Strefa studenta. Jak obronić dyplom w czasie pandemii?
Bycie muzykiem, praca w teatrze, albo po prostu praca artysty to marzenie wielu z nas. Niektórzy te marzenia realizują i mimo mniejszej liczby studentów w ostatnich czasach szkoły artystyczne w dalszym ciągu są oblegane. Najwytrwalsi próbują się dostać do takich szkół jeszcze kilka ładnych lat po maturze, w międzyczasie szlifując talent. Wielu studentów np. zapisuje się do szkół prywatnych albo do prywatnego studium, które przygotowuje do egzaminów na wymarzone uczelnie.
24:42 Czwórka/ Strefa Studenta - Szkoły artystyczne - 26.01.2021.mp3 W audycji opowiadamy, jak wyglądają egzaminy do szkół artystycznych (Strefa Studenta/Czwórka)
Jak mówią zgodnie goście audycji, wynik z matury nie jest tak istotny jak teczka i punkty za egzamin. W zależności od uczelni artystycznej wymagania co do egzaminów wstępnych mogą się między sobą różnić. - Najpierw jest tak zwana teczka, zawierająca rysunki, prace malarskie lub rzeźbiarskie, to zależy od kierunku - mówi Marianna Krzysztofik, studentka rzeźby na ASP w Krakowie. - Następnie egzamin teoretyczny, a w kolejnym etapie - praktyczny.
W obecnej sytuacji zajęcia teoretyczne odbywają się online. Również niektóre zajęcia, nawet te typowo artystyczne z malarstwa i technologii malarstwa, póki co odbywają się zdalnie. Jednak w miarę możliwości uczelnie starają się organizować rotacyjne spotkania w pracowniach.
Czytaj także:
Jaki zawód liczy się w pandemii?
Kierunki muzyczne można studiować zarówno na uczelniach, które oferują bardzo różne rodzaje studiów - np. na UMCS - jazz i muzykę estradową, na UW - muzykologią, albo - muzykę w multimediach na Uniwersytecie Śląskim. I oczywiście na uczelniach artystycznych, takich jak Akademia Muzyczna.
- Jest wielu studentów, którzy za pierwszym razem się nie dostają na Akademię Muzyczną. Wynika to z faktu, że egzaminy wstępne dla wielu zdających są dość trudne - mówi Maksymilian Żelazny z Akademii Muzycznej w Krakowie. - Egzaminy są uzależnione od kierunku. Na kierunkach instrumentalnych, pierwszym etapem jest egzamin z instrumentu. Należy przygotować podany repertuar i wykonać go przed komisją. W obecnej sytuacji nagrania utworów wysyła się na uczelnię. Jeżeli chodzi o kierunki teoretyczne, to podstawowe są egzaminy z kształcenia słuchu i z harmonii oraz rozmowy kwalifikacyjne.
Zobacz także:
A co, jeżeli nie uda się dostać na wymarzony kierunek? Bardzo często egzaminy do szkół artystycznych odbywają się na tyle wcześnie, że dokumenty można złożyć również na inną uczelnię. Niektórzy jednocześnie pracują i korzystają z kursów i konsultacji przygotowujących do egzaminów. Takie spotkania organizują również niektóre uczelnie artystyczne.
Jednak najpierw trzeba zdać maturę i chociaż trochę czasu jeszcze zostało, to niektóre uczelnie już prowadzą kursy powtórkowe online. Takie spotkania organizuje UMCS, a od lutego ruszają trzymiesięczne warsztaty z siedmiu przedmiotów organizowane przez Uniwersytet Śląski Maturzystów. Zapisy trwają do końca miesiąca.
***
Prowadzi Weronika Puszkar
Goście: Andżelika Ostrowska, Jakub Kozłowski (studenci malarstwa, ASP w Gdańsku), Marianna Krzysztofik (studentka rzeźby na ASP w Krakowie), Maksymilian Żelazny (Akademia Muzyczna w Krakowie)
Data emisji: 26.01.2021
Godz. emisji: 14.08
aw/pj