X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

We Francji wyburzonych ma zostać kilka tysięcy kościołów. Trwa rozbiórka zabytkowej kaplicy w Lille

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 09:17
Trwa rozbiórka XIX-wiecznej kaplicy św. Józefa w Lille. We Francji, gdzie za utrzymanie świątyń odpowiada państwo, wyburzeniem zagrożonych jest 5 tys. katolickich kościołów. Już teraz tysiące z nich są zamknięte dla wiernych i nie odprawia się w nich nabożeństw.
Rozbiórka XIX-wiecznej kaplicy św. Józefa w Lille
Rozbiórka XIX-wiecznej kaplicy św. Józefa w LilleFoto: Lille actu/Twitter

Czytaj więcej
pap_nates 1200.jpg
Pożar francuskiej katedry. Prefekt Nantes przedstawił plan rekonstrukcji

Koparki i spychacze burzą kaplicę dawnego kolegium jezuickiego św. Józefa w Lille zbudowaną w stylu eklektycznym w 1886 roku według projektu architekta Augusta Mourcou (1823-1911), który zaprojektował również Pałac Rameau w Lille.

Odwołanie od postanowienia o zburzeniu obiektu wniesione do sądu administracyjnego w Lille przez stowarzyszenie Urgences Patrimoine, zajmujące się ochroną zabytków i obiektów sakralnych, zostało odrzucone mimo petycji podpisanej przez tysiące mieszkańców.

Teren pod kaplicą ma stać się częścią inwestycji budowlanej wartej 128 mln euro, na którą składa się duży kompleks edukacyjno-oświatowy.

Czytaj także:

Decyzja ratusza w Lille o zburzeniu świątyni wywołała protesty opinii publicznej już w maju 2019 r., gdy ją ogłoszono. Były minister kultury Franck Riester w 2020 r. zwrócił się o dodatkowe ekspertyzy dotyczące zabytku. Ponieważ obiekt nie był wpisany na listę zabytków, postanowiono utrzymać w mocy decyzję o rozbiórce.

Prezes stowarzyszenie Urgences Patrimoine Aleksandra Sobczak interweniowała w sprawie kaplicy św. Józefa nawet u prezydenta Emmanuela Macrona, do którego wysłała list, ale Pałac Elizejski nie zajął się tą sprawą.

Tysiące zagrożonych kościołów

We Francji rozbiórką zagrożonych jest około 5 tys. spośród 42 tys. czynnych kościołów katolickich.
- Szacujemy, że władze miejskie i diecezjalne sprzedadzą lub wyburzą od 5 do 10 proc. budynków dziedzictwa religijnego do 2030 r. - ocenił prezes Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego (OPR) Edouard de Lamaze.

Właścicielem wszystkich katedr we Francji jest państwo i są one utrzymywane z dotacji. Odpowiedzialne za utrzymanie wszystkich kościołów zbudowanych przed 1905 r. są władze gminne. Za świątynie wybudowane w terminie późniejszym odpowiadają diecezje.

- Obciążenia finansowe, jakie ustawa nakłada na gminy, wydają się nieproporcjonalnie duże przy malejącej liczbie wiernych - podkreślił de Lamaze.

Puste świątynie

Tysiące kościołów i kaplic to dziś pustostany zamknięte na klucz, bez możliwości ich zwiedzania. Tak wygląda sytuacja XIX-wiecznego kościół pod wezwaniem św. Klarusa w Le Bois w departamencie Sabaudii, który mimo zysków, jakie gmina osiąga z alpejskiej turystyki, nie jest objęty finansowanie czy wielu świątyń w okolicach Champagny en Vanoise, gdzie nie odprawia się już mszy.

pp

Czytaj także

Pożar katedry w Nantes. Policja zatrzymała uchodźcę z Rwandy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 11:00
Policja w Nantes zatrzymała mężczyznę w związku ze śledztwem po wczorajszym pożarze katedry w tym mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar katedry w Nantes. Francuska prokuratura zwolniła zatrzymanego 39-latka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 23:46
Mężczyzna był przesłuchiwany. Nie postawiono mu zarzutów - poinformował prokurator Pierre Sennes. Wcześniej informowano, że 39-latek to uchodźca z Rwandy. Pracował na terenie diecezji.
rozwiń zwiń