X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tarnopol upamiętnił dowódcę UPA. Ambasador RP odwołuje wizytę

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 20:31
Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki odwołał wizytę w Tarnopolu na zachodzie Ukrainy w reakcji na nadanie tamtejszemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), przez władze tego miasta - wynika z wtorkowego listu polskiego dyplomaty, do którego dotarła PAP.
Bartosz Cichocki
Bartosz CichockiFoto: PAP/Radek Pietruszka

W liście do Wołodymyra Trusza, który stoi na czele Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Państwowej, polski ambasador informuje, że "z wielkim żalem" i "w ostatniej chwili" odwołuje wizytę, która miała być poświęcona współpracy regionu z polskimi partnerami.

"Niestety w związku z decyzją z 5 marca deputowanych rady miejskiej Tarnopola w sprawie nadania miejskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza nie miałem innego wyjścia i byłem zmuszony do zrezygnowania z mojej wizyty" - pisze Cichocki.

huta pieniacka fb 1200 .jpg
Ukraina: obchody 77. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. "Niepodległa Polska nigdy nie zapomni"

Dyplomata wyraża przekonanie, że "na drodze dialogu władze Polski i Ukrainy znajdą rozwiązanie problemów w obszarze tożsamościowym". "Jesteśmy sąsiadami - zbyt wiele nas łączy, byśmy pozwolili grupie nieodpowiedzialnych polityków zniszczyć dorobek pojednania ostatnich dekad" - zaznacza Ambasador RP.

Informacja dla miast partnerskich

Cichocki we wtorek również skierował list do szefów władz polskich jednostek administracyjnych, które według informacji zamieszczonych na stronie internetowej merostwa Tarnopola są stronami umów o partnerstwie z tym ukraińskim miastem.

Cichocki PAP Arch-1200.jpg
Kłamliwa tablica szkalująca AK na Ukrainie. Polski ambasador interweniuje

W piśmie, z którego treścią PAP również się zapoznała, Ambasador RP informuje o decyzji w sprawie nadania imienia stadionowi. Podkreśla też, że "ofiary Szuchewycza i jego podwładnych w dalszym ciągu nie mogą liczyć na chrześcijański pochówek na terytorium współczesnej Ukrainy".

Z inicjatywy mera

We wtorek w sprawie nazwy stadionu zabrał też głos ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion. Stanowczo potępiamy decyzję o nadaniu miejskiemu stadionowi imienia Szuchewycza i żądamy natychmiastowego anulowania tej decyzji – napisał na Twitterze izraelski dyplomata.

Napis na ścianie szkoły powszechnej w Cieniowie (woj. tarnopolskie) wykonany przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów wzywający dzieci, aby nie ucz
"Trzeba terroru – uczyńmy go piekielnym!" Powstanie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej tarnopolskich władz, inicjatorem nadania stadionowi imienia Szuchewycza był mer miasta Serhij Nadał. Deputowani podjęli decyzję jednomyślnie podczas piątkowej sesji.

Roman Szuchewycz, ps. Taras Czuprynka, był działaczem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). W latach 1934-1937 więziony był za organizację zamachów na przedstawicieli polskich władz. Od 1943 roku dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), która do 1945 roku dokonała masowych mordów ok. 100 tys. Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej.

fc

Czytaj także

Ukraińcy nie zezwolą na prace poszukiwawcze Polaków. Chcą, aby najpierw odbudować pomnik UPA

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:35
Prezes ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Anton Drobowycz powiedział, że Ukraina nie zezwoli na prace poszukiwawcze szczątków Polaków, dopóki nie zostanie odbudowany pomnik upamiętniający żołnierzy UPA na wzgórzu Monasterz w jego pierwotnym kształcie. Prezesi polskiego i ukraińskiego IPN spotkali się w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: polityk objęty sankcjami USA wykluczony z frakcji rządzącej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 12:15
Z parlamentarnej frakcji rządzącej partii Sługa Narodu wykluczono deputowanego Ołeksandra Dubinskiego. W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone nałożyły na niego sankcje za ingerowanie w amerykańskie wybory w 2020 roku i uczestnictwo w rosyjskiej sieci dezinformacji.
rozwiń zwiń