X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Koliduje z zasadą nienaruszalności ludzkiego życia". Portugalia odrzuca eutanazję

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 20:32
Trybunał Konstytucyjny Portugalii orzekł, że przyjęta w styczniu przez parlament tego kraju ustawa legalizująca eutanazję jest niezgodna z ustawą zasadniczą kraju. Sędziowie portugalskiego TK wskazali, że ustawa o eutanazji naruszała w swoich czterech artykułach przepisy zawarte w konstytucji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/sfam_photo
Portugalia parlament PAP-1200.jpg
Parlament Portugalii za eutanazją. Prezydent może zawetować ustawy

Wypowiadający się w imieniu Trybunału Konstytucyjnego sędzia Pedro Machete wskazał, że uchwalona w styczniu przez parlament Portugalii ustawa przede wszystkim "koliduje z zawartą w konstytucji zasadą nienaruszalności ludzkiego życia".

Czytaj także:

Decyzja TK jest odpowiedzią na złożony 19 lutego przez prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousę wniosek o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją. Szef państwa wyraził przekonanie, że przyjęte przez parlament przepisy są nieprecyzyjne m.in. w kwestii zasad, na podstawie których miałyby zapadać decyzje o dopuszczeniu konkretnych osób do eutanazji.

We wniosku prezydent stwierdził, że ustawa jest wadliwa, gdyż nie wskazuje, jak miałyby przebiegać procedury dotyczące poddania pacjentów eutanazji, a jednocześnie daje zbyt duże prerogatywy pojedynczym lekarzom w tej materii.

Zatwierdzona 29 stycznia 2021 r. przez jednoizbowy parlament, tzw. Zgromadzenie Republiki, ustawa przewidywała, że eutanazji mogłaby się poddać osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Konieczne byłoby potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.

pb

Czytaj także

Hiszpania legalizuje eutanazję. Kościół radzi dokonywać adnotacji w testamencie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 06:50
Sekretarz generalny i rzecznik hiszpańskiej Konferencji Biskupów (CEE) oraz biskup pomocniczy w Valladolid, Luis Arguello poradził Hiszpanom, aby w testamentach, na wypadek, gdyby nie byli w stanie wyrazić swej woli, zaznaczali, że nie chcą być poddani eutanazji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomagane samobójstwo w Kanadzie. "Medycy naciskają na eutanazję na każdym kroku"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 13:35
Dochodzenie przeprowadzone przez katolicką gazetę z Vancouver "B.C. Catholic" wyraźnie wskazuje, że medycy w części kanadyjskich szpitali łamią prawo, oferując śmierć pacjentom, którzy oczekują, że udzieli im się pomocy.
rozwiń zwiń