X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Chiny i Rosja zwiększą wpływy na Bałkanach? Eksperci wskazują na geopolityczny aspekt szczepień w Serbii

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 10:47
Serbia zaaplikowała większą liczbę dawek szczepionek COVID-19 (8 na 100 mieszkańców) niż jakikolwiek kraj Unii Europejskiej z wyjątkiem Malty (9,35) - wynika z najnowszego zestawienia Uniwersytetu Oksfordzkiego "Our World in Data". Sąsiedzi Serbii chcą za jej przykładem organizować dostawy szczepionki z Chin i Rosji, dlatego eksperci zwracają uwagę na geopolityczny aspekt sukcesu Belgradu.
Serbia zamówiła duże dawki chińskiej szczepionki Sinovac
Serbia zamówiła duże dawki chińskiej szczepionki SinovacFoto: PAP/EPA/ADI WEDA
  • Serbia zaszczepiła już osiem proc. populacji. To rekord wśród państw Bałkanów i drugi wynik w Europie (po Malcie - 9,35 proc.)
  • Zdecydowana większość szczepionek podanych Serbom pochodzi z Chin i Rosji
  • Władze Czarnogóry, Macedonii Północnej, Albanii, Bośni i Kosowa także zaczęły na własną rękę negocjować z producentami - zarówno z Chin i Rosji, jak i z USA
  • Eksperci mówią więc o geopolitycznym znaczeniu sukcesu Serbii, jakim jest szansa na zwiększenie wpływów Chin i Rosji na Bałkanach kosztem UE 
1200_koronawirus_Forum.png
Brytyjski wariant koronawirusa bardziej śmiertelny niż "klasyczny". Wyniki nowych badań

Serbski sukces do tej pory wynika głównie z zapewnienia dostaw - w lwiej części z Chin. Choć Belgrad otrzymał do tej pory 30 tys. dawek szczepionki BioNTech/Pfizer i 50 tys. rosyjskiej szczepionki Sputnik V, to zdecydowana większość preparatów używanych w Serbii to preparaty chińskiego państwowego giganta Sinopharm. Jak dotąd do kraju trafił milion dawek tej szczepionki.

Średnia dla całej UE to 4,04 zaszczepione osoby na 100 mieszkańców (PAP) Średnia dla całej UE to 4,04 zaszczepione osoby na 100 mieszkańców (PAP)

Fakt ten sprawił, że serbscy liderzy - dotąd głównie krytykowani w Europie za autorytarne tendencje - brylują teraz w wywiadach dla międzynarodowych mediów. Zaznaczając, że "nie zamierza nikogo krytykować", prezydent Aleksandar Vuczić chwali swoją politykę zagraniczną i korzyści płynące z przyjaźni z Chinami i Rosją. W wywiadzie dla stacji Euronews chwalił też bezpieczeństwo preparatów ze Wschodu - jego zdaniem "bezpieczniejszych niż te z Zachodu", zaś premier Ana Brnabić w BBC podkreśla, że choć Serbia nadal aspiruje do członkostwa w UE, jej polityka była "mądra" i ona sama jest z niej dumna.

Czytaj także:

Serbski sukces zwrócił uwagę także europejskich przywódców. W środę Belgrad odwiedził premier Czech Andrej Babisz, by zapoznać się z doświadczeniami Serbii w stosowaniu chińskich i rosyjskich szczepionek.

shutterstock astrazeneca free szczepionka free 1200.jpg
Ekspert: zaszczepienie Polaków jest absolutnym priorytetem

Posłuchaj
00:57 koronawirus sqwiat spec cegla .mp3 Niemcy przedłużają obostrzenia w związku z pandemią. Nowe restrykcje wprowadza Grecja. Na świecie kolejne kraje dają tymczasem zielone światło dla nowych szczepionek. Więcej na temat sytuacji na świecie - Wojciech Cegielski (IAR) 

Sąsiedzi chcą brać przykład

W ślad za Serbią, na wschód zaczęli patrzeć również jej bałkańscy sąsiedzi. Choć Komisja Europejska obiecała przeznaczyć 70 mln euro na zakup szczepionek dla państw Bałkanów Zachodnich, a do krajów regionu mają trafić również szczepionki w ramach zainicjowanego przez WHO programu COVAX, jak dotąd dostawy nie doszły do skutku. W efekcie władze Czarnogóry, Macedonii Północnej, Albanii, Bośni i Kosowa zaczęły na własną rękę negocjować z producentami - zarówno z Chin i Rosji, jak i z USA.

Czytaj także: 

Dlatego eksperci zwracają uwagę na geopolityczny aspekt serbskiego sukcesu, jakim jest szansa na zwiększenie wpływów Chin i Rosji na Bałkanach kosztem UE. Tym bardziej, że rozczarowania postawą UE nie kryją sami liderzy państw ubiegających się o członkostwo we Wspólnocie. - Od początku mówiłem, że to jest nie tylko moralnie i politycznie nieakceptowalne, ale też nieuzasadnione logicznie - powiedział w styczniu premier Albanii Edi Rama. - Jeśli spojrzymy, jak Unia Europejska obmyśliła ten proces, zobaczymy, że w tym momencie zdecydowała się myśleć tylko o sobie - dodał. 


opr. Johns Hopkins University

Spośród sześciu państw Bałkanów Zachodnich niebędących w UE, oprócz Serbii, tylko Albania zaczęła szczepić, mając jednak do dyspozycji symboliczną liczbę szczepionek - 975 dawek podarowanych przez jedno z państw UE i 1175 dawek zamówionych od Pfizera. Reszta nie doczekała się dotąd dawek z globalnego programu COVAX oraz tych obiecanych przez UE.


mbl

Czytaj także

Główny doradca medyczny prezydenta USA apeluje o skrupulatność w podawaniu drugiej dawki szczepionki

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 05:53
- Główny doradca medyczny prezydenta USA Anthony Fauci mówił w niedzielę o potrzebie podawania w ustalonym terminie ludziom dwu dawek szczepionek ma koronawirusa. Według niektórych najwyższych urzędników służby zdrowia priorytetem winno być podanie pierwszej dawki jak największej liczbie osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy przyśpieszyć, zwłaszcza w Afryce". Prezydent Francji o szczepieniach

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 04:40
Prezydent Emmanuel Macron w poniedziałek w rozmowie z szefem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem prosił o "przyspieszenie organizacji kampanii szczepień w krajach rozwijających się", aby możliwe było opanowanie pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niektóre założenia były zbyt optymistyczne". Szefowa KE tłumaczy się z opóźnień dostaw szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 10:40
- Dziś w tej walce z wirusem nie jesteśmy w miejscu, w którym chcieliśmy się znaleźć - powiedziała Ursula von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej broniła w europarlamencie unijnej strategii szczepionek, choć przyznała, że niektóre założenia były zbyt optymistyczne.
rozwiń zwiń