X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Trzecia fala koronawirusa. W Europie zamykają się kolejne kraje

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 08:36
W związku z nasilającą się trzecią falą zachorowań na COVID-19 kolejne kraje zmieniają dotychczas obowiązujące obostrzenia i zaostrzają rygory sanitarne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: faboi/shutterstock

Od dziś w 16 francuskich departamentach, w tym w Paryżu, obowiązuje czterotygodniowy lockdown. - Epidemia przyspiesza - oznajmił premier Francji Jean Castex, ogłaszając obostrzenia. Nowe ograniczenia wprowadzi też Bułgaria i stolica Ukrainy, Kijów. W tym tygodniu przepisy antyepidemiczne zaostrzyły już Włochy i Hiszpania.


Posłuchaj
00:49 10968450_1.mp3 Premier Jean Castex: W regionie Île-de-France na OIOM-ach przebywa obecnie niemal 1200 pacjentów. To więcej niż podczas szczytu drugiej fali epidemii. Relacja Stefana Folzera z Paryża. (IAR)

 

W Paryżu, a także w regionie paryskim Île-de-France i objętych lockdownem departamentach zamknięte zostaną sklepy z produktami, które nie są niezbędne do życia. Mieszkańcy będą mogli wychodzić z domu na odległość 10 km i nie będą mogli przemieszczać się między departamentami z wyjątkiem wyjątkowych sytuacji i w celach zawodowych. Szef rządu zalecił pracę zdalną przynajmniej cztery dni w tygodniu wszystkim tym pracownikom i zakładom pracy, które mogą w tym trybie funkcjonować.

free astrazeneca ue 1200.png
Kolejne kraje wznawiają szczepienia AstraZenecąW całej Francji wciąż obowiązuje najdłuższa w Europie godzina policyjna, trwająca od godz. 18 do 6 rano, a od soboty (20 marca) od godz. 19 do 6 rano. Zamknięte są bary, restauracje, kina, teatry, muzea, siłownie i wyciągi narciarskie.

Nowe ograniczenia w Bułgarii i na Ukrainie

W Bułgarii od poniedziałku (22 marca) zamknięte będą wszystkie placówki edukacyjne, restauracje, centra handlowe i większe sklepy, kina, teatry i siłownie. Takie ograniczenia potrwają co najmniej 10 dni w całym kraju i dwa tygodnie w jego stolicy Sofii. Na początku marca w Bułgarii zniesiono większość związanych z epidemią koronawirusa restrykcji, chociaż od początku lutego zwiększała się liczba zakażeń. Rząd zdecydował w czwartek o powrocie do obostrzeń, gdyż krzywa zachorowań wciąż rośnie, zbliżając się do poziomu ze szczytu drugiej fali epidemii, która miała w tym kraju miejsce pod koniec listopada 2020 r.

Czytaj także:

W stolicy Ukrainy Kijowie od soboty (20 marca) będzie obowiązywać trzytygodniowy lockdown - poinformował w czwartek mer miasta Witalij Kliczko. Zamknięte zostaną centra handlowe i placówki kultury, w tym kina i teatry. Nie będzie też można organizować imprez masowych, ograniczona zostanie liczba osób mogących modlić się w świątyniach. Restauracje nie będą przyjmowały klientów, dopuszczalna będzie jedynie sprzedaż na wynos. Kliczko ogłosił, że wszystkie przedsiębiorstwa państwowe i urzędy przejdą na pracę zdalną i zaapelował, by taki sam tryb pracy został wprowadzony w prywatnych przedsiębiorstwach. Na Ukrainie od lutego wzrasta liczba zakażeń i spowodowanych nimi zgonów. W tym tygodniu średnia dzienna liczba ofiar koronawirusa zrównała się z tą notowaną w szczycie drugiej fali epidemii.

Południowy sąsiedzi Polski ograniczają ruch do powiatów

koronawirus free covid hospital shutt-1200.jpg
Pandemia koronawirusa. Już niemal 2,7 mln ofiar śmiertelnych zakażenia


W Czechach otwarte są tylko sklepy z najpotrzebniejszym asortymentem, a restauracje serwują jedynie posiłki na wynos. Zamknięte są miejsca rozrywki, obiekty sportowe (w tym wyciągi narciarskie) i placówki kultury. Region swojego zamieszkania można opuszczać tylko z uzasadnionych powodów, takich jak dojazd do pracy czy konieczność pomocy członkom rodziny.

Od godz. 21.00 do 5.00 rano obowiązuje godzina policyjna, podczas której bez uzasadnionej przyczyny nie wolno wychodzić z domu. W zakładach pracy zatrudniających więcej niż 10 osób pracownicy niewykonujący swoich zadań zdalnie muszą obowiązkowo raz w tygodniu przechodzić badania na obecność koronawirusa.


Posłuchaj
00:58 10968443_1.mp3 W ciągu doby w Czechach odnotowano niemal 12 tys. zakażeń koronawirusem. Sytuacja w szpitalach jest wciąż krytyczna. Hospitalizowanych jest 9 tys. chorych, a w całym kraju na oddziałach intensywnej opieki medycznej pozostają 134 wolne miejsca dla pacjentów z COVID-19. Relacja Wojciecha Stobby z Pragi (IAR)

 

Na Słowacji miejsce zamieszkania można opuszczać tylko w określonych sytuacjach. By pójść do pracy czy uprawiać sport na świeżym powietrzu trzeba mieć jednak negatywny wynik badania na obecność koronawirusa. Bez takiego zaświadczenia można tylko wyjść do najbliższego sklepu po niezbędne zakupy, do apteki, lekarza, punktu wykonywania testów czy do bliskich osób, jeżeli potrzebują pomocy. Wynik testu (antygenowego lub PCR) można też zastąpić zaświadczeniem potwierdzającym przebycie infekcji lub zaszczepienie przeciw COVID-19. Generalnie zakazane jest opuszczanie powiatu zamieszkania, rząd zapowiedział w środę, że ograniczy również możliwość opuszczania kraju w celach turystycznych.

Kraje południa Europy

mid-epa09082555 (1).jpg
WHO alarmuje. W Europie rośnie liczba zachorowań na COVID-19

We Włoszech od poniedziałku (15 marca) do 6 kwietnia w większości regionów, w tym w największych miastach, obowiązują zaostrzone przepisy antyepidemiczne. Wychodzenie z domu dozwolone jest tam tylko w uzasadnionych przypadkach związanych z pracą, zdrowiem czy niezbędnymi zakupami. Opuszczając miejsce zamieszkania, trzeba mieć przy sobie zaświadczenie (w formie papierowej lub elektronicznej) zawierające dane osobowe, trasę i cel wyjścia. Nauka w szkołach wszystkich szczebli odbywa się zdalnie, działają tylko sklepu z niezbędnymi towarami, w prywatnych mieszkaniach nie wolno przyjmować gości. W całych Włoszech generalnie zakazane jest przemieszczanie się wewnątrz kraju, od godz. 22 do 5 rano obowiązuje też godzina policyjna.

W Hiszpanii w środę (17 marca) wszedł w życie obowiązujący do niedzieli (21 marca), w trakcie tamtejszego długiego weekendu, zakaz opuszczania wspólnot autonomicznych. Podróżować między regionami kraju można jedynie w uzasadnionych przypadkach, takich jak powody zawodowe czy zdrowotne. Ograniczono również liczbę osób mogących siedzieć przy restauracyjnych stolikach, w prywatnych spotkaniach w domach mogą uczestniczyć tylko członkowie najbliższej rodziny. W całym kraju w nocy obowiązuje godzina policyjna. Dokładny czas jej trwania zależy od regionu, zazwyczaj zaczyna się o godz. 22 i kończy o 6 rano.

Kolejne lockdowny, ale i luzowanie obostrzeń

W Niemczech lockdown został na razie przedłużony do 28 marca, ale część restrykcji została już złagodzona. Do nauki stacjonarnej wrócili uczniowie szkół podstawowych, stopniowo wznawiana jest nauka w klasach w szkołach średnich. Na nowo otwarto zakłady fryzjerskie i niektóre zamknięte wcześniej sklepy. Nadal nieczynne pozostają restauracje, placówki kultury i obiekty sportowe. W całym kraju w sklepach i pojazdach transportu zbiorowego obowiązkowe jest noszenie maseczek chirurgicznych lub masek z filtrem (FFP2 lub FFP3). W prywatnych spotkaniach może uczestniczyć do pięciu osób z dwóch różnych gospodarstw domowych, nie wliczając w to dzieci do 14 roku życia.

W Wielkiej Brytanii uczniowie powrócili do szkół. To pierwszy etap przewidzianego na kilka faz luzowania obowiązujących ograniczeń. Zasady wciąż obowiązującego lockdownu nieznacznie różnią się pomiędzy poszczególnymi częściami Wielkiej Brytanii. W całym kraju z domu można wychodzić tylko z uzasadnionego powodu, obowiązuje też zakaz spotkań towarzyskich i odwiedzin w prywatnych domach, z wyjątkiem konieczności sprawowania opieki nad dziećmi lub osobami potrzebującymi pomocy. Zamknięte są sklepy, które nie sprzedają towarów pierwszej potrzeby, punkty usługowe, obiekty sportowe i rozrywkowe. Restauracje prowadzą sprzedaż na wynos. Od soboty złagodzono restrykcje w Walii, gdzie zniesiono generalny nakaz pozostawania w domach, zastępując go obowiązkiem pozostawania w pobliżu miejsca zamieszkania.

Czytaj także:

W Portugalii w poniedziałek (15 marca) ponownie otwarto placówki handlowe i usługowe nieoferujące towarów pierwszej potrzeby, a także kościoły. Do klas wrócili uczniowie szkół podstawowych. Według zapowiedzi rządu zajęcia w tradycyjnej formie w gimnazjach i szkołach średnich mają zostać przywrócone 5 kwietnia. Placówki kultury mogą wznowić działalność w drugiej połowie kwietnia, ale dalsze luzowanie obostrzeń będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej.

Głównie nauczanie zdalne

Na Węgrzech co najmniej do 22 marca zamknięte będą wszystkie sklepy z wyjątkiem m.in. spożywczych i aptek, a także wszystkie punkty usługowe z wyjątkiem m.in. prywatnych gabinetów lekarskich. Do 7 kwietnia zamknięto przedszkola i szkoły podstawowe, zajęcia w tych ostatnich będą się odbywać zdalnie. Już wcześniej nauka w tym trybie była prowadzona w szkołach średnich i na uczelniach. Nadal obowiązuje godzina policyjna od godz. 20 do 5 rano.

Na Litwie obostrzenia są stopniowo łagodzone. Od poniedziałku (15 marca) ponownie otwarto większość sklepów, muzea i galerie sztuki. Już wcześniej zezwolono na otwarcie zakładów fryzjerskich i bibliotek oraz wznowiono odprawianie mszy świętych z udziałem wiernych. Lokale gastronomiczne i obiekty sportowe pozostają zamknięte. Nauka w szkołach wciąż odbywa się zdalnie.

W Finlandii 9 marca zamknięto lokale gastronomiczne i niektóre instytucje publiczne, np. biblioteki. Nauczanie w szkołach ponadpodstawowych odbywa się zdalnie. Ograniczono także możliwość korzystania z siłowni i basenów. Te ograniczenia obowiązują w 15 z 19 okręgów administracyjnych kraju i potrwają na razie do 28 marca.

st

Czytaj także

Jaka będzie nasza reakcja na szczepienia przeciw COVID-19? Wyniki badań są znane od lat

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 06:31
Nasza reakcja na szczepienie przeciwko COVID-19 może zależeć od stylu życia w okresie zaszczepienia. Jak sugerują przeprowadzone badania pomagają nawet niewielkie zmiany w sposobie odżywiania, wysiłku fizycznym i mniejszym narażeniu na stresy.
rozwiń zwiń