X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koniec misji WHO w Chinach. Eksperci wskazali, jak mogło dojść do wybuchu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 12:49
Najbardziej prawdopodobna hipoteza dotycząca początku pandemii to przeniesienie się koronawirusa na człowieka ze zwierzęcia będącego nosicielem pośrednim - uważają eksperci WHO, którzy dziś zakończyli swą misję w chińskim mieście Wuhan. 
Konferencja ekspertów WHO w Chinach
Konferencja ekspertów WHO w ChinachFoto: PAP/EPA/WHO HANDOUT HANDOUT

Ta teoria będzie przedmiotem dalszego śledztwa naukowców. Chińscy specjaliści przekonywali zaś, że wuhański targ, który stał się pierwszym znanym ogniskiem COVID-19 został skażony patogenem przez człowieka lub też koronawirus został tam przeniesiony na mrożonej żywności.

Cztery hipotezy

forum koronawirus izrael szpital 1200.jpg
Izraelski szpital testuje lekarstwo na COVID-19. Pierwsze dane o jego skuteczności są bardzo optymistyczne

Ekspert WHO, wirusolog Peter Ben Embarek poinformował, że śledczy Światowej Organizacji Zdrowia brali pod uwagę cztery hipotezy dotyczące przyczyn pandemii - bezpośrednie przeniesienie patogenu ze zwierzęcia na człowieka, zakażenie odzwierzęce jednakże z nosicielem pośrednim, przeniesienie patogenu na mrożonej żywności oraz przypadkowe wydostanie się patogenu z laboratorium.

Czytaj także:

Zdaniem naukowców najbardziej prawdopodobna wersja to zakażenie się człowieka koronawirusem poprzez zwierzę będące nosicielem pośrednim. Pierwotnie zakładano, że źródłem koronawirusa mogły być nietoperze lub łuskowce, jednakże nie wiadomo jakie zwierzę było nosicielem pośrednim.

Posłuchaj
01:02 fhfd.mp3 Chiny i WHO o przyczynach pandemii. Korespondencja Tomasza Sajewicza (IAR)

 

Początek nie w Wuhanie?

37 mid-epa08986299 1200.jpg
Efekty uboczne po szczepieniu na COVID-19. Ponad 30 proc. brytyjskich pacjentów zgłosiło problemy

W opinii ekspertów WHO nie ma dowodów na to, iż COVID-19 był obecny w Wuhanie przed grudniem 2019 roku.

Jeden z czołowych chińskich wirusologów Liang Wannian, który kierował pracami chińskich ekspertów współpracujących ze śledczymi WHO stwierdził, że przed wybuchem epidemii w
Wuhanie koronawirus mógł być obecny także w innych regionach.

Podczas konferencji prasowej w Wuhanie dodał on, że źródłem patogenu na wuhańskim targu mógł być człowiek albo mrożona żywność.

fc

Czytaj także

"Nieujawnione wcześniej informacje". Pompeo sugeruje, że koronawirus "uciekł" z laboratorium w Wuhanie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 12:49
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w piątek, że nowe informacje mogą wskazywać, iż pandemia koronawirusa ma swoje źródło w laboratorium Wuhańskiego Instytutu Wirusologii. Wskazywać mają na to zachorowania naukowców z ośrodka jesienią 2019.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert WHO: nie ma dowodów, aby koronawirus wydostał się z laboratorium

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 16:30
Zespół Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zbiera w Wuhanie nowe informacje na temat wybuchu pandemii COVID-19; nie ma dowodów, aby koronawirus wydostał się z laboratorium – powiedział uczestnik misji Peter Daszak, cytowany w czwartek przez agencję Reutera.
rozwiń zwiń