X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

UE zamierza nałożyć sankcje na Chiny. Tamtejsza prasa państwowa już zapowiada odwet

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 10:41
Unia Europejska może oczekiwać działań odwetowych, jeśli obejmie sankcjami chińskich urzędników. Ostrzega przed tym ukazujący się w Chinach anglojęzyczny dziennik "China Daily". Wczoraj unijni ambasadorzy opowiedzieli się za nałożeniem na Chiny sankcji w związku z łamaniem przez władze tego kraju praw człowieka. To pierwsze tego typu restrykcje Unii Europejskiej wobec Chin od 30 lat.
Chińskie gazety; zdjęcie ilustracyjne
Chińskie gazety; zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Mario Savoia

Państwowa prasa komunistycznych Chin krytykuje w czwartek Unię Europejską za planowane sankcje związane z łamaniem praw człowieka w Sinciangu. - Jeśli UE nałoży sankcje na ChRL, to może się spodziewać działań odwetowych - ostrzega dziennik "China Daily". "Sankcje są ingerencją w wewnętrzne sprawy Chin, czego Chiny nigdy nie zaakceptują", a w przypadku ich nałożenia "nie będą miały innego wyjścia, niż sięgnąć po środki odwetowe" - pisze państwowy dziennik w artykule redakcyjnym.

EPA Japonia-USA 1200.jpg
Stany Zjednoczone zadeklarowały obronę Japonii. Wybrzmiało ostrzeżenie wobec Chin

Sankcje wobec czterech urzędników Chin

Oficjalną decyzję w sprawie sankcji wobec Chin w najbliższy poniedziałek mają podjąć szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej. Unijni ambasadorzy zgodzili się między innymi na objęcie zakazem wjazdu czterech chińskich urzędników. Ich aktywa na terytorium Unii mają być zaś zamrożone. 

Dziennik "China Daily" ostrzega, że Chiny podejmą w odpowiedzi na ten krok wszelkie działania, które uznają za stosowne. W artykule znalazł się też apel o to, aby nie łączyć kwestii praw człowieka z wynegocjowaną pod koniec ubiegłego roku umową inwestycyjną Unii Europejskiej i Chin. Umowa musi być jednak ratyfikowana przez Parlament Europejski, gdzie część frakcji opowiada się za jej odrzuceniem.

Posłuchaj
00:53 10966888_1.mp3 W opinii "China Daily", polityka prowadzona przez chińskie władze w Sinciangu nie różni się od działań zachodnich państw, których celem jest walka z terroryzmem. Relacja Tomasza Sajewicza w Pekinu (IAR)

 

Pobyt w obozach jest dobrowolny?

forum-0588329298 (1).jpg
Doradca prezydenta Francji: Chiny chcą ukryć prawdę o pochodzeniu koronawirusa

Według "China Daily" jest również "niemożliwe do zaakceptowania", aby UE łączyła doniesienia o łamaniu praw człowieka w Sinciangu z umową inwestycyjną, w sprawie której Pekin i Bruksela porozumiały się w grudniu 2020 roku.

W opinii "China Daily", polityka prowadzona przez chińskie władze w Sinciangu nie różni się od działań zachodnich państw, których celem jest walka z terroryzmem. Odrzuca przy tym oskarżenia o ludobójstwo, określając je jako "motywowane politycznie, by zaszkodzić Chinom".

Czytaj także:

  Międzynarodowe organizacje, w tym śledczy ONZ uważają, że w Sinciangu w specjalnych obozach wbrew własnej woli przebywa co najmniej milion Ujgurów. Chińskie władze twierdzą, że są to ośrodki reedukacyjne, w których pobyt jest dobrowolny.

  Pekin nie widzi swoje winy

  Planowane sankcje krytykuje również tabloid "Global Times", związany z oficjalnym organem prasowym Komunistycznej Partii Chin, dziennikiem "Renmin Ribao". Tabloid twierdzi, że za planem nałożenia na Chiny sankcji przez UE stoją naciski ze strony USA.

  forum-0588329298 (1).jpg
  Doradca prezydenta Francji: Chiny chcą ukryć prawdę o pochodzeniu koronawirusa

  Gazeta cytuje również ambasadora ChRL przy UE, który wezwał Wspólnotę do porzucenia zamiaru nałożenia sankcji. Ambasador Zhang Ming ostrzegł również, że władze w Pekinie nie ugną się pod presją, ponieważ "nie mamy innej możliwości, niż wypełniania zobowiązań wobec ludzi w naszym kraju".

  Czytaj także:

  Według źródeł unijnych ambasadorowie państw członkowskich dali w środę zielone światło dla nowych sankcji za łamanie praw człowieka. Sankcje przeciwko osobom i podmiotom m.in. z Chin mają zostać wkrótce formalnie przyjęte i mają polegać na zamrożeniu aktywów i zakazie wjazdu na terytorium UE.

  Administracja USA oraz parlamenty Kanady i Holandii zarzuciły chińskim władzom, że dopuszczają się ludobójstwa na Ujgurach i innych muzułmańskich mniejszościach etnicznych w Sinciangu. Pekin zaprzecza wszelkim oskarżeniom o łamanie praw człowieka w tym regionie, określając je jako "największe kłamstwa stulecia".

  st

  Czytaj także

  "Większość kraju jest pokryta pyłem". Burza piaskowa z Chin dotarła do Korei Południowej

  Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 12:01
  Pył znad pustyni Gobi, który w północnych Chinach wywołał największą od 10 lat burzę piaskową, dotarł we wtorek do Korei Płd., obniżając jakość powietrza i ograniczając widoczność na większości terytorium kraju - ogłosiła koreańska agencja meteorologiczna KMA.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Wielka Brytania opublikowała przegląd bezpieczeństwa. Rosja największym wrogiem

  Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 15:02
  W brytyjskim przeglądzie polityki bezpieczeństwa określono najpoważniejsze zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju. Obok Rosji wymieniona została Chińska Republika Ludowa. Ta ostatnia została nazwana "strategicznym konkurentem" krajów demokratycznych i największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa gospodarczego. Największym sojusznikiem pozostają Stany Zjednoczone.
  rozwiń zwiń