X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Papież Franciszek zakończył historyczną wizytę w Iraku. "Była to poruszająca pielgrzymka"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 13:00
Dobiegła końca pierwsza, historyczna papieska pielgrzymka do Iraku. Jej najważniejsze punkty to spotkanie z wielkim ajatollahem Alim al-Sistanim oraz spotkanie międzyreligijne w Ur, miejscu narodzin Abrahama.
Papież Franciszek zakończył swoją czterodniową, historyczną wizytę w Iraku
Papież Franciszek zakończył swoją czterodniową, historyczną wizytę w IrakuFoto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
mid-epa09059262 (1).jpg
"Zmartwychwstały Pan czyni nas narzędziem Bożego pokoju". Franciszek w Iraku

Wizyta Ojca Świętego wzbudziła zainteresowanie mediów. Światowe media pokazały filmik przedstawiający księdza tańczącego z radości z powodu przybycia do miasta Karakosz papieża Franciszka. Tak spontanicznie okazującym swą radość kapłanem jest 31-letni Momika, który aktywnie pracował w komitecie przygotowującym przyjazd Ojca Świętego do miasta zdewastowanego przez Państwo Islamskie w latach 2014-16.

Czytaj także:

Posłuchaj
01:05 10947842_1.mp3 Papież zakończył pielgrzymkę do Iraku - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

- Od czasu wojny nie widziałem tutaj takiej radości - powiedział ksiądz Momika, który później wraz z kilkoma tysiącami swych rodaków uczestniczył we wspólnej z Ojcem Świętym modlitwie Anioł Pański w największym w Iraku kościele Maryi Niepokalanie Poczętej.

mid-epa09055668 (1).jpg
"To więcej niż podróż, to wielkie wyzwanie". Symboliczna pielgrzymka papieża Franciszka do Iraku

Podczas pobytu w zrujnowanym przed kilku laty przez Państwo Islamskie Karakoszu na Równinie Niniwy Franciszek przekazał kościołowi Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny odrestaurowany modlitewnik zawierający teksty liturgicznie z XIV i XV wieku. Zawiera on modlitwy w języku syryjskim, wypowiadane po aramejsku w okresie między Wielkanocą a uroczystością Znalezienia Świętego Krzyża.

W 2014 r. miejscowi księża uratowali modlitewnik przed terrorystami. Następnie książkę przekazano włoskim specjalistom ds. konserwacji. Obecnie modlitewnik powrócił na swoje dawne miejsce po niemal siedmiu latach.

Wsparcie dla migrantów

Papież Franciszek spotkał się m.in. z Abdullahem Kurdim, ojcem małego Alana, który wraz z bratem i matką utonął we wrześniu 2015 r., gdy wraz z rodziną próbował dotrzeć do Europy. Papież wysłuchał słów bólu Kurdiego z powodu utraty rodziny i zapewnił go, że zarówno on sam, jak i Bóg uczestniczą w jego cierpieniu.

Ojciec Alana podziękował papieżowi za jego słowa zapewnienia o bliskości w obliczu jego tragedii i tragedii migrantów, którzy z narażeniem życia opuścili ojczyznę w poszukiwaniu zrozumienia, pokoju i bezpieczeństwa.

Władze Iraku zapowiedziały, że po wizycie papież Franciszka wprowadzą w całym kraju Narodowy Dzień Tolerancji i Współistnienia. Będzie on obchodzony corocznie 6 marca jako wspomnienie "historycznego spotkania" papieża z wielkim ajatollahem szyickim Alim al-Sistanim.

Było to pierwsze spotkanie najwyższych autorytetów obu wspólnot wyznaniowych. Po jego zakończeniu, w ruinach antycznego sumeryjskiego miasta Ur papież spotkał się z przedstawicielami różnych religii obecnych w Iraku i zaapelował do nich o wspólne zaangażowanie na rzecz pokoju.

pb

Czytaj także

Ekspert: chrześcijanie w Iraku potrzebują wsparcia, wizyta papieża jest dla nich niezwykle ważna

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 20:45
- W 2003 roku żyło w Iraku ok. 1,5 mln chrześcijan, co stanowiło ok. 10 proc. populacji, dziś jest to 200-300 tys. osób. Państwo to targane jest konfliktami i napięciami wewnętrznymi na gruncie społecznym, politycznym i religijnym - powiedział Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nienawiść nie może zostać uciszona krwią". W Mosulu papież modlił się za ofiary zbrodni ekstremistów

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 09:35
W trzecim dniu pielgrzymki do Iraku papież modlił się za ofiary wojny w Mosulu, gdzie ekstremiści islamscy popełnili liczne zbrodnie, szczególnie na mniejszościach etnicznych i religijnych. - Mimo wszystko potwierdzamy nasze przekonanie, że braterstwo jest silniejsze od bratobójstwa, że nadzieja jest silniejsza od śmierci, że pokój jest silniejszy od wojny - powiedział Franciszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Cisło: wizyta papieża w Iraku ma zwrócić oczy świata na ten region

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 12:00
Dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ksiądz Waldemar Cisło powiedział, że pielgrzymka do Iraku to najpiękniejszy gest jaki Ojciec Święty mógł zrobić.
rozwiń zwiń