X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wzrost antysemityzmu w Niemczech. Centralna Rada Żydów: nasze życie wciąż jest zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 09:02
"Życie żydowskie wciąż jest zagrożone i nie wszyscy akceptują je jako naturalną część społeczeństwa. Oprócz rosnącego prawicowego ekstremizmu i trwałego zagrożenia ze strony islamistów, kryzys koronawirusa doprowadził również do wzrostu antysemityzmu" - stwierdziła Centralna Rada Żydów w Niemczech, komentując 2275 przestępstw przeciwko Żydom, jakie odnotowano w 2020 roku w Niemczech.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

W RFN rok 2021 jest obchodzony pod hasłem "1700 lat żydowskiego życia w Niemczech". Ale sytuacja Żydów w Niemczech jest coraz trudniejsza. Policja odnotowała bowiem w 2020 r. więcej ataków antysemickich niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić statystyki, czyli od 2001 roku. 2275 przestępstw w 2020 roku to średnio sześć antysemickich przestępstw dziennie.

Ostatni sprawiedliwi 1200.jpg
Ostatni sprawiedliwi. Opowieści tych, którzy ratowali Żydów

PAP zwróciła się do Centralnej Rady Żydów w Niemczech z pytaniem, jak ocenia obecną sytuację Żydów w Niemczech. W odpowiedzi Centralna Rada Żydów wskazała na wypowiedź przewodniczącego Rady, dr. Josefa Schustera z okazji kolejnej rocznicy Nocy Kryształowej. 82 lata po zniszczeniu synagog i żydowskich sklepów oraz śmierci i aresztowaniu tysięcy Żydów w Niemczech i Austrii, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech dr Josef Schuster powiedział: "Życie żydowskie wciąż jest zagrożone i nie wszyscy akceptują je jako naturalną część społeczeństwa. Oprócz rosnącego prawicowego ekstremizmu i trwałego zagrożenia ze strony islamistów, kryzys koronawirusa doprowadził również do wzrostu antysemityzmu. Dlatego potrzebujemy ofensywnego szacunku we wszystkich dziedzinach życia społecznego, w szkole, w sporcie, w kulturze i oczywiście w polityce. Obecny kryzys nie może doprowadzić do tego, że ludzie zapomną, do czego ludzka nienawiść już doprowadziła w historii Niemiec".

Czytaj także: 

Szkolenia na temat antysemityzmu

Jak sobie radzić z rosnącym antysemityzmem? - Z punktu widzenia Centralnej Rady Żydów, oprócz wzmożonej promocji wyjazdów wspomnieniowych i wymiany młodzieży z Izraelem, decydującym krokiem jest planowane zakotwiczenie dalszych szkoleń na temat antysemityzmu dla służby cywilnej, policji i sądownictwa. Podobnie, powinno to stać się integralną częścią kształcenia i szkolenia nauczycieli. Również w podręcznikach szkolnych często występują jeszcze braki w przedstawianiu judaizmu i w temacie antysemityzmu. (...) - mówił Schuster.

O tym, że jest jeszcze sporo do zrobienia w kwestii antysemityzmu także w sferze prawnej, może świadczyć fakt, że dopiero w połowie lutego tego roku niemiecki parlament zmienił tekst ustawy z 1938 r., która do dziś mówiła o "Rzeszy Niemieckiej i Ministrze Spraw Wewnętrznych Rzeszy" i nakazywała żyjącym w Niemczech Żydom używania dodatkowego imienia Sara lub Izrael. - To prawo jest najbardziej rażące - mówił komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein w styczniu tygodnikowi "Spiegel". Miało to "bardzo wyraźne podłoże antysemickie i decydującą rolę w pozbawianiu praw i wykluczaniu Żydów". Według niego istnieje jeszcze w Niemczech 28 innych ustaw z czasów nazistowskiego reżimu, które z podobnych powodów należałoby zmienić. "Byłby to znak emancypacji i wyzwolenia od nazistowskiej niesprawiedliwości".

koz