Wyższe składki, wzmocnienie siły dyplomatycznej. NATO planuje reformę do 2030 r.

2021-02-18, 02:20

Wyższe składki, wzmocnienie siły dyplomatycznej. NATO planuje reformę do 2030 r.
Armia amerykańska podczas ćwiczeń. Foto: StockPhotosLV / Shutterstock.com

NATO będzie się reformować. Projekt zmian w Sojuszu przedstawił sekretarz generalny organizacji podczas dzisiejszej wideokonferencji z ministrami obrony z krajów członkowskich. Przez najbliższą dekadę do 2030 roku NATO chce wprowadzać szerokie reformy, by w ten sposób lepiej dostosować się do zmieniającego się świata.

Przedstawiony przez sekretarza generalnego Sojuszu plan zakłada przede wszystkim zwiększenie składek członkowskich na najważniejsze zadania NATO. Chodzi tu o wojska stacjonujące na wschodniej flance w Europie, w tym w Polsce, a także o ćwiczenia na lądzie, morzu i w powietrzu, w tym o misję Air Policing czyli patrolowanie nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią.

Powiązany Artykuł

jens 1200.jpg
Nowe maszyny NATO gotowe do lotów. Bezzałogowe misje zwiadowcze

Solidarnie ponoszone koszty

Szef NATO Jens Stoltenberg uważa, że najważniejsze koszty w Sojuszu powinny być solidarnie ponoszone przez wszystkich jego członków.

- Wszystkie te zadania są realizowane przez poszczególne państwa członkowskie i to te państwa za to płacą. Moja propozycja jest taka, żeby płacić za to ze wspólnego budżetu NATO. To bowiem pokaże mocniejsze zaangażowanie wszystkich we wspólną obronę, w artykuł piąty oraz w odstraszanie i obronę - powiedział w czasie konferencji prasowej po zakończeniu pierwszego dnia obrad ministrów obrony.

NATO jako "platforma konsultacji"

Szef Sojuszu proponuje też, aby NATO było nie tylko siłą wojskową, ale także znaczącą siłą dyplomatyczną na świecie. - Chodzi o to, by NATO stało się w większym stopniu platformą konsultacji i koordynacji w wielu nowych sprawach i w wielu formatach. Musimy zwiększyć naszą współpracę polityczną z podobnie myślącymi demokracjami. W ten sposób będziemy bronić modelu demokracji, który jest obecnie podważany przez Rosję i Chiny - podkreślił Stoltenberg.

Czytaj także:

Propozycje reform zakładają też ścisłą współpracę w zaawansowanych technologiach, działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi oraz wzajemne informowanie się o słabych punktach, nie tylko wojskowych ale także gospodarczych. Chodzi tu także o ważną infrastrukturę w danym kraju jak drogi, budynki czy sieci informatyczne, których właścicielami mogą być firmy z obcych mocarstw.

Zmiany w Sojuszu

Projekt reform ma teraz trafić do przywódców krajów członkowskich. Politycy mają omówić pomysły podczas tegorocznego szczytu NATO.

Posłuchaj

Reforma NATO do 2030 r. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 2:05
+
Dodaj do playlisty

 

O tym, że w Sojuszu trzeba rozpocząć reformy zdecydowano na szczycie w Londynie pod koniec 2019 roku. Główne założenia zmian opracował zespół ekspertów, wśród których była polska eurodeputowana Anna Fotyga. Projekt był też przez szefa NATO poddany dyskusji w różnych środowiskach społecznych.

ms

Polecane

Wróć do strony głównej