X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Anulowanie "edukacji patriotycznej" w USA. Biden: dzieci uczono kłamstw o systemowym rasizmie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 02:05
Prezydent USA Joe Biden wydał w pierwszym dniu urzędowania w Białym Domu bezprecedensową liczbę 15 rozporządzeń wykonawczych. Jednym z nich jest rozwiązanie tzw. Komisji 1776 Trumpa oraz anulowanie raportu o promowaniu "edukacji patriotycznej" w szkołach. Jego zdaniem dzieci uczono kłamstw o systemowym rasizmie.
Prezydent USA Joe Biden
Prezydent USA Joe BidenFoto: Reuters/Forum
1200_Biden_Forum.png
Stosunki na linii USA - Rosja po zmianie w Białym Domu. Biden wykluczył możliwość resetu z Moskwą

Kiedy Biden pojawił się 20 stycznia w Gabinecie Owalnym, podpisując rozporządzenia wykonawcze, stwierdził, że te działania są "punktem wyjścia". - Myślę, że niektóre z rzeczy, które zrobimy, będą odważne i ważne. […] Aby to rozpocząć, nie ma lepszej pory jak dzisiaj - przekonywał.

Czytaj także:

Pierwsze rozporządzenia wykonawcze Bidena dotyczą m.in. zmian w strategii zwalczenia pandemii COVID-19, w tym wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek w obiektach federalnych.

Można oczekiwać, że krytykę wśród jego adwersarzy wzbudzi m.in. nakaz wstrzymania budowy muru na granicy z Meksykiem oraz wycofanie zakazu podróży do USA osób przybywających z kilku krajów muzułmańskich. Kontrowersje wywoła zapewne też rozwiązanie tzw. Komisji 1776 Trumpa oraz anulowanie raportu o promowaniu "edukacji patriotycznej" w szkołach. Jego zdaniem dzieci uczono kłamstw o systemowym rasizmie.

W dokumentach ogłaszających dekret Bidena urzędnicy administracji stwierdzili, że panel "dążył do wymazania z historii niesprawiedliwości rasowej w Ameryce".

1200_Biden_Forum.png
Pierwsze decyzje Bidena. Stany Zjednoczone wracają do porozumienia klimatycznego

Powrót do WHO, porozumienia klimatycznego...

Nowy prezydent cofnął też m.in. zarządzenie Trumpa wycofujące USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z porozumienia klimatycznego zawartego w Paryżu oraz zezwolenie poprzednika na rurociąg z Kanady do USA - Keystone XL.

Biden wydał w pierwszym dniu urzędowania 15 rozporządzeń wykonawczych (oraz dwa inne dokumenty wykonawcze), natomiast w drugim dniu, według przewidywań, miał podpisać 10 kolejnych.

Dla porównania Trump w kilka godzin po objęciu władzy podpisał w 2017 r. jedno rozporządzenie wykonawcze, dążące do anulowania definiującej prezydenturę Baraka Obamy ustawy o reformie ubezpieczeń zdrowotnych tzw. Obamacare.

W pierwszym roku urzędowania Trump wydał 55 rozporządzeń wykonawczych. W ciągu czterech lat liczba ta wzrosła do 212. Było to o ok. 28 więcej, niż w przypadku poprzedniego prezydenta, który sprawował urząd tylko w jednej kadencji - George'a H.W. Busha (166).

Rekordziści wśród prezydentów

We współczesnych czasach rekordzistą pod względem liczby rozporządzeń wykonawczych w ciągu całej prezydentury był Ronald Reagan - 381. Za nim plasują się Clinton - 364, George W. Bush - 291 i Obama - 276.

Trump na początku swojej kadencji był krytyczny wobec wykorzystywania przez Obamę zarządzeń wykonawczych i nazywał to rodzajem grabieży w sprawowaniu władzy. Według NBC News w ciągu pierwszych 100 dni prezydentury wydał ich jednak więcej niż inni prezydenci w ostatnich czasach.

Biden już w czasie kampanii wyborczej zapowiadał odrzucenie programu republikańskiego rywala. Był nieraz krytykowany, że motywuje go to bardziej, niż sformułowanie własnej agendy. Jego dekrety są odzwierciedleniem różnicy w podejściu obu przywódców do wielu ważnych kwestii.

Dekrety wykonawcze, zwłaszcza wobec dużej polaryzacji mającej miejsce w USA, mogą być mocnym narzędziem sprawowania władzy w ręku prezydenta. Gwarantuje je artykuł drugi konstytucji. Nie wymagają zatwierdzenia przez Kongres i mogą być trudne do unieważnienia przez ustawodawców.

Prezydenckie dekrety praktycznie "niemodyfikowalne przez Kongres"

Kongres może uchylić, zmodyfikować lub zastąpić zarządzenie wykonawcze, ale w przypadku prezydenckiego weta unieważnienie ich wymaga co najmniej dwóch trzecich głosów obu izb Kongresu. Badanie z 2006 r., cytowane przez Congressional Research Service wykazało, że tylko około 4 proc. takich dekretów zostało zmodyfikowanych przez Kongres.

Także sądy mogą uznać zarządzenie wykonawcze za niezgodne z prawem lub konstytucją. William Howell w książce "Power without Persuasion: The Politics of Direct Presidential Action" zauważył jednak, że w latach 1945-1998 stało się tak jedynie w 17 proc. przypadków.

Uchylić rozporządzenie wykonawcze swoich poprzedników władni są, zgodnie z prawem, także następni prezydenci.

W sumie najwięcej, bo 3728 rozporządzeń wykonawczych, przypisuje się Franklinowi D. Rooseveltowi, ale sprawował on władzę przez cztery kadencje. Woodrow Wilson wydał ich 1803, Calvin Coolidge 1203, Theodore Roosevelt 1081, podczas gdy George Washington tylko 8, a zasiadający w Białym Domu tylko przez miesiąc William Henry Harrison żadnego.

***

Członkowie gabinetu Joe Bidena (opr. Maciej Zieliński/PAP) Członkowie gabinetu Joe Bidena (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Biznes nie stoi za Bidenem". Publicysta o pierwszych dekretach prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 19:27
- Zatrzymanie rurociągu Keystone XL rodzi ogromne pytania. Protesty ekologów blokują przedsięwzięcie niesłychanie istotne dla Kanady. Poszło o kolonię jesiotra bladego. Chodzi o to, by jesiotr blady nie stanął w poprzek relacji i interesów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Badzio ("Gazeta Obywatelska"). Gościem był również Tomasz Walczak ("Super Express").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Dąbrowski: Joe Biden opowiedział się po stronie krytyków poprzedniego prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 18:59
- Joe Biden w swoim inauguracyjnym wystąpieniu wzywał do zakopania w USA politycznego topora wojennego, a z drugiej strony natychmiast zabrał się do "odkręcania" tego, co jego poprzednik sformułował w swoich decyzjach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dąbrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy Stany Zjednoczone nadal będą podzielone politycznie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inauguracja prezydentury Joe Bidena. Irena Lasota: na początku będzie bardzo trudno o spokój społeczny

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 20:24
- Będzie bardzo trudno na początku o to, żeby zapanował spokój społeczny, ponieważ prasa i media są ciągle bardzo rozjuszone i wszystko, co robi Biden, komentowane jest jako odkręcanie tego, co zrobił Donald Trump - powiedziała o nastrojach w Stanach Zjednoczonych publicystka, Irena Lasota.
rozwiń zwiń