X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"W kraju są lekarze, którzy podejmą próbę ratowania". Petycja RDI ws. Polaka w śpiączce

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 21:15
Reduta Dobrego Imienia w związku ze sprawą Polaka przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii przygotowała petycję, która ma trafić do rządu tego kraju. RDI apeluje o przekazanie do Polski ciężko chorego mężczyzny. Podkreślono, że w Polsce są lekarze, którzy podejmą próbę ratowania jego życia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sapol Chairatkaewcharoen
1200_szpital_shutterstock.png
"Nie pozwólmy na zagłodzenie Pana Sławomira". Szereg petycji ws. Polaka umierającego w brytyjskim szpitalu

Sprawa dotyczy R.S. - mężczyzny w średnim wieku (jego personalia nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny), który od kilkunastu lat mieszka w Anglii i który 6 listopada 2020 r. doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.

Czytaj także:

W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkające w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

Reduta Dobrego Imienia postanowiła interweniować w tej sprawie. RDI podkreśla, że żaden sąd ani trybunał nie powinien decydować o tym, że nadeszła pora przerwania życia ludzkiego. Dlatego też Reduta wystąpiła z petycją, która ma trafić do rządu Wielkiej Brytanii. RDI prosi w niej o przekazanie mężczyzny w śpiączce do Polski, ponieważ są tutaj lekarze gotowi podjąć próby ratowania jego życia.

shutterstock_747471982-12.jpg
Wielka Brytania: biskup O'Toole i bioetycy przeciwni odłączeniu Polaka

"Chory jest świadomy i reaguje na otoczenie"

"My niżej podpisani obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zwracamy się do Rządu Brytyjskiego o reakcję i umożliwienie przekazania do kraju ciężko chorego mężczyzny z Polski, który przebywa w śpiączce. Chory jest świadomy i reaguje na otoczenie. Prosimy o podjęcie niezwłocznych działań i wydanie zgody na przetransportowanie chorego ze szpitala w Plymouth" - czytamy w petycji.

Jednocześnie RDI podkreśla, że w pełni solidaryzuje się z działaniami najwyższych władz polskich w tym zakresie. "Nie zgadzamy się z decyzją sądu, który nakazał odłączenie ciężko chorego człowieka potrzebującego stałej pomocy od aparatury podtrzymującej życie. Żaden sąd ani trybunał nie powinien decydować o tym, że nadeszła pora przerwania życia ludzkiego. Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej nie podlega jurysdykcji prawa brytyjskiego skazującego go na śmierć" - wskazuje RDI.

Pomoc polskich lekarzy

RDI przypomniała też, że w "Polsce, polscy lekarze podejmą próbę ratowania życia i zdrowia naszego Rodaka". "W związku z powyższym prosimy o podłączenie Obywatela RP do aparatury podtrzymującej procesy życiowe i następnie przekazanie Go władzom polskim" - napisała RDI w petycji do władz brytyjskich.

RDI zachęca do popierania tej inicjatywy. Petycja dostępna jest w tym miejscu.

pb

Czytaj także

Prof. Kucharczyk o postawie szpitala wobec Polaka walczącego o życie: straszliwe działanie cywilizacji śmierci

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 10:32
- To szyderstwo i hipokryzja. Zabójcy troszczący się o dobrostan człowieka, którego chcącą zabić. Brakuje tu empatii, miłosierdzia. Jednak mówimy o państwie, w którym kilka lat temu skazano na okrutną śmierć głodową małego chłopca - powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klinika Budzik chce przyjąć umierającego w Anglii Polaka. "Nie ma problemu z przewiezieniem"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 13:53
Klinika Budzik jest gotowa, żeby przyjąć Polaka, który, decyzją brytyjskiego sądu, został odłączony od pokarmu i wody - pisze we wtorek portal interia.pl. "Nie ma problemu z przewiezieniem pacjenta do nas" – mówi Interii prof. Wojciech Maksymowicz, poseł Porozumienia i członek rady nadzorczej kliniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak w brytyjskim szpitalu "skazany na śmierć". Abp Gądecki prosi o ratowanie jego życia

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 13:50
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się z prośbą do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii kard. Vincenta Nicholsa o podjęcie starań w celu ratowania życia Polaka ze szpitala w Plymouth - przekazało biuro prasowe Episkopatu.
rozwiń zwiń