X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szwecja: pracownik Volvo oskarżony o szpiegostwo. Zwerbował go rosyjski dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 15:37
47-letni mieszkaniec Goeteborga, konsultant koncernów Volvo oraz Scania, został w poniedziałek oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Mężczyzna miał za pieniądze przekazywać poufne informacje. Grozi mu do sześciu lat więzienia.
Volvo
VolvoFoto: FotograFFF/shutterstock.com/cc
ru mid-epa09027970 1200.jpg
"Sankcje są przesądzone". Spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych ws. Rosji

Według szwedzkiej prokuratury oskarżony tuż przed zatrzymaniem w lutym 2019 roku w jednej z restauracji w centrum Sztokholmu podczas spotkania z agentem, którym był rosyjski dyplomata, otrzymał 27 800 koron (ok. 2700 euro). Przy innych okazjach otrzymywał od 10 do 30 tys. koron (ok. 1-3 tys. euro). Działo się to od czerwca lub lipca 2017 roku.

Czytaj również:

"Robił zdjęcia ekranu"

Z aktu oskarżenia wynika, że mężczyzna "nielegalnie przenosił materiały z komputerów służbowych na prywatny, a następnie dane zapisywał na przenośne nośniki pamięci". - Aby uniknąć zarejestrowania przez system informatyczny, podejrzany wykonywał m.in. zdjęcia ekranu służbowego komputera - twierdzi prokurator Mats Ljungqvist.

Prokuratura nie ujawniła, jakiego rodzaju informacje zostały przekazane Rosji.

Zwerbowany przez dyplomatę

Guzy.jpg
Guzy: Rosja próbuje zastraszyć polityków UE i jak na razie robi to skutecznie

Według agencji AP, na którą powołują się szwedzkie media, mężczyznę zwerbował do działalności szpiegowskiej na rzecz Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej (SWR) Jewgienij Umierienko, który pracował w rosyjskiej ambasadzie w Sztokholmie. Opisywany jest on jako ekspert od szpiegostwa przemysłowego. Wcześniej pracował na placówce w Niemczech.

Umierienko podczas zatrzymania konsultanta w restauracji zasłonił się immunitetem dyplomatycznym, a dwa tygodnie później opuścił Szwecję.

jmo

Czytaj także

Sprawa Robineau. Tym procesem w czasach stalinowskich żyła cała Polska i Francja

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 05:40
14 lutego 1950 roku ogłoszono wyroki w sprawie obywateli polskich i francuskich, oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Francji. Posłuchaj, jak przebiegał pokazowy stalinowski proces.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ławrow grozi zerwaniem stosunków z UE? Sarzyńska: o Rosji się mówi, a to służy Kremlowi

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 19:19
- Wydaje mi się, że to była zamierzona dwuznaczność, która jest na rękę władzom Kremla. Bo gdyby czynić Kremlowi zarzut, że to jest groźba, to zawsze mogą powiedzieć: "nie, nie, my zostaliśmy źle zrozumiani". Ale jednak to takie złowróżbne znaczenie gdzieś tam wisi i idzie w świat - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Sarzyńska z TVP komentując wypowiedź Siergieja Ławrowa o gotowości do zerwania stosunków z UE. Gościem "Debaty dnia" był także Hubert Biskupski z "Super Expressu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Londynie zlokalizowano siedzibę polskiego wywiadu w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 14:46
Dzięki staraniom polonijnego działacza i badacza historii, Tomasza Muskusa udało się odnaleźć w Londynie miejsce, w którym w czasie II wojny światowej znajdowało się biuro polskiego wywiadu i kontrwywiadu.
rozwiń zwiń