X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Niektóre założenia były zbyt optymistyczne". Szefowa KE tłumaczy się z opóźnień dostaw szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 10:40
- Dziś w tej walce z wirusem nie jesteśmy w miejscu, w którym chcieliśmy się znaleźć - powiedziała Ursula von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej broniła w europarlamencie unijnej strategii szczepionek, choć przyznała, że niektóre założenia były zbyt optymistyczne.
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen Foto: EPA/JOHANNA GERON / POOL

Ursula von der Leyen wystąpiła na sesji plenarnej w związku z zastrzeżeniami dotyczącymi zbyt powolnych dostaw szczepionek do krajów członkowskich. Szefowa Komisji powiedziała, że cel wyznaczony przez Brukselę nadal obowiązuje.

Zbigniew Kuźmiuk 1200.jpg
Problemy z dostawą szczepionek. Kuźmiuk: wszystkie grupy polityczne w UE mają potężne pretensje

- Zrobimy wszystko, by do lata zaszczepić około 70 procent populacji - dodała.

Mechanizm właściwy

Ursula von der Leyen podkreślała, że pomysł stworzenia unijnego mechanizmu zamówień szczepionek był dobry i konieczny, bo doszło do sprawiedliwego podziału szczepionek między krajami, ale przyznała, że nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Czytaj także:

shutterstock szczepionka free szczepienia free 1200.jpg
Polak w zespole negocjującym szczepionki dla UE. Jego skład jest poufny

- Dziś w tej walce z wirusem nie jesteśmy w miejscu, w którym chcieliśmy się znaleźć. Mieliśmy opóźnienia z dopuszczeniem szczepionek do obrotu, zbyt optymistycznie patrzyliśmy na masową produkcję i że to, co zostało zamówione, będzie dostarczone - powiedziała przewodnicząca Komisji, dodając, że "Bruksela musi z tego wyciągnąć wnioski".

Wymieniła natomiast pozytywne przykłady w kilku krajach - w Polsce od początku lutego zaszczepionych zostało 94 procent personelu medycznego domów opieki społecznej i 80 procent pacjentów, w Danii 93 procent, a we Włoszech zaszczepionych zostało ponad 4 procent całej populacji.

Sutkowski.jpg
Dr Sutkowski: przez opóźnienia w dostawach szczepionek nie wykorzystujemy w pełni naszych możliwości

Inwestycja w bezpieczeństwo

Przewodnicząca Komisji przyznała, że system zatwierdzania szczepionek w Unii wymaga czasu, ale podkreślała, że gwarantuje on bezpieczeństwo.

- Nie można pójść na kompromis jeśli chodzi o wstrzykiwanie zdrowemu człowiekowi substancji aktywnej biologicznie. Zaufaliśmy procedurom Europejskiej Agencji Leków, ale to oznacza dodatkowe trzy, cztery tygodnie na akceptację. Ten dodatkowy czas to inwestycja w bezpieczeństwo - powiedziała Ursula von der Leyen.

fc

Czytaj także

"Zlekceważono problemy z produkcją szczepionek". Szefowa KE przyznała się do błędu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 21:20
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała, że KE powinna była bardziej skoncentrować się na problemach związanych z masową produkcją szczepionek przeciw COVID-19. Jak powiedziała w wywiadzie dla włoskiej gazety "La Stampa", trudności te zostały zlekceważone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski wariant koronawirusa bardziej śmiertelny niż "klasyczny". Wyniki nowych badań

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 15:07
Najnowsze badania potwierdzają wcześniejsze podejrzenia, że tzw. brytyjski wariant koronawirusa jest bardziej śmiertelny niż wariant "klasyczny". Związane z nim ryzyko zgonu jest najprawdopodobniej o 35 proc. większe.
rozwiń zwiń