X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Demontaż tablic katyńskich w Twerze. Tamtejszy sąd opublikował uzasadnienie postanowienia

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 16:06
Sąd w Twerze opublikował uzasadnienie postanowienia o oddaleniu pozwu w sprawie demontażu katyńskich tablic - dowiedziało się Polskie Radio. W dokumencie wskazano, że skarga nie powinna dotyczyć instytucji, która zdemontowała tablice, ale lokalnej prokuratury.
W rosyjskim Twerze w maju 2020 roku zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej
W rosyjskim Twerze w maju 2020 roku zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiejFoto: Facebook/Artem Vazhenkov

Sąd przypomniał, że w 2019 r. prokuratorzy z Tweru podważyli część faktów dotyczących zbrodni katyńskiej. Prawnik stowarzyszenia "Memoriał" Władimir Triegubow zapowiedział przygotowanie skargi apelacyjnej.

katyń_PAP_663.jpg
Zbrodnia Katyńska - na rozkaz Stalina

W maju ubiegłego roku ze ściany twerskiego uniwersytetu medycznego zdjęte zostały dwie tablice, jedna upamiętniała polskich oficerów zgładzonych przez NKWD wiosną 1940 r., a druga obywateli ZSRR zamordowanych przez sowieckie służby. Skargę w tej sprawie złożyło stowarzyszenie "Memoriał". 25 lutego twerski sąd oddalił pozew i dopiero po trzech tygodniach opublikował uzasadnienie.

Czytaj także:

Tuszowanie stalinowskich zbrodni?

Jak powiedział Polskiemu Radiu prawnik "Memoriału" Władimir Triegubow, sąd odwołał się do wywodów prokuratury, która podważyła część faktów dotyczących stalinowskich zbrodni. Twerscy prokuratorzy między innymi stwierdzili, że nie ma dowodów na to, że polskich oficerów i obywateli Związku Radzieckiego mordowano w budynku, który dziś należy do uniwersytetu medycznego.

Posłuchaj
00:57 10963353_1.mp3 Tablice zdjęte ze ściany twerskiego uniwersytetu medycznego upamiętniały polskich oficerów zgładzonych przez NKWD wiosną 1940 r. i obywateli ZSRR zamordowanych przez sowieckie służby. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)

Dodatkowo uznali, że tablica upamiętniająca polskich oficerów wisiała bezprawnie, ponieważ pomylono adresy budynków. Na tej podstawie sąd doszedł do wniosku, że administracja twerskiej uczelni, demontując tablice, wykonywała jedynie zalecenia prokuratury i nie może być stroną w tej sprawie.

Według rosyjskich historyków niezależnych środowiska prokremlowskie próbują zatuszować stalinowskie zbrodnie, aby wybielić wizerunek Związku Radzieckiego.

st

Czytaj także

"Obóz koncentracyjny 100 km od Moskwy". Aleksiej Nawalny potwierdza, że jest w kolonii karnej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 17:19
Aleksiej Nawalny potwierdził w poniedziałek, że jest w kolonii karnej w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim. Informacja o tym ukazała się na Instagramie opozycjonisty. Od rana w poniedziałek przed kolonią karną dyżurowali jego adwokaci, licząc na widzenie z nim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania opublikowała przegląd bezpieczeństwa. Rosja największym wrogiem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 15:02
W brytyjskim przeglądzie polityki bezpieczeństwa określono najpoważniejsze zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju. Obok Rosji wymieniona została Chińska Republika Ludowa. Ta ostatnia została nazwana "strategicznym konkurentem" krajów demokratycznych i największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa gospodarczego. Największym sojusznikiem pozostają Stany Zjednoczone.
rozwiń zwiń