X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie żyje James Levine. Wybitny dyrygent miał 77 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 00:30
Wybitny amerykański dyrygent, były dyrektor artystyczny nowojorskiej Metropolitan Opera, James Levine zmarł w Palm Springs, w Kalifornii. Miał 77 lat. Jego wieloletnią karierę przerwały oskarżenia o molestowanie seksualne.
James Levine (fotografia z 2001 roku)
James Levine (fotografia z 2001 roku)Foto: Jim Bourg / Reuters / Forum

Levine był związany z należącą do najlepszych na świecie nowojorską operą przez niemal pół wieku. Od debiutu w roku 1971, w Tosce Pucciniego do ostatniego spektaklu Requiem Verdiego 2 grudnia 2017 roku pod jego batutą Met zaprezentowała ponad 2500 przedstawień.

- Żaden artysta w 137-letniej historii Met nie wywarł na nią tak głębokiego wpływu jak James Levine. Podniósł muzyczne standardy Met na nowe i większe wyżyny - ocenił dyrektor generalny opery Peter Gelb.

Uznany dyrygent

Jak podkreśla amerykańskie radio publiczne NPR, był on często nazywany najlepszym dyrygentem operowym swojego pokolenia. Otrzymywał nagrody i znakomite recenzje.

W latach 2004–2011 Levine był jednocześnie dyrektorem muzycznym Boston Symphony Orchestra (BSO). Przez pięć sezonów pełnił funkcję głównego dyrygenta Filharmonii Monachijskiej. Gościnnie prowadził najlepsze orkiestry świata w tym w Berlinie i Wiedniu.

W 2006 roku dziennik "Boston Globe" podał, że łączne zarobki artysty w Met i BSO sięgały 3,5 miliona dolarów. Był najlepiej opłacanym dyrygentem w Ameryce.

10 nagród Grammy

W trakcie swej kariery Levine zdobył 10 nagród Grammy, począwszy od 1982 roku. Został wówczas uhonorowany za najlepsze nagranie VII Symfonii Mahlera z Chicago Symphony Orchestra.

Późniejszą karierę Levine'a - od 2006 roku, kiedy spadł ze sceny Bostonie - zakłóciły problemy zdrowotne. Ustąpił z swej funkcji w 2011 roku. W 2016 roku zrezygnował też z kierowania Met przyjmując tytuł emerytowanego dyrektora muzycznego, ale wciąż dyrygował orkiestrą nowojorskiej opery.

Oskarżenia o molestowanie seksualne

Zarzuty przeciw Levine o molestowanie seksualne, zgłosiło przynajmniej dziewięciu mężczyzn. NPR przypomina, że oskarżenia o nękanie seksualne lub obraźliwe zachowanie sięgały jego wczesnej kariery. Wystąpili z tym nastoletni wówczas studenci lub podopieczni. Metropolitan najpierw zawiesiła występy dyrygenta, a 12 marca 2018 roku został zwolniony.

James Levine urodził się 23 czerwca 1943 roku w Cincinnati. Lekcje gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. Debiutował jako solista z Cincinnati Symphony Orchestra kiedy miał 10 lat. Jako nastolatek uczył się w słynnej nowojorskiej szkole muzycznej do Juilliarda.

Zgon Levine’a potwierdził jego lekarz Len Horovitz. Poinformował, że zmarł 9 marca w Palm Springs z przyczyn naturalnych.

ms

Czytaj także

Nie żyje legendarny pianista jazzowy Chick Corea. Miał 79 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 00:10
"Przez całe życie i karierę Chick uprawiał wolność i czerpał przyjemność z tworzenia wciąż czegoś nowego" - napisano na oficjalnej stronie artysty. "Jego muzyka mówiła więcej niż słowa, miał ją dla wszystkich, których znał i kochał" - napisali po śmierci przyjaciele jazzmana.
rozwiń zwiń