X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosja buduje bazę wojskową w Sudanie. Pierwszy okręt zawinął do portu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 18:17
Uzbrojona w pociski manewrujące fregata rakietowa Admirał Grigorowicz jest pierwszym okrętem pływającym pod rosyjską banderą, jaki w niedzielę pojawił się w mieście Port Sudan nad Morzem Czerwonym, gdzie ma powstać rosyjska baza - podała agencja Interfaks.
Admirał Grigorowicz
Admirał GrigorowiczFoto: Пресс-служба Южного военного округа

"Załoga fregaty Admirał Grigorowicz wchodząca w skład Floty Czarnomorskiej przybyła z wizytą do Port Sudan, gdzie zgodnie ze wstępnym porozumieniem zawartym przez Federację Rosyjską z Republiką Sudanu ma powstać punkt zaopatrzenia materialno-technicznego rosyjskiej marynarki wojennej" - poinformowało w niedzielę biuro prasowe Floty Czarnomorskiej.

W ramach wizyty przewidziano uzupełnienie zapasów materialnych oraz odpoczynek personelu wojskowego po ćwiczeniach AMAN-2021, jakie odbywały się na Morzu Arabskim.

orp pulaski 663.jpg
Budowa fregat w polskich stoczniach. Szef MON: sądzę, że w tym roku podpiszemy kontrakt

Baza za 4 miesiące

Rosyjskie czynniki wojskowe podkreślają, że "stworzenie infrastruktury portowej i pełne wyposażenie punktu zaopatrzenia materialno-technicznego dla maksymalnie czterech okrętów z napędem jądrowym zajmie nie więcej niż 3-4 miesiące".

Czytaj także:

W komunikacie podpisanym przez rzecznika Floty Czarnomorskiej podkreślono, że powstanie rosyjskiej bazy nad Morzem Czerwonym "przyczyni się do utrwalenia pokoju i stabilności w regionie".

300 żołnierzy

Rozporządzenie w sprawie utworzenia rosyjskiej bazy rosyjskiej marynarki wojennej na terytorium Sudanu, na wybrzeżu Morza Czerwonego w mieście Port Sudan podpisane zostało w listopadzie ubiegłego roku przez premiera Michaiła Miszustina.

rakiety broń free shutter 1200.jpg
Rosja znów pręży muskuły. I uprzedza Norwegię o próbach pocisków rakietowych

Zgodnie z tym rozporządzeniem w bazie będzie mogło stacjonować do 300 rosyjskich żołnierzy. Rosja planuje podpisanie z Sudanem oddzielnej umowy w tej sprawie, która miałaby obowiązywać 25 lat.

"Agresywne działania USA"

Możliwość stworzenia bazy wojskowej Rosji na Morzu Czerwonym omawiał w 2017 roku z prezydentem Władimirem Putinem ówczesny prezydent Sudanu Omar Baszir, obalony w 2019 roku przez armię. Baszir zapewniał, że chodzi o konieczność "ochrony przed agresywnymi działaniami USA". Mimo odsunięcia Baszira i przejęcia władzy przez rząd cywilno-wojskowy, który zabiega o poprawę stosunków z Waszyngtonem, Sudan nie wycofał się z dotychczasowych zobowiązań.

Współpraca wojskowo-techniczna od zajmowała ważne miejsce w relacjach Rosji i Sudanu. W 2019 roku niezależna "Nowaja Gazieta" podawała, że wartość zakupionego przez Sudan w ostatnich dwóch dekadach rosyjskiego uzbrojenia wynosiła - według niektórych szacunków - około 1 mld USD. Moskwa sprzedawała Sudanowi broń mimo nałożonych na ten kraj sankcji międzynarodowych.

fc

Czytaj także

Rosja się zbroi: nowe rakiety, dla których system przeciwrakietowy USA "nie będzie przeszkodą"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 07:54
Do rosyjskiej armii trafiły w 2020 r. m.in. nowe okręty, systemy rakietowe i zmodernizowane czołgi. Nowa broń rozmieszczana jest w strategicznych regionach kraju. Trwają prace nad perspektywicznym uzbrojeniem, zapowiedzianym przez prezydenta Władimira Putina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

U granic Polski wzmacnia się Flota Bałtycka Rosji. Rozlokowane nowe rakiety, czołgi i okręty

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 08:14
Rosja, tłumacząc się obecnością NATO w krajach bałtyckich, wzmacnia stacjonujące w regionie swoje siły m.in. o nowe okręty, czołgi i rakiety. "Tak silnej ochrony wybrzeża, jak na Bałtyku nie ma chyba żadna inna flota rosyjskich sił zbrojnych" - oceniła gazeta "Krasnaja Zwiezda".
rozwiń zwiń