X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Facebook ocenzurował... klopsiki wieprzowe. Powodem były obawy o homofobię

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 11:32
Facebook o mały włos zablokował jedną z brytyjskich grup poświęconych historii i kulturze, z powodu tradycyjnej potrawy - donosi BBC. Administratorzy Facebooka przeprosili i obiecali poprawić oprogramowanie, jednak - jak informuje administratorka rzeczonej grupy - słowo, o które poszło, wciąż jest wskazywane jako naruszające regulamin.
Faggot - tradycyjne danie w Wielkiej Brytanii, zwykle składa się z mielonych serc wieprzowych, wątróbki, żołądków i bekonu
Faggot - tradycyjne danie w Wielkiej Brytanii, zwykle składa się z mielonych serc wieprzowych, wątróbki, żołądków i bekonuFoto: Fanfo/ Shutterstock

1200_Facebook_shutterstock.jpg
Cenzura w Australii. Facebook blokuje wiadomości o projekcie ustawy ws. opłat od... Facebooka

Algorytmom Facebooka nie spodobało się tradycyjne w regionie West Midlands danie zwane "faggots and peas". Wzbudziło ono reakcję oprogramowania, bowiem "faggots" to nie tylko nazwa klopsików z podrobów wieprzowych, czasami serwowanych w bekonie, ale też obraźliwe określenie osób homoseksualnych.

Ryzyko blokady grupy

Nic więc dziwnego, że kiedy o tym daniu zaczęli dyskutować członkowie grupy "Pensnett, Brierley Hill and Black Country Now And Then History Group", algorytmy Facebooka wykryły 16 naruszeń regulaminu serwisu. Liczba "przewinień" wzrosła do 34, gdy oprogramowanie przeanalizowało posty od 2016 roku. Wtedy też grupie zaczęła grozić likwidacja.

- Zobaczyłam, w czym problem i stało się dla mnie jasne, o jakie słowo chodzi, ale padało ono we właściwym kontekście tradycyjnej kuchni regionu Black Country - podkreśliła Linda Beech, założycielka grupy. Według członków grupy, Facebook "pogwałcił" więc ich tradycje i zwyczaje cenzurując nazwę dania. 

Czytaj także: 

"Język angielski - szczególnie taki, jakim mówi się w Black Country - jest zbyt indywidualny, mocno lokalny i wyjątkowy, aby mógł być ocenzurowany przez robota lub oceniany bez kontekstu" - piszą na stronie facebookowej grupy jej członkowie, cytowani przez rp.pl. "Uważam za obrzydliwe, że mogą w ten sposób piętnować nasze dziedzictwo” - dodają.

"Techniczna pomyłka", nie pierwsza taka

- Nasze systemy popełniły oczywistą, techniczną pomyłkę - oceniła w rozmowie z BBC rzecznik Facebooka. Facebook obiecał też poprawić kod tak, by ten brał pod uwagę kontekst. Jak jednak zwraca uwagę Linda Beech, nadal słowo "faggot" jest wskazywane jako naruszające zasady Facebooka. 

shutterstock google 1200.png
Google musi zapłacić ponad 1 mln euro. Francja karze za "mylący" ranking hoteli

To nie pierwsza interwencja algorytmów serwisu społecznościowego w sprawie tradycyjnej kuchni angielskiej i tego konkretnego dania. W 2013 roku Facebook zawiesił czasowo co najmniej dwa konta, w tym jedno za wpis "i like faggots" (w rozumieniu, oczywiście, sympatii do klopsików) - informuje metro.co.uk

Podobną wpadkę zaliczył w 2019 roku inny gigant z big-tech, Google - informuje Independent.co.uk. Wtedy zablokowane - jako "niewłaściwe i napastliwe" zostało ogłoszenie jednej z walijskich restauracji, która reklamowała w Google adverts tradycyjne "faggots" w sosie cebulowym z groszkiem jako część swojej oferty.

bbc.co.uk, metro.co.uk, independent.co.uk / mbl

Czytaj także

Pat wokół mediów społecznościowych. Republikanie są w szczególnie trudnej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 21:40
Zablokowanie Donalda Trumpa na Twitterze, Facebooku oraz Instagramie dobitnie uświadamia, że środowiska konserwatywne w USA są w coraz trudniejszej sytuacji. Mimo ogromnej siły oddziaływania portale społecznościowe stoją ponad prawem i nie ma praktycznie żadnej możliwości, by wpływać na ich autorytarne decyzje. Nie jest też łatwe budowanie alternatywnych platform komunikacji, bo światowi giganci konsekwentnie wycinają wszystko, co może stanowić zagrożenie dla ich rynkowego monopolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Karmienie klatką piersiową", "rodzący rodzic". Ideologiczne wytyczne dla położnych w Wlk. Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 12:20
Zamiast karmienia piersią - "karmienie klatką piersiową", zamiast matki - "matka lub rodzący rodzic" - takich zwrotów powinien używać personel oddziałów położniczych szpitali w Brighton w południowej Anglii, aby placówki były bardziej przyjazne transseksualistom - pisze "The Times".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Reginia-Zacharski: wielkie korporacje BigTech zachowują się jak państwa i bronią swojej suwerenności

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 10:35
- Globalny BigTech posiada globalną politykę i wchodzą w interakcje - bardzo często wrogie - z innymi podmiotami, w tym wypadku z państwami - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń