasjanow wypowiedział się przeciwko "inteligentnemu głosowaniu" - strategii głosowania w wyborach, którą opracował Nawalny i jego współpracownicy. Jej celem jest osłabienie rządzącej partii Jedna Rosja; Nawalny proponował, by w tym celu popierać wszędzie najsilniejszego oponenta tej partii, który ma szansę pokonać jej kandydata.

Czytaj także:

Strategia ta budzi spory wśród opozycji antykremlowskiej, ponieważ zakłada głosowanie na kandydatów niezależnie od ich przynależności partyjnej i poglądów - jedynym kryterium jest to, by kandydat miał szansę w starciu z przedstawicielem Jednej Rosji.

kreml rosja moskwa free shut 1200.jpg
Brutalne metody przesłuchania, przepełnione cele. Zbiorowy pozew rosyjskich opozycjonistów

Ingerencja zachodnich służb

Z kolei szef Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin oświadczył w sobotę, że "inteligentne głosowanie" jest projektem zachodnich służb specjalnych i za jego pośrednictwem "prowadzona jest ingerencja w sprawy wewnętrzne" Rosji.

Poparcie dla Jednej Rosji w roku wyborczym słabnie. W lutowym sondażu niezależnego Centrum Lewady tylko 27 proc. respondentów było gotowych oddać głos na Jedną Rosję, gdyby wybory odbyły się w lutym.

fc

Czytaj także

Sprawa Aleksieja Nawalnego. Ekspert: władze rosyjskie zrobią wszystko, by zneutralizować opozycję

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 16:11
- Sprawa Aleksieja Nawalnego wpisuje się w taką serię działań, które podejmują rosyjskie władze. Działania te mają na celu neutralizację Nawalnego i ruchu protestów w Rosji, który on reprezentuje - powiedział na antenie Polskiego Raadia 24 dr Szymon Kardaś, politolog z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sankcje UE wobec Rosji. Ekspert: Rosjanie nazywają je "sankcyjkami"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 21:17
- Powinniśmy widzieć, jaką optykę mają Rosjanie względem sankcji. Mówią, że z takimi "sankcyjkami" doskonale sobie poradzą i nie jest to wielki problem dla Rosji - oceniła w Polskim Radiu 24 kolejne ograniczenia personalne nałożone na cztery osoby z otoczenia Władimira Putina dr Agnieszka Bryc. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także dr hab. Kamil Zajączkowski.
rozwiń zwiń