X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Eksport szczepionek poza UE zablokowany? Bruksela reaguje na opóźnienia w dostawach

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 06:47
Możliwa będzie blokada eksportu poza Unię szczepionek tych firm, które spóźniają się z dostawami do krajów członkowskich. Komisja Europejska zaproponuje dziś specjalny mechanizm w tej sprawie.
Unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides
Unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

To odpowiedź Brukseli na problemy z planowanymi dostawami firmy AstraZeneca, która dziś ma uzyskać autoryzację w Unii, ale już kilka dni temu informowała, że dostarczy znacznie mniej szczepionek w pierwszym kwartale.

astrazeneca_pap_1200.jpg
Kontrola w fabryce AstraZeneca. Inspektorzy chcą poznać powód opóźnień w dostawach szczepionek

Wcześniej problemy z dostawami zgłosiły firmy BioNTech i Pfizer.

Komisja Europejska podejrzewa, że szczepionki zamiast do unijnych krajów, są sprzedawane państwom spoza Wspólnoty, które albo płacą więcej, albo znacznie wcześniej dopuściły preparaty na swoje rynki. W przypadku AstraZeneki chodzi o dostawy do Wielkiej Brytanii.

Czytaj także:

Komisja Europejska tłumaczy, że potrzebna jest większa przejrzystość i gwarancje, że firmy produkujące szczepionki będą realizować dostawy do krajów członkowskich w terminie.

szczepionka astrazeneca 1200.jpg
Dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Przedstawiciele KE chcą ujawnienia umowy z AstraZeneca

- Nie zamierzamy blokować eksportu, ale zapewnić, że pieniądze z kieszeni unijnych podatników są wykorzystywane przez firmy farmaceutyczne zgodnie z kontraktami - powiedział wczoraj dziennikarzom wysoki rangą unijny urzędnik. Dodał, że jeżeli dawki będą dostarczane do krajów członkowskich według wcześniej uzgodnionego harmonogramu, to firmy nie będą mieć problemów z eksportem.

W praktyce firmy produkujące szczepionki będą musiały informować władze unijnych krajów o planowanym eksporcie preparatu, podać liczbę sprzedawanych dawek i państwo odbioru. Jeśli okaże się, że jakaś firma nie będzie wywiązywała się z umowy na dostawy do Unii, wtedy kraj, na terenie którego znajduje się fabryka, będzie mógł zablokować eksport szczepionek.

Unijny mechanizm ma działać do końca marca z możliwością przedłużenia.

paw/

Czytaj także

Zakończyło się spotkanie UE-AstraZeneca. Komisja nie jest zadowolona z wyjaśnień

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 22:39
Komisja Europejska nadal niezadowolona z wyjaśnień firmy AstraZeneca, która poinformowała o konieczności zmniejszenia dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 do unijnych krajów.
rozwiń zwiń