X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Niedające żadnych skutków". Francuskie media o sankcjach UE wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 10:45
Francuskie media oceniają uzgodnione przez szefów dyplomacji krajów UE sankcje wobec Rosji jako minimalne i symboliczne. Nie wykluczają, że nowy prezydent USA Joe Biden może zachęcić UE do większego zdecydowania wobec Kremla.
Widok na Sobór Wasyla Błogosławionego na placu Czerwonym, w pobliżu Kremlazdj. ilustracyjne
Widok na Sobór Wasyla Błogosławionego na placu Czerwonym, w pobliżu Kremla/zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kertu
1200_Rau_TT.png
Będą kolejne sankcje UE wobec Rosji. Szef MSZ: decyzja zapadła bardzo szybko

"Poniżeni przez Moskwę Europejczycy, mimo głębokich różnic w podejściu do stosunków z Moskwą, nie mogli patrzeć z założonymi rękami na to, co robi Kreml" - komentuje ekonomiczny dziennik "Les Échos".

Czytaj także:

W odpowiedzi na uwięzienie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego ministrowie spraw zagranicznych państw UE uzgodnili wprowadzenie kolejnych sankcji przeciwko wysokiej rangi urzędnikom rosyjskim.

Te sankcje francuskie media określają najczęściej jako "minimalne", a nawet tylko "symboliczne".

Już przed spotkaniem ministrów wielu francuskich komentatorów potępiało "niedające żadnych skutków" sankcje ukierunkowane przeciwko konkretnym osobom i wzywało do "konstruktywnego dialogu" z Rosją. Jest to opcja systematycznie promowana przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

polskie radio 24 przemysław żurawski vel grajewski 1200.jpg
Żurawski vel Grajewski: gdyby sankcje UE na Rosję były lepiej wymierzone, wpłynęłyby na decyzję Kremla

Szefowa działu zagranicznego dziennika "Le Figaro" Anne Rovan określiła sankcje jako "najmniejsze z możliwych" i pisze, że "jednak nieszczęsna podróż szefa dyplomacji europejskiej Josepa Borrella pomogła w końcu zjednoczyć Europejczyków w kwestii rosyjskiej". Rovan ocenia, że "poprzez swego wysokiego przedstawiciela, to UE została ośmieszona na początku lutego przez rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa".

Inne francuskie media, jak na przykład dzienniki "Nice-Matin" i "Les Échos" relatywizują jednak tę jedność, cytując za AFP niemieckiego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa, który wezwał, by przygotowując sankcje "nie zamykać możliwości dialogu", gdyż "potrzebujemy pomocy rosyjskiej w wielu konfliktach międzynarodowych".

"Nice-Matin" cytuje też wypowiedź pewnego "europejskiego ministra", który "w obawie przed represjami i wzrostem napięć" wzywa, by w kontaktach z Rosją "unikać palenia za sobą mostów".

Brukselski korespondent paryskiego dziennika "Libération" Jean Quatremer pisze, że "w rzeczywistości Unia nie miała najmniejszej ochoty wdawać się w potyczkę siłową z Rosją". Świadczyć o tym ma to, że nawet nie brano pod uwagę sankcji gospodarczych, które "są naprawdę skuteczną bronią, gdyż Moskwa jest całkowicie zależna od eksportu swych surowców i od zasadniczego rynku eksportowego, jakim jest dla niej UE" - czytamy w komentarzu.

Jak podkreślono, "potężnym sygnałem byłoby przerwanie budowy gazociągu Nord Stream 2, który ma połączyć Rosję bezpośrednio z Niemcami". "Berlin jednak, pragnąc zredukować zależność od Polski i Ukrainy, za nic nie chce odstąpić od gazociągu. […] Przede wszystkim, gdy chodzi o politykę, większość krajów europejskich nie podziela niechęci, jaką odczuwają wobec Moskwy kraje bałtyckie i Polska, choć Władimir Putin na bezwarunkowe poparcie w łonie Unii może już liczyć tylko ze strony Węgier Viktora Orbána" - ocenia Quatremer.

Korespondent pisze również, że prezydentura nowego przywódcy USA Joe Bidena, który "w przeciwieństwie do Donalda Trumpa nie ma złudzeń dotyczących Władimira Putina" zapowiada zmianę tonu wobec Rosji, co może skłonić również Unię do bardziej zdecydowanej postawy wobec Kremla.

Komentator "Le Figaro" Renaud Girard jeszcze przed poniedziałkowym spotkaniem ministrów pisał, że "Europa myli się chcąc za skazanie Nawalnego narzucić sankcje wobec Rosji" i wzywał, by wobec Rosji "być realistycznym".

Zdaniem Girarda ten realizm ma polegać na sfinalizowaniu budowy Nord Streamu 2, a jego brakiem było zerwanie przez Francję po aneksji Krymu kontraktu na dostarczenie Rosji okrętów desantowych typu Mistral.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Guzy: Rosja próbuje zastraszyć polityków UE i jak na razie robi to skutecznie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 14:28
- Dochodzące informacje na temat ewentualnych nowych sankcji wobec Rosji wskazują, że będą one raczej symboliczne. Wygląda na to, że Rosja skutecznie zastraszyła polityków Unii Europejskiej, m.in. wypowiedziami Siergieja Ławrowa - powiedział Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To żmudny proces dawania sygnałów i wyrażania sprzeciwu". Ekspert o sankcjach UE wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 15:33
- Myślę, że jest to bardzo długi i żmudny proces dawania sygnałów Rosji, że jednak Unia Europejska nie akceptuje tego typu polityki, jaką prowadzi Moskwa - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgoda na kolejne unijne sankcje na Rosję. W tle sprawa Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 15:00
Ministrowie spraw zagranicznych unijnych krajów za sankcjami wobec Rosji w związku z aresztowaniem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i decyzją o jego zesłaniu do kolonii karnej.
rozwiń zwiń