X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Demokraci: zamieszki na Kapitolu powstały z polecenia Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 06:28
W trzecim dniu procesu o impeachment Donalda Trumpa Demokraci przytaczali w Senacie wypowiedzi uczestników zajść na Kapitolu twierdzących, że wykonywali polecenie byłego prezydenta USA. Demokratyczni senatorowie argumentowali, że brak w tym przypadku wyrzutów sumienia u demonstrantów tym bardziej wymaga skazującego werdyktu.
Donald Trump
Donald TrumpFoto: mccv / Shutterstock.com

Jedna z menedżerów impeachmentu Diana DeGette dokumentowała wyznania uczestników zamieszek, gdy wszczęli szturm na Kapitol. Utrzymywali, że działają na rozkaz Trumpa. "Naprawdę wierzyli, że wdarcie (na Kapitol) odbyło się na polecenie prezydenta i wiemy o tym, ponieważ tak mówili. Postępowali zgodnie z jego instrukcjami. Powiedzieli, że ich zaprosił" - dodała DeGette.

Cytowała fragmenty nagrania z wnętrza Kapitolu, w których buntownicy twierdzili: "Nasz prezydent chce nas tutaj. (…) Czekamy i przyjmujemy rozkazy od naszego prezydenta. (…) Będzie szczęśliwy, walczymy o Trumpa".

Menedżerowie podkreślali, że były prezydent wciąż ma wpływ na swoich zwolenników. W ich przekonaniu, jeśli nie zostanie ukarany, on sam lub inny przyszły prezydent może uznać to za przyzwolenie na ponowne użycie przemocy politycznej.

W opinii Demokratów zajścia na Kapitolu były tylko jednym z przykładów nagannego postępowania Trumpa. "Te taktyki zostały przetestowane. (…) 6 stycznia był kulminacją działań prezydenta, a nie odstępstwem od nich. Powstanie było do tej pory najbardziej brutalnym i niebezpiecznym epizodem w ciągłym schemacie i praktyce podżegania do przemocy przez Donalda Trumpa" – obarczał byłego prezydenta winą stojący na czele demokratycznych menedżerów impeachmentu Jamie Raskin.

Z kolei Joaquin Castro zauważył, że zamieszki dodały skrzydeł antydemokratycznym rywalom Ameryki za granicą. Wskazywał na przykłady chińskiej propagandy i rosyjskich oficjeli, świętujących chaos.

"Świat patrzy. (…) Fiasko w skazaniu (Trumpa) oznaczałoby utratę mocy naszego przykładu jako Gwiazdy Północnej w dziedzinie wolności, demokracji, praw człowieka, a przede wszystkim w zakresie praworządności. Skazanie go oznaczałoby, że Ameryka opowiada się za rządami prawa, bez względu na to, kto je łamie" – deklarował Castro.

Prezydent Joe Biden w trakcie rozmowy z dziennikarzami mówił w czwartek, że nie oglądał na żywo transmisji z procesu, a tylko relacje w mediach. Uchylił się od odpowiedzi, jakie jest jego stanowisko w tej kwestii.

W piątek w Senacie przedstawi argumenty zespół prawników broniących Trumpa. Planuje je wyczerpać tego samego dnia. Oznacza to, że proces może zakończyć się już w ten weekend.

ks

Czytaj także

"Możemy współpracować, jeśli...". Pierwsza rozmowa Bidena z przywódcą Chin

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 05:40
Prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem - poinformował Biały Dom. To pierwszy bezpośredni kontakt Bidena z Xi od czasu wygrania przez niego listopadowych wyborów prezydenckich w USA i objęcia urzędu w zeszłym miesiącu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

YouTube zlikwidował konto katolickiego serwisu "Life Site News"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 08:44
Kanał "Life Site News", który śledziło ponad 300 tys. osób, zniknął z YouTube. Jak podkreśla LSN, nie jest to tymczasowa blokada treści, ale całkowita likwidacja kanału przez platformę. "Każde nasze wideo całkowicie usunięto" - informuje serwis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeśli ktoś jest usunięty, to jest usunięty". Twitter nie przywróci konta Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:18
Dyrektor finansowy Twittera Ned Segal zapowiedział w środę, że zasady serwisu nie pozwalają na przywrócenie usuniętego konta Donalda Trumpa - nawet jeśli były prezydent USA znów będzie ubiegał się o urząd głowy państwa.
rozwiń zwiń