X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ: jesteśmy najbardziej fundamentalnym sojusznikiem USA w naszej części Europy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 23:20
Szef MSZ Zbigniew Rau spodziewa się, że w czasie prezydentury Joe Bidena w relacjach polsko-amerykańskich będzie dominowała głównie ciągłość. - Polska jest filarem wschodniej flanki NATO, a tym samym najbardziej fundamentalnym w naszej części Europy sojusznikiem USA - mówił Rau w Radiu Łódź.
Szef MSZ Zbigniew Rau
Szef MSZ Zbigniew RauFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
1200_Szczerski_PAP.png
Relacje z USA a Nord Stream 2. Szczerski: potrzebny nam jest dobry, poważny dialog

Szef polskiej dyplomacji spodziewa się głównie ciągłości w relacjach USA z naszym krajem. - Wynika to z założeń geopolitycznych, które są określone przez stale intensyfikującą się rywalizację amerykańsko-chińską. W tej rywalizacji Rosja jest ewidentnie po stronie chińskiej, z tym że Rosja została uznana przez tzw. grupę mędrców [...] NATO za główne zagrożenie militarne dla członków Paktu Północnoatlantyckiego, więc tutaj oczywiście nic się zmienić nie może - mówił minister.

Czytaj także:

Jak dodał, Polska jest "filarem wschodniej flanki NATO, a tym samym jest tym najbardziej fundamentalnym w naszej części Europy sojusznikiem Stanów Zjednoczonych". Niewiele - zdaniem szefa MSZ - powinno się też zmienić, jeśli chodzi o zaangażowanie ekonomiczne USA w projekt Trójmorza, szczególnie w wymiarze infrastruktury energetycznej. - Pozostają także możliwości zaangażowania się ekonomicznego, gospodarczego w tę cyberprzestrzeń Trójmorza - dodał Rau.

biały dom free shutt 1200.jpg
"Kluczowe sprawy są już uzgodnione". Grochmalski o relacjach Polski z USA Bidena

Polityka zagraniczna Joe Bidena

Szef MSZ spodziewa się zmiany, jeśli chodzi o styl uprawiania polityki zagranicznej przez Bidena. - Będzie zapewne nieco inny, ale mówimy o formie, bo treść sprowadza się nadal do tego samego, do przywództwa Stanów Zjednoczonych w zachodnim świecie - zaznaczył Rau. Dodał, że nowa amerykańska administracja stawia "w dość wyraźny sposób" na działania wspólne z partnerami europejskimi, czego dowodem - w jego odczuciu - są decyzje dotyczące powrotu do porozumienia paryskiego ws. klimatu czy WHO.

Minister podkreślił jednocześnie, że "Polska zawsze będzie stać na straży jedności transatlantyckiej", ponieważ - jak mówił - "z tego słyniemy bardziej niż wiele innych krajów UE".

Pierwsze decyzje prezydenta USA

Joe Biden został zaprzysiężony na prezydenta USA 20 stycznia. Pierwsze dni w Białym Domu poświęcił głównie odwracaniu decyzji swego poprzednika Donalda Trumpa, szczególnie tych, które Demokraci krytykowali najgłośniej.

Nowy prezydent m.in. rozpoczął proces powrotu USA do paryskiego porozumienia klimatycznego czy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wstrzymał prace nad rurociągiem Keystone XL czy zniósł zakaz otrzymywania funduszy federalnych przez organizacje międzynarodowe przeprowadzające i promujące aborcję.

pb

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Stany Zjednoczone będą postrzegać Rosję jako zagrożenie dla pokoju w Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 18:20
- Lekcja wyciągnięta z resetu z Rosją nauczyła Joe Bidena, że partnerom na Kremlu nie można wierzyć. Aktywność amerykańska na wschodniej flance NATO zostanie utrzymana - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były doradca Trumpa: Polska powinna rozwijać kontakty z nową administracją w USA

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 17:51
- Były doradca Donalda Trumpa ds. międzynarodowych John Bolton stwierdził, że Polska powinna rozwijać kontakty z nową administracją w USA, przyznał, że pomysł Fort Trump "schlebiał" odchodzącemu prezydentowi USA i obawia się, czy Joe Biden obierze "dostatecznie ostry kurs wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczerski: relacje Polski i USA budowano na wspólnych interesach, a te są niezmienne

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 09:17
- Położyliśmy solidne fundamenty pod relacje polsko-amerykańskie, nic nie powinno ich naruszyć – mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, pełnomocnik do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej. Dodał, że ważne dla nas kwestie, jak obecność wojsk USA w Polsce, Trójmorze, cieszą się konsensusem politycznym za oceanem, a nowa administracja krytycznie podchodzi do działań Rosji. Dowodem jest m.in. przesłuchanie kandydata na sekretarza stanu Antony'ego Blinkena przed senacką komisją: mówił on o powstrzymywaniu Rosji i niedopuszczalności projektu Nord Stream 2.
rozwiń zwiń