X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Godzina policyjna w Holandii, wideoszczyt UE ws. koronawirusa. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 21:00
Parlament Holandii zgodził się na wprowadzenie godziny policyjnej po raz pierwszy od drugiej wojny światowej. Rozwiązanie wiąże się z nowymi mutacjami koronawirusa. We Francji poinformowano o 139 poważnych przypadkach skutków ubocznych po szczepieniu przeciw COVID-19. Pięć starszych osób zmarło. Na bieżąco relacjonowaliśmy najważniejsze informacje na temat walki z pandemią.
Opustoszałe ulice Hagi. Parlament Holandii wyraził zgodę na wprowadzenie godziny policyjnej
Opustoszałe ulice Hagi. Parlament Holandii wyraził zgodę na wprowadzenie godziny policyjnejFoto: PAP/EPA/PHIL NIJHUIS
koronawirus 1200.jpg
"Przerażająca liczba zgonów". Premier Wielkiej Brytanii ostrzega przed pandemią

Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę COVID-19. W wielu krajach wchodzą w życie nowe restrykcje przeciwepidemiczne, jednocześnie trwają szczepienia przeciwko COVID-19.

źródło: Johns Hopkins University

agkm, jo

***

Tak relacjonowaliśmy sytuację na świecie związaną z pandemią:

21:56

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 84 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 97 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

21:45

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w kraju prawdopodobnie przekroczy w lutym 500 tysięcy. Ocenił, że kampania szczepień przeciw COVID-19 była dotąd w Stanach Zjednoczonych porażką.

- Sytuacja będzie się nadal pogarszać, zanim się poprawi - dodał nowy prezydent, odnosząc się do pandemii.

Joe Biden. Fot: PAP/EPA/Al Drago / POOL Joe Biden. Fot: PAP/EPA/Al Drago / POOL
21:31

ALBANIA

Władze uznały rosyjskiego dyplomatę za osobę niepożądaną z powodu niestosowania się do zasad przeciwepidemicznych obowiązujących w kraju w związku z Covid-19 - poinformowało w czwartek MSZ w Tiranie.

21:00

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 22 848 osób, a na COVID-19 zmarło w szpitalach 346 osób - poinformowała w czwartek Agencji Zdrowia Publicznego (SPF).

Od początku pandemii łączna liczba wykrytych zakażeń koronawirusem wzrosła w tym kraju do 2 987 965, a ofiar śmiertelnych do 71 998.

20:48

Po przyjęciu z okazji urodzin kota w niewielkim chilijskim mieście Santo Domingo w regionie Valparaiso u 15 osób potwierdzono zakażenie koronawirusem - podały lokalne media. Informację potwierdził Francisco Alvarez, regionalny sekretarz ministerstwa zdrowia.

20:39

CZECHY

Izba Poselska parlamentu wyraziła zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego wprowadzonego w związku z pandemią. Potrwa on co najmniej do 14 lutego.

Podczas obrad doszło do szarpaniny przy krześle prowadzącego obrady. Interweniowała ochrona.

20:38

Resort zdrowia Hiszpanii potwierdził w czwartek najwyższą od początku epidemii koronawirusa dobową liczbę infekcji - ponad 44 tys. Według służb medycznych kilku regionów kraju w ostatnich dniach występują problemy z użyciem szczepionek przeciwko COVID-19.

20:16

Państwa unijne jednogłośnie przyjęły w czwartek zalecenia Rady UE określające wspólne ramy stosowania szybkich testów antygenowych i wzajemnego uznawania wyników testów na COVID-19 w całej UE.

20:07

Prezydent Argentyny Alberto Fernandez został zaszczepiony przeciwko koronawirusowi rosyjską szczepionką Sputnik V - poinformowała w czwartek kancelaria szefa państwa.

Szczepionkę podano 61-letniemu Fernandezowi dzień po zatwierdzeniu przez Krajowy Urząd ds. Żywności i Technologii Medycznych (ANMAT) rosyjskiego preparatu, który ma być stosowany w Argentynie do szczepienia osób powyżej 60. roku życia.

Prezydent Argentyny został zaszczepiony rosyjską szczepionką Sputnik-V. Fot. PAP/EPA/Esteban Collazo / HANDOUT Prezydent Argentyny został zaszczepiony rosyjską szczepionką Sputnik-V. Fot. PAP/EPA/Esteban Collazo / HANDOUT
19:50

Z powodu redukcji dostaw szczepionki na Covid-19 firmy Pfizer dzienna liczba osób, które ją otrzymują we Włoszech spadła ze średnio 80 tysięcy do 28 tysięcy - poinformował w czwartek komisarz do spraw kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri. Większość zapasów potrzeba na drugą dawkę.

19:49

Szefowa MSW Wielkiej Brytanii Priti Patel oświadczyła w czwartek, że jest za wcześnie, by Brytyjczycy mogli przygotowywać się na koniec lockdownu i planować wakacje. Ostrzegła, że policja będzie karać osoby łamiące przepisy związane z pandemią koronawirusa.

19:43

Minister spraw zagranicznych Pakistanu ogłosił, że jego kraj otrzyma od Chin do końca stycznia za darmo 500 tys. szczepionek przeciw koronawirusowi. Pomoc Chin wpisuje się w ramy tzw. dyplomacji szczepionkowej i rywalizacji z Indiami w regionie.

19:31

Dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny nowego amerykańskiego prezydenta Joe Bidena, oświadczył w czwartek, że USA pozostaną członkiem WHO i będą w pełni uczestniczyć w pracach Organizacji. Poprzedni prezydent Donald Trump planował wyprowadzić USA z WHO.

Fauci zapowiedział, że USA będą współpracowały z Organizacją zajmując się tematami "od pandemii koronawirusa po HIV/AIDS". Doradca nowego prezydenta poinformował, że USA przyłączą się również do prowadzonego przez WHO i pomagającą w szczepieniach krajom o niskich dochodach inicjatywę GAVI programu COVAX. Jego celem jest sprawiedliwa dystrybucja szczepionek przeciw COVID-19 na świecie i dostarczenie ich najuboższym krajom świata.

19:20

Parlament Holandii poparł inicjatywę rządu dotyczącą godziny policyjnej, która zostanie wprowadzona po raz pierwszy od drugiej wojny światowej. Pełniący obowiązki premiera Holandii Mark Rutte forsował takie rozwiązanie ze względu na nowe mutacje koronawirusa.

Większość parlamentarna poparła ostatecznie w czwartek wieczorem, po długiej debacie, plan wprowadzenia godziny policyjnej, mimo początkowego sprzeciwu opozycji.

Godzina policyjna, od godz. 21 do 4.30, zacznie obowiązywać od soboty.

Obawa przed przebywaniem w zamknięciu w czasie godziny policyjnej spowodowała, że Holendrzy szukają kreatywnych sposobów na ominięcie ograniczeń. Zgłaszają się jako wolontariusze do wyprowadzania psów i zamawiają stroje dostawców posiłków - poinformowała w czwartek agencja Reutera.

19:19

Ministerstwo zdrowia Francji poinformowało w czwartek o stwierdzeniu 139 poważnych przypadków skutków ubocznych u osób, którym podano szczepionkę firm Pfizer i BioNTech przeciwko COVID-19. Pięć starszych osób zmarło po zaszczepieniu.

Trzy zgony odnotowano w Nancy, jedna osoba zmarła w Tours i jedna w Montpellier. Wszyscy zmarli mieli ponad 75 lat i cierpieli na choroby współistniejące - sprecyzowało ministerstwo zdrowia.

We Francji od początku kampanii zaszczepiono prawie 700 tys. osób.

18:51

WŁOCHY

521 osób zmarło ostatniej doby w wyniku zakażenia koronawirusem, potwierdzono 14078 nowych przypadków infekcji - podało Ministerstwo Zdrowia. Liczba wykonanych jednego dnia testów wynosi 267 tys. 5 proc. z nich było pozytywnych.

Od początku pandemii zanotowano w kraju 84202 zgony.

Bilans potwierdzonych przypadków zakażenia przekroczył 2,4 mln. Ozdrowieńców jest ponad 1,8 mln.

Stale spada liczba obecnie zakażonych, jest ich co najmniej 516 tys.

18:28

Rozpoczął się kolejny wideoszczyt unijnych przywódców poświęcony koordynacji walki z pandemią koronawirusa na szczeblu UE. Wśród tematów mają pojawić się nowe odmiany wirusa, organizacja szczepień oraz kwestia certyfikatów szczepiennych.

Szczyt poprowadzi przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa Michela i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Posłuchaj
00:53 Szczyt ws covid Pło IAR.mp3 Nowe mutacje koronawirusa i ograniczenia z tym związane, oraz kampania szczepień przeciw COVID-19 - to tematy wideoszczytu z udziałem unijnych przywódców, który rozpoczął się po 18.00. Jest to dziewiąta wideokonferencja na najwyższym szczeblu poświęcona koordynacji działań w czasie pandemii. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
17:24

Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił w czwartek zamknięcie wszystkich szkół oraz uczelni wyższych w kraju z powodu epidemii koronawirusa. Wyjaśnił, że nowe restrykcje wynikają z nadmiernego wzrostu liczby zachorowań oraz zgonów wśród ludzi zakażonych nową odmianą SARS-CoV-2.

16:38

Platforma COVAX, która ma zapewnić sprawiedliwy dostęp do szczepionek na COVID-19, zamierza przekazać biednym krajom w 2021 roku 1,8 mld dawek tych preparatów - poinformowali w czwartek koordynatorzy programu.

COVAX działa m.in. pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i międzynarodowej organizacji GAVI, pomagającej w szczepieniach krajom o niskich dochodach.

1,8 mld szczepionek ma zostać dostarczonych do 92 krajów rozwijających się, co oznacza, że dotrą one do około 27 proc. populacji tych państw.

16:37

BUŁGARIA

Pojawienie się brytyjskiej mutacji koronawirusa opóźni planowane wcześniej przez władze złagodzenie restrykcji wprowadzonych z powodu covid-19 - poinformował w czwartek na cotygodniowej konferencji prasowej minister zdrowia Kostadin Angełow.

16:09

Na łamach "Journal of Neuroimmune Pharmacology" naukowcy z przedstawili nowy rodzaj potencjalnej terapii COVID-19. Podawana do nosa cząsteczka obniża gorączkę, chroni płuca, poprawia akcję serca i cofa uszkadzającą narządy tzw. burzę cytokinową. Zapobiega też postępom choroby.

Jak wyjaśnili badacze z Rush University (Chicago, USA), terapia bazuje na podawanym do nosa peptydzie (niewielka cząsteczka podobna do białka).

- Może to być nowe podejście do zapobiegania infekcji SARS-CoV-2 i ochrony pacjentów z COVID-19 przed zaburzeniami oddychania i pracy serca - podkreśla autor publikacji prof. Kalipada Pahan.

16:08

MONGOLIA

Premier Uchnaagijn Churelsuch podał się do dymisji w następstwie demonstracji w stołecznym Ułan Bator, na których protestowano przeciwko stosowanym przez rząd metodom przeciwdziałania pandemii koronawirusa - poinformowała państwowa agencja Moncame.

Jak głosi oficjalne oświadczenie premiera, czuje on powinność "przyjęcia osobistej odpowiedzialności i zaakceptowania żądania opinii publicznej". Jego rezygnację musi jeszcze przyjąć parlament.

15:36

Pożar wybuchł w czwartek w budowanym obiekcie największego na świecie producenta szczepionek Serum Institute of India w mieście Puna w stanie Maharasztra na zachodzie kraju - podała straż pożarna. Prawdopodobnie wpłynie to na produkcję szczepionek przeciwko COVID-19.

Strażacy wciąż gaszą pożar. Nie wiadomo na razie, co było jego przyczyną, ani jaki jest rozmiar zniszczeń.

15:08

Z danych, jakimi dysponuje rząd Wielkiej Brytanii, wynika, że decyzja o zwiększeniu do 12 tygodni odstępu między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 konsorcjum Pfizer-BioNTech była słuszna - powiedział w czwartek minister zdrowia Matt Hancock.

Brytyjska komisja ds. szczepień zaleciła pod koniec grudnia podawanie drugiej dawki szczepionki Pfizera/BioNTechu w odstępie od 3 do 12 tygodni po pierwszej. Wcześniejsza rekomendacja mówiła o trzech tygodniach odstępu.

14:44

Francuscy naukowcy wskazują, że koronawirus nie tylko przenika do mózgu, ale także zakaża neurony, przedostając się przez receptor ACE2 - wynika z francusko-amerykańskiego badania opublikowanego w styczniu w "Journal of experimental medicine".

14:43

HISZPANIA

Dyrektorzy dwóch szpitali zostali zdymisjonowani po ujawnieniu, że poddali się szczepieniom przeciwko COVID-19 poza kolejnością. Z tego samego powodu zwolniono też szefa służby zdrowia wspólnoty autonomicznej Murcji, który dodatkowo wykorzystał swój urząd, pomagając zaszczepić się swojej małżonce.

14:43

Koncern farmaceutyczny Pfizer przekazał Komisji Europejskiej, że dostawy szczepionek przeciw COVID-19 w tym tygodniu są ograniczone, ale w przyszłym tygodniu wrócą do normalnego poziomu - poinformował w czwartek na konferencji w Brukseli rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.

14:20

Sytuacja służby zdrowia w Portugalii jest dramatyczna i niebawem może zabraknąć miejsc w szpitalach dla zainfekowanych koronawirusem - ogłosiła w czwartek minister zdrowia Marta Temido. Przedstawicielka rządu Antonia Costy, który rozważa zamknięcie placówek oświatowych, ogłosiła też otwarcie szpitala polowego w Lizbonie.

14:18
Posłuchaj
00:52 Niemcy Osiński IAR.mp3 Kanclerz Niemiec Angela Merkel nazwała pandemię koronawirusa "katastrofą stulecia". Jednocześnie szefowa rządu zapewniła, że szczepionka na COVID-19 będzie dostępna dla wszystkich niemieckich obywateli do końca lata. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)
13:39

Indie w ramach „dyplomacji szczepionkowej” przekazały swoim sąsiadom pierwsze partie szczepionek przeciw koronawirusowi. Nepal otrzyma od Indii 1 mln szczepionek, a Bangladesz 200 tys. dawek w formie grantu. Indie wyprzedziły w dostawach Chiny, które również zaoferowały szczepionki.

W czwartek na lotnisku w Katmandu ambasador Indii w Nepalu Vinay Mohan Kwatra i nepalski minister zdrowia Hridayesh Tripathi pozowali do zdjęć z rękoma na pudełkach z wyprodukowanymi w Indiach szczepionkami Covishield.

„To jest podarunek od rządu Indii i obywateli Indii dla Nepalu” - powiedział dziennikowi „The Kathmandu Post” ambasador Kwatra. „Nepal otrzymuje szczepionki w ciągu tygodnia, po tym jak Indie rozpoczęły program szczepień, co jest wyrazem przyjaźni między Indiami i Nepalem” - dodał.

12:38

Węgry wydały tymczasowe zezwolenie na dopuszczenie do użytku szczepionki przeciw Covid-19 brytyjskiej firmy AstraZeneca i opracowanej w Rosji szczepionki Sputnik V - poinformował w czwartek na konferencji prasowej online szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas.

"W zeszłym tygodniu węgierski urząd leków (Krajowy Instytut Leków i Żywności, OGYEI) wydał tymczasową zgodę na (preparaty) AstraZeneca i Sputnik" - powiedział Gulyas.

Podkreślił, że z tego względu uzasadnione jest kontynuowanie rozmów z Rosjanami. "Te rozmowy trwają. "(Minister spraw zagranicznych) Peter Szijjarto dziś leci w tej sprawie do Moskwy i mamy nadzieję, że będziemy na Węgrzech dysponować jak największą ilością szczepionek z jak największej liczby źródeł" - oznajmił.

Dodał, że Europejska Agencja Leków (EMA) działa bardzo powolnie i jeszcze nie wydała zgody na szczepionkę AstraZeneca, chociaż w Wielkiej Brytanii zaszczepioną nią już wiele tysięcy osób, ale "jeśli Komisja Europejska rozpocznie dostawy, nie będzie żadnych przeszkód, aby szczepić (tym preparatem)".

Gulyas podkreślił, że szczepionki, które Węgry otrzymały dotąd z UE i które Unia obiecała na następne tygodnie, nie wystarczą, żeby rozpocząć masowe szczepienia. Dotąd kraj dostał preparaty Moderny i Pfizera wystarczające do zaszczepienia 165 tys. osób.

12:37

Francja opowiada się za możliwością przeprowadzania kontroli sanitarnych na granicach wewnątrzeuropejskich, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa – zapowiedział rzecznik rządu Gabriel Attal przed szczytem Rady Europejskiej.

W czwartek odbędzie się wideokonferencja Rady Europejskiej pod kierunkiem jej przewodniczącego Charles'a Michela. Przywódcy państw i instytucji unijnych omówią unijną koordynację odpowiedzi na pandemię, w tym dystrybucję szczepionek na dużą skalę i współpracę w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

11:49

Belgia chce zakazu w Unii Europejskiej dla podróży, które nie są niezbędne. Premier Alexander De Croo ma o tym mówić dziś, podczas wideokonferencji z udziałem europejskich przywódców, która rozpoczyna się o 18.00. To kolejny głos wzywający do czasowego opuszczania szlabanów granicznych we Wspólnocie w związku z informacjami o coraz częściej wykrywanych mutacjach koronawirusa w państwach członkowskich.

Premier Belgii tłumaczy, że nie wzywa do całkowitego zamknięcia granic. Tłumaczy, że wymiana handlowa między krajami powinna być utrzymana, pracownicy transgraniczni powinni mieć nadal prawo do przekraczania granic. "Mówimy o podróżach, które nie są niezbędne, na przykład wyjazdy turystyczne muszą być wstrzymane. Każdy wyjazd za granicę to obecnie ryzyko przywiezienia nowej mutacji koronawirusa. Sytuacja w państwach sąsiadujących jest gorsza, więc musimy uchronić przed pogorszeniem się sytuacji w naszym kraju" - powiedział w wywiadzie dla VRT szef belgijskiego rządu Alexander De Croo.

11:48

Liczba osób, które zmarły w Rosji w ciągu jednej doby na COVID-19, po raz pierwszy w 2021 roku przekroczyła sześćset. Jak poinformował w czwartek sztab rządowy, 612 pacjentów zmarło w ciągu minionej doby. Jest to maksymalny wskaźnik od początku roku.

Najwyższy dobowy przyrost zgonów od początku epidemii sztab zarejestrował 24 grudnia 2020 roku, gdy zmarło w Rosji 635 pacjentów. Jednak w nowym roku śmiertelność zaczęła wyraźnie spadać. W całej Rosji trwały po 1 stycznia dni świąteczne, w trakcie których - według oficjalnych danych - w niektórych regionach w ogóle nie było przypadków śmiertelnych.

11:47

W szwajcarskim kurorcie Sankt Moritz wykryto 53 przypadki koronawirusa po przeprowadzeniu testów przesiewowych na obecność patogenu. Z tej liczby zakażonych 31 osób zainfekowało się nową mutacją patogenu.

W tym tygodniu w znanym ośrodku sportów narciarskich przetestowano około 3200 osób. Nową mutację koronawirusa wykryto wśród pracowników dwóch luksusowych hoteli, objętych wcześniej kwarantanną. Wirus nie przeniósł się natomiast na hotelowych gości - poinformowały władze kantonu Gryzonia. Dlatego zniesiono restrykcje, wśród których były: zamknięcie szkół, szkółek narciarskich i obowiązek zakładania masek.

Równocześnie wczoraj rząd szwajcarski przedłużył i zaostrzył ogólnokrajowe środki bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa. Restauracje, obiekty kulturalne i rekreacyjne mają pozostać zamknięte do końca lutego.

10:57

Szwecja przedłuża naukę zdalną w szkołach średnich. Tamtejszy rząd zdecydował się utrzymać ograniczenia epidemiczne, mimo że liczba zachorowań w kraju spada.

Zajęcia w szwedzkich liceach odbywają się zdalnie od grudnia ubiegłego roku. Rząd zalecił, aby ta forma nauczania była nadal utrzymana, ale jednocześnie zezwolił, aby część zajęć odbywała się stacjonarnie. Ograniczenie dotyczy jedynie szkół średnich. Nauczanie w szkołach podstawowych, z nielicznymi wyjątkami, od początku pandemii odbywa się stacjonarnie.

Ograniczenia dotyczą także urzędników państwowych, którzy otrzymali zalecenia, aby pracować zdalnie. O dwa tygodnie przedłużono również zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach wieczornych. Natomiast do wiosny utrzymane zostanie zalecenie, aby osoby dojeżdżające do pracy w godzinach szczytu nosiły maski na twarz w środkach transportu publicznego. Szwecja była sceptycznie nastawiona do stosowania masek ochronnych i dlatego do końca grudnia w kraju nie obowiązywały żadne zalecenia dotyczących ich stosowania.

10:11

Pierwsze rozporządzenie, które podpisał prezydent USA Joe Biden dotyczyło wprowadzenia obowiązku utrzymywania dystansu społecznego i noszenia maseczek w obiektach federalnych.

Prezydent USA powołał też podlegającego mu bezpośrednio koordynatora do spraw walki z pandemią koronawirusa.

10:07

Wniknięcie koronawirusa SARS-CoV-2 przez nos może prowadzić do szybkiego zaatakowania mózgu i pojawienia się uciążliwych objawów - wykazali naukowcy z USA dzięki badaniu prowadzonemu na myszach. Działo się tak, nawet kiedy płuca "oczyściły" się już z wirusa.

Specjaliści z Georgia State University na łamach pisma 'Viruses" przedstawili informacje, które pozwalają lepiej zrozumieć obecność różnorodnych, w tym ciężkich objawów choroby COVID-19.

'Nasz sposób myślenia, że jest to głównie choroba układu oddechowego, może nie być do końca właściwy. Kiedy wirus zakazi mózg, może bowiem wpłynąć na dowolny organ, ponieważ to mózg kontroluje płuca, serce, właściwie wszystko. To bardzo wrażliwy narząd; centralny procesor dla wszystkich układów' - mówi kierujący badaniami prof. Mukesh Kumar.

Naukowcy w ramach eksperymentów oszacowali liczebność wirusa w różnych narządach wewnętrznych myszy. Zwierzęta zostały zakażone SARS-CoV2 przez nozdrza.

10:04

Popyt na paliwa na świecie może się osłabić w krótkiej perspektywie. Taka sytuacja możliwa jest m.in. w Chinach, gdzie władze apelują do swoich obywateli, aby nie podróżowali w czasie zbliżającej się świątecznej przerwy związanej z początkiem Nowego Roku Księżycowego - ze względu na COVID -19.

W Japonii część kraju znajduje się w strefie stanu wyjątkowego - z powodu pandemii koronawirusa, a kilka europejskich krajów wprowadziło lockdowny i ostrzejsze restrykcje, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się SARS-Cov2.

Słabszy popyt na paliwa jest m.in. w USA, gdzie Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy wzrosły w Stanach w ub. tygodniu o 2,56 mln baryłek. Wzrosły też zapasy benzyny i paliw destylowanych.

09:46

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek weźmie udział w wideokonferencji liderów państw UE dotyczącej pandemii koronawirusa; głównym tematem spotkania będzie ocena sytuacji epidemicznej po świętach, a także wyzwania związane z pojawieniem się nowych wariantów wirusa oraz sprawa szczepień.

Spotkanie unijnych liderów ma rozpocząć się późnym popołudniem; wcześniej odbędzie się tradycyjna wideokonferencja koordynacyjna premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Rzecznik rządu Piotr Müller wskazał, że unijni przywódcy omówią proces dystrybucji szczepionek przeciw koronawirusowi oraz proces wdrażania programów szczepień w państwach członkowskich.

- Omówione mają być również wstępne wskaźniki dotyczące efektywności procesu szczepień. Przedmiotem rozmów będzie także kwestia świadectw szczepień oraz relacji z państwami trzecimi w kontekście dostępu do szczepionek - zapowiedział.

09:46

Francuskie władze liczą na to, że wydłużenie godziny policyjnej w całym kraju - ogłoszone tydzień temu zahamuje pandemię koronawirusa.

- Dajmy szansę godzinie policyjnej. Jeżeli sytuacja znacznie się pogorszy, podejmiemy decyzje o kolejnych restrykcjach - mówił wczoraj rzecznik rządu Gabriel Attal.

Media informują jednak, że lockdown jest nieunikniony. Z ostatnich danych wynika, że trzecia fala koronawirusa - spowodowana brytyjską odmianą patogenu - nadejdzie w połowie lutego.

09:46

Francuskie władze liczą na to, że wydłużenie godziny policyjnej w całym kraju - ogłoszone tydzień temu zahamuje pandemię koronawirusa.

- Dajmy szansę godzinie policyjnej. Jeżeli sytuacja znacznie się pogorszy, podejmiemy decyzje o kolejnych restrykcjach - mówił wczoraj rzecznik rządu Gabriel Attal.

Media informują jednak, że lockdown jest nieunikniony. Z ostatnich danych wynika, że trzecia fala koronawirusa - spowodowana brytyjską odmianą patogenu - nadejdzie w połowie lutego.

08:39

Wbrew zapowiedziom Kremla, szczepienia w Rosji nie mają masowego charakteru - napisali dziennikarze "Nowej Gaziety". Śledztwo w tej sprawie przeprowadził też portal informacyjny „Meduza”. Z opublikowanych materiałów wynika, że do tej pory w Rosji zaszczepiono około pół miliona osób, a nie, jak wcześniej podawali urzędnicy, półtora miliona. -„Rosja wystartowała pierwsza, a stała się autsajderem” - podkreśliła "Nowaja Gazieta".

Szczepienia w Rosji rozpoczęto 5 grudnia, a od 18 stycznia akcja powinna mieć masowy charakter. Według portalu „Meduza”, w Rosji nie rozpoczęły się masowe szczepienia, ponieważ w wielu regionach brakuje odpowiednich dawek preparatu. "Nowaja Gazieta" policzyła, że liczba szczepień wykonywanych w ciągu doby stawia Rosję na ostatnich miejscach w Europie. Dziennik podkreślił, że oficjalne informacje o liczbie zaszczepionych są niewiarygodne.

"Nowaja Gazieta" zwraca również uwagę na działania propagandowe rosyjskich mediów państwowych, które opowiadają o sukcesach rodzimej kampanii na rzecz szczepień i krytykują wszystko, co w tej kwestii dzieje się w zachodnich krajach.

Gazeta przypomina, że rosyjskie służby sanitarne chcą zaszczepić około 69 milionów Rosjan i dodaje, że w takim tempie jak obecnie, proces ten będzie trwał od 5 do 18 lat.

08:02

Francuskie władze liczą na to, że wydłużenie godziny policyjnej w całym kraju - ogłoszone tydzień temu zahamuje pandemię koronawirusa.

- Dajmy szansę godzinie policyjnej. Jeżeli sytuacja znacznie się pogorszy, podejmiemy decyzje o kolejnych restrykcjach - mówił wczoraj rzecznik rządu Gabriel Attal.

Media informują jednak, że lockdown jest nieunikniony. Z ostatnich danych wynika, że trzecia fala koronawirusa - spowodowana brytyjską odmianą patogenu - nadejdzie w połowie lutego.

08:01

We Francji zostaną dziś przedłużone restrykcje sanitarne dotyczące stoków narciarskich i lokali gastronomicznych. Miejsca te miały zostać otwarte pod koniec miesiąca. Władze zdecydowały jednak o przedłużeniu ich zamknięcia z powodu pogorszenia się sytuacji epidemicznej i pojawienia się w kraju brytyjskiej mutacji koronawirusa.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że francuskie stoki narciarskie będą nieczynne co najmniej do marca - czyli przez całe ferie zimowe.

Rząd potwierdzi również, że restauracje i bary pozostaną zamknięte. Tygodnik "Le point" podaje, że otwarcie tych lokali może nastąpić dopiero 6 kwietnia. Do końca lutego nieczynne mają być także instytucje kultury.

06:59

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że rekordowy wzrost zgonów na COVID-19, jaki zanotowano w środę, jest "przerażający". Dodał, że należy liczyć się z dalszym wzrostem ze względu na rozprzestrzenianie się nowej, bardziej zaraźliwej mutacji wirusa.

"Te liczby są przerażające. Prawdą jest natomiast, że liczba nowych zakażeń w całym kraju mogła już osiągnąć szczyt i zaczęła się wypłaszczać, ale nie następuje to bardzo szybko i jest oczywiste, że musimy utrzymać nad tym ścisłą kontrolę" - powiedział Johnson w telewizji Sky News.

Rząd brytyjski poinformował w środę po południu, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Wielkiej Brytanii 1820 zgonów z powodu COVID-19, co jest najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju. Wykryto też 38 905 nowych zakażeń koronawirusem.

06:52

Kampania szczepień przeciw koronawirusowi w unijnych krajach i testowanie pozytywnych próbek COVID-19 na obecność nowych mutacji to główne tematy wideoszczytu. Europejscy przywódcy mają rozmawiać między innymi o rekomendacjach Komisji Europejskiej i poinformować, czy będą w stanie działać zgodnie z nimi.

Komisja zaproponowała, by do marca 80 procent obywateli każdego kraju powyżej 80 lat zostało zaszczepionych. Cel na lato to 70 procent dorosłych w każdym kraju członkowskim. Komisja zaleciła też badania próbek pozytywnych przypadków COVID-19 na obecność nowych wariantów, jak brytyjski, czy południowoafrykański. „To jest naprawdę wyścig z czasem, Unia Europejska musi pilnie przyspieszyć badania. Tylko jeden kraj bada około 1 procenta pozytywnych testów, a wiele państw nawet nie zaczęło. To powoduje, że trudno będzie wykryć nowe mutacje - mówiła wczoraj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Komisja uważa, że kraje powinny badać do 10 procent próbek pozytywnych przypadków koronawirusa.

06:50

Władze miasta Nowy Jork odwołały termin podania 23 tys. osób pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Gubernator stanu Andrew Cuomo przestrzegł zaś, że już pierwsze osoby zaraziły się nowym, odkrytym w Wielkiej Brytanii wariantem wirusa.

Odwołanie terminu szczepień pierwszą dawką burmistrz Bill de Blasio uzasadniał w środę malejącą podażą preparatu. Przyznał, że miasto wciąż dysponuje zapasami około 65 tys. dawek. Są one jednak zarezerwowane dla osób, które mają otrzymać drugą dawkę szczepionki.

06:49

Liczba potwierdzonych nowych przypadków koronawirusa w Niemczech zwiększyła się w ciągu ub. doby o 20 398 do 2 088 400. Zmarło 1013 osób, zwiększając łączny bilans ofiar śmiertelnych do 49 783 - poinformował w czwartek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

Wobec utrzymującego się wysokiego poziomu zakażeń i zgonów podczas spotkania kanclerz Angeli Merkel z premierami niemieckich krajów związkowych w ub. wtorek zapadła decyzja o przedłużeniu do 14 lutego obowiązującego obecnie twardego lockdownu i wprowadzeniu nowych ograniczeń.

Zamknięte pozostaną m.in. szkoły i przedszkola, podobnie jak restauracje i puby, teatry i opery, a także duża część handlu detalicznego, z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek.

Merkel ostrzegła, że wobec ryzyka rozprzestrzeniania się nowych mutacji koronawirusa Niemcy nie wykluczają przywrócenia kontroli na swych granicach z krajami Unii Europejskiej.

Czytaj także

COVID-19 na świecie. Zmarło już 2 miliony 58 tysięcy osób

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 15:50
Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 400 tysięcy. Gwałtownie rośnie też liczba zgonów w Wielkiej Brytanii oraz w Meksyku. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy na świecie wprowadzane są kolejne restrykcje. Ich głównym powodem są nowe odmiany patogenu, wykryte w Wielkiej Brytanii, RPA oraz w Brazylii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej szczepionek w II kwartale. Koncern Pfizer-BioNTech opracował plan

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 13:52
Pfizer i BioNTech opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych w Europie i dostarczenie znacznie większej liczby dawek szczepionki w drugim kwartale tego roku - poinformował w środę Pfizer w oświadczeniu przekazanym PAP.
rozwiń zwiń