X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ursula von der Leyen: około 8 proc. dorosłej populacji UE została zaszczepiona

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 07:03
Przyspieszenie produkcji i dostaw szczepionek to priorytet - uznali unijni przywódcy podczas wczorajszego wideoszczytu. Zdecydowali o utrzymaniu na razie ograniczeń w podróżach jeśli nie są one niezbędne i kontynuowaniu prac nad paszportami szczepień.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles MichelFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

Przewodniczący Rady Europejskiej mówił po zakończeniu wideokonferencji, że konieczna jest realizacja obecnych umów na dostawy szczepionek, ale Unia powinna się też zająć przygotowaniami do walki z nowymi wariantami wirusa. - Dlatego wspieramy wysiłki Komisji na rzecz współpracy z przemysłem, by zidentyfikować zatory, zagwarantować łańcuchy dostaw i zwiększyć produkcję. Chcemy też większej przewidywalności i przejrzystości, aby firmy farmaceutyczne wywiązały się ze swoich zobowiązań - dodał Charles Michel.

Posłuchaj
00:54 10928950_1.mp3 Wideoszczyt UE o przyspieszeniu produkcji szczepionek, paszportach szczepionkowych i ograniczeniach, Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli. (IAR) 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że na razie zaszczepionych zostało 29 milionów osób, to około 8 procent dorosłej populacji Unii. - Jesteśmy przekonani, że możemy do lata osiągnąć wyznaczony cel i zaszczepić 70 procent dorosłych - powiedziała Ursula von der Leyen.

Michel PAP (2)-1200.jpg
"Firmy muszą wypełnić zobowiązania". Szef RE o produkcji szczepionek na COVID-19

Prowadzone są także prace nad certyfikatami szczepionkowymi w całej Unii. Ma być w nich informacja, czy osoba była szczepiona, czy przeszła COVID-19 i czy ma negatywny wynik testu. Do ustalenia pozostaje w jakim celu takie paszporty byłyby wykorzystywane. Południe Europy chce ułatwień w podróżowaniu, by ożywić przemysł turystyczny, ale część krajów jest sceptyczna co do podejmowania decyzji w momencie, kiedy jeszcze szczepienia nie są powszechne w Unii. Inne przestrzegają, że to byłoby niejako wprowadzenie obowiązkowych szczepień, a przecież są one dobrowolne.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przyznała, że jest wiele otwartych pytań politycznych. - Decyzja co wolno robić z takim zaświadczeniem powinna być podjęta w krajach członkowskich, ale na poziomie unijnym według mnie powinniśmy ich używać do zapewnienia funkcjonowania wspólnego rynku - dodała Ursula von der Leyen. Jej zdaniem wdrożenie systemu certyfikatów zajmie około trzech miesięcy.

Unijni przywódcy zgodzili się też na wideoszczycie, że na razie utrzymany powinien zostać zakaz podróży, które nie są niezbędne, do Unii, jak i wewnątrz niej. Zastrzegli, że decyzje powinny być proporcjonalne i zapewniony musi być swobodny przepływ towarów i usług.

Podczas obrad pojawiły się również apele, by Komisja Europejska sięgała po blokadę eksportu poza Unię szczepionek tych firm, które nie dostarczają preparatów na czas do krajów członkowskich. Zakaz eksportu został uzgodniony przed kilkoma tygodniami i był odpowiedzią Brukseli na problemy z planowanymi dostawami, przeznaczonymi dla unijnych krajów, głównie firmy AstraZeneca. Komisja wraz z państwami podejrzewała, że brytyjsko-szwedzki koncern sprzedaje szczepionki, które są przeznaczone dla Unii, krajom spoza Wspólnoty. Jednak po wprowadzeniu zakazu eksportu Komisja wydała ponad 100 zezwoleń i to - jak wynika z nieoficjalnych informacji - wywołuje niezadowolenie w unijnych stolicach.

Są głosy, że Komisja nie jest wystarczająco stanowcza i powinna zablokować eksport nie tylko szczepionek, ale też substancji do ich produkcji i iść śladem Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. - Stany Zjednoczone nie eksportują szczepionek, Wielka Brytania niewielką ich liczbę, a europejscy producenci nie tylko produkują dla Unii, ale też dla innych części świata, na przykład dla Ameryki Łacińskiej, Singapuru, czy Kanady. Wszystko jest dobrze pod warunkiem, że producenci trzymają się umów, które Komisja z nimi zawarła - skomentowała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

kb

Czytaj także

Szefowa KE tłumaczy się z opóźnień dostaw szczepionek. "W polityce zawsze są wzloty i upadki"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 02:50
- Europejska strategia szczepień jest właściwa - broniła działań UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Monde". Dodała, że pierwszych dostaw szczepionki Johnson&Johnson spodziewa się na początku kwietnia, a CureVac w drugim kwartale br.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy z dostawą szczepionek. Kuźmiuk: wszystkie grupy polityczne w UE mają potężne pretensje

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 16:42
- W następnym tygodniu będzie posiedzenie Parlamentu Europejskiego w Brukseli i zdecydowano, że do obrad zostanie wprowadzony punkt dotyczący strategii szczepień. Myślę, że debata będzie burzliwa, bo z tego, co się orientuję, wszystkie grupy polityczne mają potężne pretensje do tego, co się dzieje - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, komentując opóźnienia w dostawach szczepionek do krajów UE.
rozwiń zwiń