X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Atak hakerów na laboratorium w Oksfordzie. Prowadzono tam badania nad COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 03:45
Laboratorium biologiczne Uniwersytetu Oksfordzkiego, w którym prowadzone są badania nad COVID-19 zostało zaatakowane przez hakerów. Atak - jak zapewniła uczelnia - nie wpłynął na badania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/John Williams RUS
Pfizer EN-1200.jpg
Atak hakerski na Europejską Agencję Leków. Wykradziono dane Pfizera i BioNTechu dot. szczepionki

Jak podał dziennik "Daily Telegraph", atak miał miejsce w połowie lutego. Jego celem był Wydział Biologii Strukturalnej (STRUBI), gdzie są prowadzone badania nad COVID-19, ale który jest odrębną jednostką od Instytutu Jennera znanego ze swej pracy nad szczepionkami. To naukowcy z tego instytutu wraz z firmą farmaceutyczną AstraZeneca opracowali jeden z używanych obecnie preparatów.

Czytaj także:

"Zidentyfikowaliśmy i ograniczyliśmy problem, a teraz prowadzimy dalsze dochodzenie. Nie miało to żadnego wpływu na jakiekolwiek badania kliniczne, ponieważ nie są one prowadzone w dotkniętym obszarze. Jak to jest standardem w przypadku takich incydentów, powiadomiliśmy Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) i współpracujemy z nim" - poinformował w wydanym oświadczeniu Uniwersytet Oksfordzki, nie podając jednak nazwy zaatakowanej jednostki.

1200_haker_shutterstock.jpg
Niepokój w Waszyngtonie po ataku hakerów. Podejrzenia padają na Rosję

Według cytowanych przez "Daily Telegraph" źródeł, zajmujących się bezpieczeństwem, nie jest jasne, kto stał za atakiem i na tym etapie nie można wykluczyć wrogiego państwa obcego. Jak przypomina gazeta, w lecie rząd brytyjski oświadczył, że po dochodzeniu przeprowadzonym przez NCSC i inne agencje wywiadowcze jest na 95 proc. pewien, że Rosja próbowała włamać się do Instytutu Jennera i wykraść opracowywaną tam szczepionkę przeciw COVID-19.

Z kolei prof. Alan Woodward, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa na Uniwersytecie w Surrey powiedział magazynowi "Forbes", że wygląda na to, iż nie było to działanie żadnego państwa, lecz grupy liczącej na zapłacenie przez np. jakieś państwo za wykradzioną własność intelektualną.

Cyberataki na instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym, naukowców zajmujących się szczepionkami i producentów leków nasiliły się podczas pandemii COVID-19, ponieważ wspierane przez państwa grupy hakerskie starają się zdobyć najnowsze badania i informacje na temat epidemii.

W grudniu amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i jego niemiecki partner BioNTech ujawniły, że dokumenty związane z opracowywaniem ich szczepionki przeciw COVID-19 zostały "bezprawnie udostępnione" w wyniku cyberataku na Europejską Agencję Leków.

pb

Czytaj także

Chińscy hakerzy używali narzędzi szpiegowskich z USA. Nowe ustalenia ekspertów cyberbezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 11:48
Chińscy szpiedzy używali w operacjach hakerskich oprogramowania napisanego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) – ustalili badacze z Izraela. To przykład, jak narzędzia hakerskie opracowane przez rządy mogą być wykorzystane przeciwko nim.
rozwiń zwiń