X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA: areszt dla żony "El Chapo", szefa kartelu narkotykowego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 04:57
Emma Coronel Aispuro, żona odbywającego karę więzienia w USA b. szefa meksykańskiego kartelu narkotykowego Sinaloa, została aresztowana w amerykańskim stanie Virginia. Towarzyszce życia Joaquina "El Chapo" Guzmana Loery postawiono zarzut udziału w międzynarodowym handlu narkotykami.
Emma Coronel Aispuro
Emma Coronel AispuroFoto: PAP/EPA/JOHN TAGGART

O zatrzymaniu 31-letniej Emmy Coronel Aispuro na międzynarodowym lotnisku Dulles w pobliżu Waszyngtonu DC poinformowało amerykańskie Ministerstwo Sprawiedliwości. We wtorek kobieta ma stanąć przed sądem federalnym w amerykańskiej stolicy. Według Ministerstwa Sprawiedliwości Coronel uczestniczyła w organizacji przemytu heroiny, kokainy, marihuany i metamfetaminy do Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pap el chapo 1200.jpg
"El Chapo" skazany na dożywocie

Była świadoma źródeł dochodu?

Kobieta ma podwójne obywatelstwo - amerykańskie i meksykańskie. Ta Miss Sinaloa z 2008 r. wyszła za mąż za słynnego "El Chapo" w roku 2007, w okresie gdy ten ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości po ucieczce z więzienia w 2001 r. Okres ten trwał przez trzynaście lat aż do 2014 r., gdy przestępca został ponownie zatrzymany. Wtedy również udało mu się jednak zbiec. Ostatecznie schwytano go dopiero w styczniu 2016 w mieście Los Mochis w stanie Sinaloa. Rok później został poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. W listopada 2018 r. w Nowym Jorku rozpoczął się jego proces. Skazano go w lutym 2019 r.

"Coronel Aispuro była prawdopodobnie »świadoma« masowych dostaw kokainy, heroiny i innych narkotyków przez kartel Sinaloa do USA i zdawała sobie sprawę, że wpływy finansowe, które nadzorowała (…) pochodziły z tych dostaw" – napisano w dokumentach sądowych, których fragmenty przytoczyła w swym poniedziałkowym reportażu stacja NBC News.

 

Wyrok dla "El Chapo"

Z dokumentów tych wynika, że niezidentyfikowany agent FBI, powołując się na byłego członka kierownictwa kartelu, który zgodził się być świadkiem koronnym, zaświadczył, że w 2015 r., gdy "El Chapo" był więźniem zakładu karnego o zaostrzonym rygorze w Altiplano, jego żona pomagała mu w zorganizowaniu budowy tunelu o długości ok. 1600 metrów. Tunel był wyposażony w kanały wentylacyjne i szyny, po których poruszał się specjalny pojazd. Kiedy istnienie tunelu wyszło na jaw i "El Chapo" został złapany, Emma Coronel Aispuro zaczęła planować jego kolejną ucieczkę.

Reuters przypomina, że żona "El Chapo" brała udział w rozprawach w trakcie jego procesu.

"El Chapo" został skazany w 2019 roku po przedstawieniu mu 10 zarzutów dotyczących wieloletniej działalności przestępczej i przemytu do USA handlu ton kokainy. Skazano go na karę dożywotniego pozbawienia wolności plus trzydzieści lat, bez możliwości zwolnienia warunkowego. Zasądzono również wobec niego przepadek mienia w wysokości 12,6 mld dolarów.

Przywódca narkotykowego kartelu

"El Chapo" był czołowym przywódcą kartelu Sinaloa. Pod koniec lat 90. odbywał w Meksyku karę dożywotniego więzienia m.in. z powodu udziału w zabójstwie meksykańskiego hierarchy katolickiego. Kard. Juan Jesus Posadas Ocampo, który swymi homiliami naraził się kartelom narkotykowym, został zamordowany na rozkaz gangstera w 1993 roku.

Kartel ze stanu Sinaloa uważany jest za jeden z największych i najbardziej brutalnych wśród organizacji zajmujących się handlem narkotykami w Meksyku.

ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: ława przysięgłych uznała "El Chapo" za winnego. Narkotykowemu baronowi grozi dożywocie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 20:58
Ława przysięgłych uznała we wtorek meksykańskiego barona narkotykowego Joaquina Guzmana "El Chapo" za winnego wszystkich stawianych mu zarzutów. Jego proces toczył się przez 11 tygodni przed sądem federalnym w Nowym Jorku. Guzmanowi grozi dożywocie.
rozwiń zwiń