X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Korea Płn. chce wyprodukować więcej broni nuklearnej. Amerykański think tank ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 09:52
Nowe zdjęcia satelitarne głównego ośrodka nuklearnego Korei Płn. sugerują, że reżim stara się pozyskać pluton, by wyprodukować więcej broni nuklearnej - twierdzi amerykański think tank 38 North, który specjalizuje się w sprawach północnokoreańskich.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong UnFoto: PAP/EPA/KCNA
PAP Korea Północna pociski Kim Dzong Un 1200.jpg
Korea Północna wciąż wzbogaca uran? Tak sugerują zdjęcia satelitarne

Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un zapowiadał w styczniu na zjeździe rządzącej partii, że jego kraj będzie w dalszym ciągu rozwijał arsenał jądrowy i budował "najpotężniejszą siłę militarną".

Czytaj także:

Zdjęcia satelitarne sugerują, że ośrodek nuklearny w Jongbjon został ponownie uruchomiony po około dwuletniej przerwie. Na fotografiach z przełomu lutego i marca zaobserwowano dym wydobywający się z komina ciepłowni ogrzewającej laboratorium radiochemiczne - podał 38 North.

1200_Kim_shutterstock.jpg
Kim Dzong Un: niezależnie od tego, kto rządzi w USA, są oni naszym głównym wrogiem

Zdaniem grupy sugeruje to, że mogą trwać przygotowania do pozyskania plutonu potrzebnego do broni jądrowej, choć możliwe również, że ośrodek jest szykowany do zajmowania się odpadami radioaktywnymi. Zaobserwowane znaki nie mogą być uznane za ostateczny dowód na pozyskiwanie plutonu - podkreśla 38 North.

"Działalność jądrowa KRLD jest powodem do poważnego zaniepokojenia"

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Mariano Grossi przekazał, że część ośrodków jądrowych w Korei Płn. wciąż działa. Przytoczył przykład ciepłowni laboratorium radiochemicznego w Jongbjon. Według agencji Yonhap laboratorium jest główną placówką pozyskiwania plutonu w programie nuklearnym Korei Płn.

- Działalność jądrowa KRLD wciąż jest powodem do poważnego zaniepokojenia. Kontynuacja programu nuklearnego KRLD jest wyraźnym naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i jest godna głębokiego ubolewania - powiedział Grossi.

Agencja AP wyjaśnia, że pluton i wzbogacony uran są kluczowymi składnikami do produkcji broni jądrowej. Ośrodek w Jongbjon posiada zakłady do pozyskiwania obu tych substancji. Nie jest jasne, ile plutonu klasy wojskowej i wzbogaconego uranu tam wyprodukowano. Według agencji Yonhap do wytworzenia jednej bomby jądrowej potrzeba ok. 6 kg plutonu.

pb

Czytaj także

USA: trzech hakerów z Korei Płn. oskarżono o kradzież ponad 1,3 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 20:54
- Ministerstwo sprawiedliwości USA oskarżyło trzech północnokoreańskich informatyków o szeroko zakrojoną działalność hakerską i stworzenie programu wymuszeń, dzięki czemu udało im się wykraść z banków ponad 1,3 mld dolarów - poinformowała w środę amerykańska prokuratura federalna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokolenia więźniów zmuszane do niewolniczej pracy w kopalniach węgla". Wstrząsający raport z Korei Płn.

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 20:15
Władze Korei Płn. zmuszają więźniów politycznych i jeńców wojennych, a także ich dzieci, do niewolniczej pracy w kopalniach węgla, by finansować zbrojenia nuklearne i rakietowe. Poinformowała o tym w czwartek południowokoreańska organizacja praw człowieka.
rozwiń zwiń