X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Przełomowe odkrycie" w badaniu superpatogenu. Udało się go wyzilować z natury

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 06:00
Grzyba Candida auris, znanego ze swojej oporności na działanie wiele znanych leków i uznanego za ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego, udało się po raz pierwszy wyizolować ze środowiska naturalnego: piaszczystej plaży i mokradeł w odległym ekosystemie przybrzeżnym. W komentarzu towarzyszącym publikacji w "mBio" uznano badania grzyba za "przełomowe odkrycie".
Niezwykle groźnego grzyba udało się wyizolować m.in. z naturalnego środowiska piaszczystej plaży
Niezwykle groźnego grzyba udało się wyizolować m.in. z naturalnego środowiska piaszczystej plażyFoto: Anatoli Styf/ Shutterstock

Opisane na łamach "mBio" odkrycie jest pierwszym dowodem na to, że groźny patogen może się rozwijać w środowisku naturalnym i nie ograniczać do bytowania w organizmach ssaków.

teleskop neutrino forum 1200 .jpg
Jak rozwijał się Wszechświat? Teleskop neutrinowy poszuka odpowiedzi w Bajkale

C. auris to tzw. superpatogen, czyli organizm oporny na wiele znanych leków przeciwgrzybiczych. Choć poznano go stosunkowo niedawno, od razu uznano za ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jest trudny do zidentyfikowania i powoduje wybuchy ognisk epidemicznych w placówkach szpitalnych. Infekcje najczęściej występują na oddziałach intensywnej terapii i są wysoce śmiertelne.

Wpływ aktywności człowieka na patogen

Od momentu pierwszych zakażeń naukowcy z całego świata starają się wyjaśnić pochodzenie patogenu. Teraz grupa badawcza pod kierunkiem dr Anuradhy Chowdhary z Uniwersytetu w Delhi (Indie) jako pierwsza w historii wyizolowała go ze środowiska naturalnego. Naukowcy przeanalizowali 48 próbek gleby i wody pobranych z 8 różnych miejsc, w tym skalistych brzegów, piaszczystych plaż, mokradeł pływowych i bagien namorzynowych wokół Wysp Andamańskich. C. auris wykryli w dwóch próbkach: z mokradła ze słonymi bagnami oraz z plaży.

Czytaj także: 

W próbkach ze słonych bagien, które były bogate w trawę morską i charakteryzowały się niskim wpływem aktywnością człowieka, naukowcy odkryli dwa izolaty, z których jeden okazał się podatny na większość środków przeciwgrzybiczych. W próbkach z plaży, którą dla odmiany cechowała duża aktywność człowieka, zespół zidentyfikował 22 izolaty - wszystkie oporne na większość leków. Sekwencjonowanie całego genomu izolatów ujawniło, że były one blisko spokrewnione z patogennymi szczepami szerzącymi się w Azji Południowo-Wschodniej.

badania laboratoryjne laboratorium free shutter 1200.jpg
Sondy fluorescencyjne do poszukiwania leków na COVID-19

- Izolaty, które znaleźliśmy na obszarze dotkniętym ludzką aktywnością, były silniej spokrewnione ze szczepami, które obserwujemy w warunkach klinicznych - tłumaczy dr Chowdhary. - Mamy nadzieję, ze przyszłe badania lepiej wyjaśnią ten związek, ale jedną z hipotez jest to, że izolaty te pochodzą ze złuszczonej ludzkiej skóry, którą, jak wiemy, C. auris może kolonizować - wskazała.

Pierwszy krok do zrozumienia działania grzyba

Badanie dostarcza również dowodów na potwierdzenie innej hipotezy związanej z super grzybem. Mówi ona, że C. auris, który jest odporny na skrajne temperatury i zasolenie, pochodzi z terenów podmokłych, a jego pojawienie się jako patogenu u ludzi jest wynikiem globalnego ocieplenia w tych środowiskach. Chowdhary, która bada ten gatunek od prawie 10 lat - potwierdza, że to właśnie dzięki takiem założeniu wyruszyła w poszukiwaniu próbek w okolice bagnistych terenów przybrzeżnych.

- Nasze badanie stanowi pierwszy krok w kierunku zrozumienia, dzięki czemu i jaki sposób patogen C. auris potrafi przetrwać poza organizmem na terenach podmokłych - podsumowuje dr Chowdhary - Choć pewnie to tylko jedno z jego środowisk. Przyszłe badania pomogą nam ujawnić więcej na temat tego, jak grzyb rozwija się na wolności oraz wyjaśnić, dlaczego stanowi takie zagrożenie dla ludzi - wskazuje.

Czytaj także

200 tys. złotych dla wybitnych naukowców. Znamy laureatów Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 07:01
Prof. Jacek Radwan, prof. Ewa Górecka, prof. Krzysztof M. Górski i prof. Romuald Schild są tegorocznymi laureatami Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w formule online 2 grudnia br. Nagroda przyznawana jest już po raz 29. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy znany masowy mord w dziejach. Makabra sprzed 6200 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 21:00
W miejscowości Potočani w Chorwacji naukowcy odkryli miejsce pochówku 41 osób. Dowody świadczą o tym, że padły one ofiarą mordu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica mechanizmu z Antykithiry bliżej rozwiązania. Naukowcy stworzyli model "starożytnego komputera"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 05:40
Brytyjscy badacze opracowali symulację 3D urządzenia sprzed 2000 lat. Tajemnicza maszyna służyła do przewidywania ruchów ciał niebieskich. Nowa rekonstrukcja odsłania poziom zaawansowania urządzenia. 
rozwiń zwiń