X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

COVID-19 w amerykańskim zoo. Zaszczepiono pierwsze zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 02:00
Kilka orangutanów i bonobo w kalifornijskim zoo w San Diego otrzymało eksperymentalną szczepionkę przeciw COVID-19 opracowaną specjalnie dla zwierząt. Są to pierwsze poza ludźmi stworzenia, którym zaaplikowano preparat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: facebook.com/wroclawskiezoo/
  • Według "National Geographic" wśród zaszczepionych w minionym tygodniu znalazła się samica orangutana Karen
  • W 1994 roku jako pierwsza małpa na świecie przeszła operację na otwartym sercu
  • Karen wraz z trzema innymi orangutanami i pięcioma bonobo otrzymały w zoo po dwie dawki szczepionki opracowanej przez weterynaryjną firmę farmaceutyczną Zoetis

- W całej mojej karierze nie miałam dostępu do eksperymentalnej szczepionki na tak wczesnym etapie, ani też tak przemożnej chęci, aby ją zastosować - cytuje amerykański magazyn Nadine Lamberski, nadzorującą w zoo dział ochrony przyrody i dzikiej przyrody.

CBS News zwraca uwagę, że w styczniu osiem goryli w zoo było pierwszymi małpami człekokształtnymi na świecie, u których wykryto koronawirusa. Teraz dochodzą do siebie. Na całym świecie zakażone zostały również psy, koty, norki, tygrysy, lwy i przedstawiciele kilku innych gatunków zwierząt.

Wielkie małpy człekokształtne są przedmiotem szczególnej troski ekologów. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zalicza wszystkie gatunki goryli do zagrożonych lub szczególnie zagrożonych, a podatność na choroby jest jednym z głównych niebezpieczeństw.

mid-epa09050180 (1).jpg
Zmiany w programie szczepień. Nowy harmonogram oraz zalecenia ws. ozdrowieńców i dawkowania

Trwają prace nad szczepionkami dla psów i kotów

Eksperci ostrzegają, że jeśli ludzie nie podejmą kroków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19, może on zniszczyć populacje goryli, szympansów, orangutanów i bonobo.

Zoetis rozpoczął prace nad szczepionką przeciwko COVID-19 dla psów i kotów po tym, kiedy ponad rok temu pierwszy pies uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa w Hong Kongu. Preparat uznano za bezpieczny i skuteczny, ale testy przeprowadzono tylko na psach i kotach.

Lamberski doszła do wniosku, że warto zaszczepić także małpy człekokształtne. Jej zdaniem nie doświadczyły niepożądanych reakcji i wkrótce będą poddane testom na obecność przeciwciał.

- To nie jest tak, że losowo wybieramy szczepionkę i dajemy ją nowemu gatunkowi. Wiąże się z tym wiele przemyśleń i badań; jakie jest ryzyko zrobienia tego oraz ryzyko jeśli się tego nie zrobi. Naszą dewizą jest przede wszystkim nie wyrządzać szkody - wyjaśniała cytowana przez "National Geographic" Lamberski.

ks

Czytaj także

Słynny świstak Phil "przemówił". Zima prędko nie odpuści

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 19:27
W USA zima trwać będzie jeszcze sześć tygodni. Przewidział to najsłynniejszy świstak świata Phil, który wyszedł ze swojej norki w Punxsutawney w Pensylwanii i... zobaczył swój cień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indonezja: kilkadziesiąt waleni utknęło na mieliźnie, tylko trzy przeżyły

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 11:00
Tylko trzem grindwalom krótkopłetwym z grupy 45 waleni, które utknęły w piątek na mieliźnie w płytkich wodach przybrzeżnych indonezyjskiej wyspy Madura położonej na północny wschód od Jawy, udało się przetrwać - informuje agencja Associated Press. Zwierzęta ocalały, bo zostały zepchnięte na głębsze morze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnaleziono uprowadzone psy Lady Gagi. Wysoka nagroda za odzyskanie buldogów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 12:15
Buldogi francuskie należące do piosenkarki Lady Gaga zostały odnalezione - podała policja w Los Angeles. Uprowadzone w środę podczas zbrojnego napadu psy przyprowadziła na posterunek anonimowa kobieta. Prawnicy Lady Gagi potwierdzili, że psy należą do niej.
rozwiń zwiń