X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Joe Biden wezwany do wspierania Trójmorza. Jest dokument Kongresu USA

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:42
Członkowie Kongresu USA wzywają prezydenta Joe Bidena do kontynuowania wsparcia dla Inicjatywy Trójmorza. W liście podpisanym przez 14 kongresmenów obu partii podkreślono strategiczne znaczenie Inicjatywy, konieczność eliminowania zależności regionu od Rosji i Chin w sferze energetycznej i gospodarczej oraz potrzebę utrzymania wsparcia finansowego USA dla Trójmorza.
Joe Biden
Joe BidenFoto: PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL

"Jako zdecydowani zwolennicy relacji transatlantyckich i niepodzielonej, wolnej, dostatniej i bezpiecznej Europy z szacunkiem wzywamy (prezydenta Bidena i jego administrację) do podtrzymania silnego wsparcia dla Inicjatywy Trójmorza" - czytamy w wydanym w czwartek dokumencie.

Kongresmeni przypominają, że Trójmorze, w skład którego wchodzi 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej ma wypełnić luki w odziedziczonej po sowieckiej okupacji infrastrukturze strategicznej. Szczególnie w sferze energii, transportu i infrastruktury informatycznej. "Obecne braki w infrastrukturze sprawiają, że region jest nadmiernie uzależniony od Rosji i Chin w sferze energii i gospodarki.

1200_Biden_Forum.png
Pierwsze decyzje Bidena. Stany Zjednoczone wracają do porozumienia klimatycznego

Niestety, ci szkodliwi aktorzy starają się siać niezgodę w sojuszu transatlantyckim poprzez operacje wojny hybrydowej, niebezpieczny sprzęt telekomunikacyjny czy eksport autorytarnych idei" - podkreślają autorzy adresowanego do prezydenta Bidena pisma.

Jako przykłady wrogiego działania przytacza się odcięcie dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę w 2006 i 2009 r., co spowodowało także trudności dla innych krajów regionu, czy "drapieżne", wykorzystujące pułapkę zadłużenia, chińskie inwestycje, np. ekspansję koncernu Huawei w infrastrukturze telekomunikacyjnej oraz budowę linii kolejowej Budapeszt-Belgrad.

Czytaj także:


"Na szczęście nasi najbliżsi sojusznicy i partnerzy w Europie Środkowej i Centralnej zawiązali Inicjatywę Trójmorza, by przyspieszyć rozwój infrastruktury regionalnej" - zaznaczają amerykańscy parlamentarzyści. "Inicjatywa jest nie tylko demonstracją wspólnych działań, ale także wiarą regionu w jego potencjał ekonomiczny i rolę w partnerstwie transatlantyckim" - dodano.

Pełne wsparcie przyjętej rezolucji

Kongresmeni podkreślają swoje pełne wsparcie dla przyjętej w poprzedniej kadencji przez członków obu partii rezolucji Izby Reprezentantów wspierającej Trójmorze. Przypominają także o zobowiązaniu rządu USA do przekazania miliarda dolarów na Fundusz Trójmorza, z czego wydatek na ten cel 300 mln dolarów został już zaakceptowany przez administrację. "Wzywamy do utrzymania tej inwestycji i dalszego priorytetowego traktowania mocnego wsparcia dla Inicjatywy Trójmorza, jak również współpracy z naszymi sojusznikami, w tym z Unią Europejską, w celu zwiększenia publicznych i prywatnych inwestycji w Fundusz Trójmorza" - apelują autorzy listu.

Dokument podpisali m.in. Marcy Kaptur, Gregory Meeks i Steve Cohen z Partii Demokratycznej oraz Steve Womack, Brian Fitzpatrick i Adam Kinzinger z Partii Republikańskiej.

pg

Czytaj także

Biały Dom: Nord Stream 2 to inwestycja niekorzystna dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 23:21
Rzecznik Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że prezydent Joe Biden uważa projekt Nord Stream 2 za niekorzystny dla Europy. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, Psaki zapewniła, że Stany Zjednoczone będą prowadzić w tej sprawie dalsze rozmowy z europejskimi sojusznikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka USA wobec Rosji. Ekspert: sprawa Nawalnego będzie testem dla nowej administracji

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 15:10
- Obecnie analizowane jest to, jak podejść do tej sprawy, aby nie przestrzelić w pierwszych dniach polityki zagranicznej, a jednocześnie zgodnie z zapowiedziami do odpowiedzialności Rosję pociągnąć - ocenił Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Odniósł się tym samym do polityki USA w kontekście sprawy Nawalnego i protestów w Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Wróblewski: Chinom zależy na rozbiciu sojuszu transatlantyckiego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 16:00
- Nord Stream 2 i Iran są dwoma sztandarowymi projektami, które mają doprowadzić do tego, aby Ameryka była bezsilna. To nie buduje wspólnoty zachodnich państw. Nie buduje to nawet wspólnoty wewnątrz UE - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski, dziennikarz. 
rozwiń zwiń