X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wymuszone zmiany w polskim programie". Premier apeluje do KE ws. mniejszych dostaw szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 06:39
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o interwencję w sprawie czasowo zmniejszonych dostaw szczepionek firm Pfizer i BioNTech. Szef polskiego rządu chce szczegółowych informacji na ten temat. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list, który premier wysłał do przewodniczących Komisji i Rady Europejskiej.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Krystian Maj / KPRM / flickr.com

Kopie pisma otrzymały także unijne stolice. Ta sprawa ma być jednym z tematów jutrzejszego wideoszczytu z udziałem unijnych przywódców.

shutterstock szczepionka free 1200.jpg
Europejska Agencja Leków: szczepionki przeciw COVID-19 wymagają stałego nadzoru
Posłuchaj
00:53 Szczepionki premier Pło IAR.mp3 Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do KE o interwencję ws. opóźnień dostaw szczepionek. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

"Przewidywalność procesu"

Szef polskiego rządu oczekuje, że Komisja zwróci się do koncernu o informacje dotyczące planowanych działań i konsekwencji, jeśli chodzi o dostępność szczepionek i ich dostaw do unijnych krajów. "Chodzi o to, by zapewnić przejrzystość i przewidywalność procesu szczepień" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier napisał, że czasowe zmniejszenie dostaw przez niemiecko-amerykański koncern wymusiło wprowadzenie zmian w polskim programie szczepień. Dodał, że w pierwszym kwartale Polska oczekuje dostaw 6 milionów dawek preparatów zarówno Pfizera i BioNTechu, jak i Moderny.

Czytaj również:

Zakupy szczepionek poza programem UE

Szef polskiego rządu odniósł się też do informacji prasowych o rzekomych, dwustronnych umowach niektórych krajów z firmami farmaceutycznymi w sprawie dostaw szczepionek poza unijnym mechanizmem. Premier napisał, że rodzi to uzasadnione pytania o zasadę lojalnej współpracy i europejskiej solidarności.

Podkreślił, że unijne kraje powinny kontynuować wysiłki, by zagwarantować, że szczepionki będą dostępne dla wszystkich Europejczyków w sposób skoordynowany, sprawiedliwy i skuteczny. Dodał, że muszą być przestrzegane zasady gwarantujące unijnym państwom równy dostęp do preparatów przeciwko COVID-19. "Szczepionki powinny być wysyłane do krajów członkowskich w tym samym czasie i na tych samych warunkach" - czytamy w liście premiera do szefów unijnych instytucji.

legutko 1200 fb free.jpg
Francja i Niemcy kupują szczepionki poza UE. Legutko: jedność europejska jest wtedy, gdy to wygodne

Wspomóc państwa spoza Unii

Premier napisał też, że popiera utworzenie świadectw szczepień, które byłyby uznawane w całej Unii, bo to zapewni swobodne przepływy towarów i osób. Podkreślił, że jest to kluczowe, aby utrzymać niezakłócony łańcuch dostaw we Wspólnocie i sprawne funkcjonowanie jednolitego rynku.

Premier napisał również, że pomysł wspierania szczepionkami państw spoza Unii takich jak Bałkany Zachodnie powinien także objąć kraje Partnerstwa Wschodniego.

jmo

Czytaj także

Jak się zaszczepić na koronawirusa? Sprawdź, kiedy możesz się zgłosić i jak wygląda procedura

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 13:55
Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 osób spoza tzw. priorytetowych grup mają się rozpocząć 15 stycznia. Udział w programie jest dobrowolny i bezpłatny - również dla osób nieubezpieczonych. Przedstawiliśmy poszczególne etapy tego procesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszystkie decyzje muszą być bardzo ostrożne". Minister zdrowia o luzowaniu obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 21:08
- Wszystkie decyzje, które teraz będziemy podejmowali, muszą być decyzjami bardzo ostrożnymi. Liczba zachorowań na COVID-19 systematycznie maleje, jednak martwi duża liczba zgonów, a ona jest jednym z kluczowych argumentów - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapewnić przejrzystość". Premier apeluje do KE o interwencję ws. zmniejszonych dostaw szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 21:33
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o interwencję w sprawie zmniejszonych dostaw szczepionek na koronawirusa firm Pfizer i BioNTech. Szef polskiego rządu chce szczegółowych informacji na ten temat.
rozwiń zwiń