Więcej dyplomacji i wyższe składki. Szef NATO przedstawi dziś propozycje reform

2021-02-17, 07:48

Więcej dyplomacji i wyższe składki. Szef NATO przedstawi dziś propozycje reform
Armia amerykańska podczas ćwiczeń. Foto: StockPhotosLV / Shutterstock.com

NATO chce stać się znaczącą siłą dyplomatyczną na świecie. To jedno z głównych założeń projektu reformy Sojuszu na najbliższą dekadę. Szef NATO ma dzisiaj przedstawić propozycje zmian ministrom obrony z krajów członkowskich podczas rozpoczynającej się dwudniowej wideokonferencji polityków

Będzie ona równocześnie pierwszym spotkaniem w którym wezmą udział przedstawiciele nowej amerykańskiej administracji prezydenta Joe Bidena.


Posłuchaj

NATO chce stać się znaczącą siłą dyplomatyczną na świecie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

Szef Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że wśród najważniejszych pomysłów reform do 2030 roku są wyższe składki członkowskie na najważniejsze zadania, w tym na wschodnią flankę NATO i na większą liczbę manewrów. Kraje członkowskie miałyby także regularnie informować się o potencjalnych słabych punktach pod kątem bezpieczeństwa wojskowego, a także technologicznego czy gospodarczego

Powiązany Artykuł

amerykańscy żołnierze 1200 shutterstock.jpg
Mocne wsparcie z USA. Waszyngton deklaruje współpracę z Polską w celu wzmocnienia NATO
Czytaj również:

NATO ma być nie tylko siłą wojskową, ale także dyplomatyczną. - Chiny i Rosja to czołowe autorytarne kraje, które łamią zasady międzynarodowego porządku. Powinniśmy zatem zwiększyć dialog z partnerami spoza Sojuszu, którzy myślą tak jak my, aby wspólnie promować nasze wartości i chronić nasze interesy - mówi szef NATO Jens Stoltenberg.

Sojusz chciałby też, aby wojska w krajach członkowskich robiły więcej niż dotąd na rzecz walki ze zmianami klimatu.

Jeśli ministrowie obrony zaakceptują dokument, to projekt reform trafi do szefów państw, którzy zajmą się nim w trakcie tegorocznego szczytu NATO.

O tym, że w NATO trzeba rozpocząć reformy zdecydowali liderzy krajów członkowskich na szczycie w Londynie pod koniec 2019 roku. Główne założenia zmian opracował zespół ekspertów, wśród których była polska eurodeputowana Anna Fotyga. Projekt był też przez szefa NATO poddany dyskusji w różnych środowiskach społecznych.

pp

Polecane

Wróć do strony głównej