X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosja lekceważy sankcje USA. Statek Fortuna wznowił układanie Nord Streamu 2

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 19:05
Jak poinformował portal RBK oraz inne rosyjskie media, statek Fortuna zaczął układanie duńskiego odcinka gazociągu Nord Stream 2. Prace w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii zostały wznowione pomimo nałożenia przez USA sankcji na tę jednostkę oraz jej właściciela, spółkę KWT-RUS.
Barka Fortuna
Barka FortunaFoto: FORUM/OLIVER DENZERA/Reuters

forum-0557220431 (2).jpg
Jakóbik: NS2 staje się trędowaty, USA objęły go takimi sankcjami jak Iran, mogą być rozszerzane w nieskończoność

Barka Fortuna pod banderą rosyjską, która wypłynęła w ostatnich dniach z Niemiec, znajduje się około 15 mil morskich od duńskiej wyspy Bornholm – podaje agencja AFP. W pobliżu przebywa też kilka statków pomocniczych do prac na morzu – zaznacza AFP, powołując się na aplikacje Vesselfinder oraz Maritime Traffic. To właśnie w tych okolicach, tuż poza duńskimi wodami terytorialnymi, ale w strefie ekonomicznej tego kraju, biegnie duński odcinek NS 2 - zaznacza agencja.

Zadaniem Fortuny jest ukończenie odcinka o długości 147 kilometrów, który zostanie połączony z częścią niemiecką.

Na początku grudnia 2020 roku prace nad tym projektem o wartości 9,5 mld euro, mającym stworzyć podmorski gazociąg z Rosji do Niemiec o długości 1200 km, zostały wznowione na wodach niemieckich po zawieszeniu na blisko rok na skutek sankcji amerykańskich.

Fortuna będzie objęta sankcjami

Władze duńskie udzieliły zgody na wznowienie prac na swoich wodach od 15 stycznia. Operator wspominał jednak o stadium przygotowawczym przed wznowieniem prac w związku z niepewnością związaną z przekazaniem władzy w USA administracji Joe Bidena.

Tuż przed środowym zaprzysiężeniem Bidena na prezydenta USA, rząd Niemiec oświadczył, że został poinformowany przez władze amerykańskie, iż statek Fortuna będzie objęty sankcjami.

Zrzut ekranu 2021-01-19 173641.jpg
"Pałac Putina jak 39 księstw Monako, winnice, starzy koledzy w schematach korupcyjnych". Nowe śledztwo Nawalnego

Gra o Nord Stream 2

Układanie gazociągu Nord Stream 2 jest na ukończeniu i większość prac, które należałoby jeszcze wykonać, miałoby zostać zrealizowanych na wodach duńskich.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Streamu 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską.

Czytaj także

Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE

***

energetyka24.com, PAP/in./

Czytaj także

Kto kanclerzem po Merkel? Ekspert: wybór szefa CDU to początek zaciętej walki, mamy rok "superwyborczy" w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 11:00
- Kongres partii CDU wybierze nowego przewodniczącego partii. To ważny krok ku rozstrzygnięciu, kto będzie kandydatem CDU/CSU na kanclerza. Chadecy są zdecydowanym liderem sondaży przed jesiennymi wyborami do Bundestagu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni). W tym roku w Niemczech odbędzie się także seria wyborów do sześciu spośród szesnastu parlamentów związkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachód wobec Rosji i Chin. "Kreml chce testować USA w kilku obszarach, Biden może wykonać ruch wyprzedzający"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 23:56
- Siergiej Ławrow powiedział w 2014 roku, że państwa bałtyckie i Mołdawia powinny wyciągnąć wnioski z tego co się dzieje na Ukrainie – mówił analityk James Sherr (Chatham House) podczas debaty PISM poświęconej zagrożeniom ze strony Rosji i Chin oraz odpowiedzi Zachodu na nie. Dodał, że w takiej sytuacji poświęcenie Ukrainy bądź wrażenie, że tak się dzieje, mogą skończyć się bardzo źle. Eksperci podkreślali, że nowa administracja USA nie skłoni się do resetu relacji z Rosją, a ze strony Kremla można oczekiwać "testowania" tej administracji. Hans Binnendijk (Atlantic Council) wskazał na potrzebę rozmieszczenia Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. ABCT) także w państwach bałtyckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biden wyciągnie rękę do Europy. "Partnerstwo USA i UE wciąż jest niezastąpione, ale wymaga udoskonalenia"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 21:04
- Stawianie celów polityki wewnętrznej jako priorytetów nie jest alternatywą dla ambitnej polityki zagranicznej – jest jej podstawą – ocenił b. urzędnik administracji USA  wysokiego szczebla Dan S. Hamilton podczas debaty PISM na temat przyszłej polityki administracji Joe Bidena. W ten sposób odniósł się do obaw, że sprawy wewnętrzne odciągną USA od problemów świata. O tej sprawie dyskutowali też inni analitycy. Mowa była o wyzwaniach w relacjach transatlantyckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agresywna postawa Kremla wymusi reakcję Bidena. Silniej wesprze Ukrainę, Białoruś, kwestię praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 06:00
Zważywszy na doświadczenie Joe Bidena dotyczące relacji USA z Kremlem i Władimirem Putinem, na historię agresywnej polityki Kremla w wielu rejonach świata i nawet na ostatnie prowokacyjne działania Moskwy, takie jak cyberataki na instytucje USA, można zakładać, że nowa administracja Stanów Zjednoczonych zajmie aktywne stanowisko wobec Rosji i zarazem obszaru postsowieckiego, będącego obiektem zainteresowania Kremla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac Putina jak 39 księstw Monako, winnice, starzy koledzy w schematach korupcyjnych. Co ujawnia śledztwo Nawalnego?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 22:15
Zespół Aleksieja Nawalnego opublikował kilka dni temu wyniki nowego śledztwa w sprawie "najmocniej strzeżonego sekretu Kremla" – tajnej rezydencji Władimira Putina w Gelendżyku. Jego wartość według ustaleń dochodzenia wynosi nie mniej niż 100 mld rubli. Opublikowano zdjęcia wnętrz i plan pomieszczeń pałacu. Wedle ustaleń zespołu Nawalnego kompleks opłaciły schematy korupcyjne, środki pochodziły od szeregu firm, w tym od koncernów Transnieft i Rosnieft. Najważniejszą częścią śledztwa jest siatka powiązań korupcyjnych Putina i znanych dobrze osób z jego otoczenia. Podobne schematy korupcyjne służą do zaspokojenia różnych potrzeb, nie tylko finansowania pałaców czy prezentów dla Aliny Kabajewej. W materiałach dochodzenia mowa jest teżo związkach Putina z obecnym szefem NS2 AG, b. funkcjonariuszem Stasi, Matthiasem Warnigiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. ambasador: Joe Biden będzie odbudowywał sojusze przeciw autorytarnym reżimom, Rosji i Chinom

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 18:40
Prezydent elekt Joe Biden i jego zespół jasno określili swoją wizję świata i priorytety: będą dążyli do odbudowania amerykańskich sojuszy, opierając się na wspólnych demokratycznych wartościach, aby skuteczniej rywalizować z głównymi autorytarnymi reżimami: Chinami i putinowską Rosją – ocenił w komentarzu dla Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych b. ambasador USA w Polsce Daniel Fried.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszelkie dostępne środki" ws. NS2, NATO otwarte dla Gruzji. Jak przyszły sekretarz stanu widzi politykę wobec Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 14:00
Kandydat na sekretarza stanu Antony Blinken powiedział podczas przesłuchania w komisji senackiej, iż Joe Biden w pełni zgadza się z członkami Kongresu, że gazociąg  Nord Stream 2 to zły pomysł. Zgodził się, że agresywne działania Rosji, takie jak cyberataki, użycie broni chemicznej (nowiczoka), próba ingerencji w wybory, powinny spotkać się ze zdecydowaną odpowiedzią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakóbik: NS2 staje się trędowaty, USA objęły go takimi sankcjami jak Iran, mogą być rozszerzane w nieskończoność

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 14:30
- Amerykanie są gotowi wprowadzać kolejne rozwiązania, które będą blokowały Nord Stream 2. Rozszerzyli sankcje o wachlarz prawny, który pozwala sankcjonować NS2 tak, jak jest objęty sankcjami Iran – to znaczy wykluczać z rynku podmioty, które są w niego zaangażowane, dopisywać nowe i bez końca ścigać kolejne elementy architektury NS2, tak by ten projekt nie mógł powstać. Dlatego właśnie projekt NS2 jest trędowaty. Nikomu nie będzie się opłacało nawet zbliżyć do tego przedsięwzięcia. O to chodzi w sankcjach, które będą podtrzymywane przez administrację Joe Bidena – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa europosłów chce sankcji wobec Rosji. Chodzi o sprawę Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 12:09
Przedstawiciele czterech grup w Parlamencie Europejskim zaapelowali o sankcje wobec osób bezpośrednio odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka w Rosji, lub je umożliwiających. Pod listem do przewodniczącej Komisji Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji podpisali się Anna Fotyga z grupy konserwatystów, Miriam Lexmann z chadeków, Raphael Glucksmann z frakcji socjalistów oraz Petras Austrevicius. To reakcja na niedawne aresztowanie w Moskwie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i ubiegłoroczną próbę jego otrucia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichanouska w RB ONZ i na naradzie OBWE. Apeluje o pomoc ws. nowych wyborów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 21:05
Swiatłana Cichanouska i Pawieł Łatuszka, liderzy białoruskiej opozycji wzięli udział w nieformalnym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w formacie Arria o sytuacji mediów na Białorusi. Wezwali m.in. do organizacji regularnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Białorusi. Podczas spotkania głos zabrał także m.in. przedstawiciel Polski, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Liderzy białoruskiej opozycji wzywają w ostatnich dniach do wcielenia w życie rekomendacji raportu misji OBWE na Białorusi - oraz do udzielenia opozycji pomocy w przeprowadzeniu nowych wyborów i w organizacji platform dialogu, które mogą rozwiązać kryzys na Białorusi. Te ostatnie postulaty przedstawiali m.in. na spotkaniu ambasadorów państw OBWE w tym tygodniu.
rozwiń zwiń