X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ćwierć wieku działalności Instytutu Polskiego w Wilnie. Placówka podejmuje trudne polsko-litewskie sprawy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:54
1 lutego 1996 roku działalność rozpoczął Instytut Polski w Wilnie. Placówka zajmuje się nie tylko promocją polskiej kultury i nauki, ale podejmuje też trudne polsko-litewskie sprawy. - 25 lat istnienia Instytutu w Wilnie to około dwa i pół tysiąca zorganizowanych wydarzeń mówi IAR szefowa placówki Dorota Mamaj.
25 lat temu zaczął działać Instytut Polski w Wilnie
25 lat temu zaczął działać Instytut Polski w WilnieFoto: Lenkijos institutas Instytut Polski w Wilnie/Youtube

Instytut Polski w Wilnie został powołany roku na podstawie Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy pomiędzy Polską i Litwą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
internet komputer free shutt 1200 .jpg
Polacy na Litwie mogą już wypełnić ankietę dotyczącą narodowości

2,5 tysiąca zorganizowanych wydarzeń

Szefowa placówki Dorota Mamaj podkreśla, że zainteresowanie polską kulturą na Litwie od lat jest olbrzymie.

- 25 lat istnienia Instytutu w Wilnie to około dwa i pół tysiąca zorganizowanych wydarzeń dla lokalnych odbiorców - wyjaśnia. Były to m.in. koncerty, wystawy, spotkania z polskimi twórcami oraz Festiwal Filmu Polskiego.

Podejmowanie trudnej tematyki

W ubiegłym roku miała odbyć się dwudziesta edycja wydarzenia. Z powodu niepewnej sytuacji epidemicznej Instytut postanowił po prostu kontynuować festiwal z 2019 roku.

- Stwierdziliśmy, że zrobimy taki dziewiętnasty i pół festiwal - mówi koordynatorka wydarzenia Odeta Venckaviciene. Instytut Polski w Wilnie w ostatnich latach podejmował trudne tematy z polsko-litewskiej historii.

Posłuchaj
00:50 10880725_1.mp3 25 lat temu zaczął działać Instytut Polski w Wilnie. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

 

W 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego zorganizował dużą konferencję poświęconą jego postaci. - 14 ekspertów z Polski i Litwy, dwa dni, ponad dwustu uczestników. Wydarzenie to pozwoliło podejść nam do tematu Józefa Piłsudskiego bez negatywnych emocji i stereotypów - wspominał ówczesny dyrektor placówki Marcin Łapczyński.

ZOBACZ TAKŻE
wybory-samorzad-1331 (1).jpg
Polak doradcą premier Litwy. Będzie zajmował się kwestią mniejszości narodowych

"Najciemniejsza noc jest tuż przed świtem"

Z kolei z okazji 80. rocznicy nawiązania przez Polskę i Litwę stosunków dyplomatycznych Instytut Polski w Wilnie przygotował książkę zatytułowaną "1938. Najciemniejsza noc jest tuż przed świtem" autorstwa Dominika Wilczewskiego oraz Simonasa Jazavity.

Publikacja została uznana m.in. za "Najpiękniejszą książkę roku 2019" w konkursie organizowanym przez litewskie Ministerstwo Kultury. Placówka otrzymała też podziękowania mera litewskiej stolicy za znaczący wkład w rozwój Wilna. Z powodu ograniczeń epidemicznych imprezy związane z 25. rocznicą rozpoczęcia działalności Instytutu Polskiego w Wilnie odbędą się prawdopodobnie latem.

ms

Czytaj także

Dzień otwarty w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2010 15:26
Zapraszamy słuchaczy już w najbliższą sobotę. Od 10 do 18 w budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie będzie można radia nie tylko posłuchać, ale i radio zobaczyć.
rozwiń zwiń